Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

60 tys. zł otrzymało uczelniane koło Ligi Ochrony Przyrody od Fundacji KGHM Polska

15 czerwca  2022 r.

przekazanie czeku.jpg

Przekazanie czeku. Stoją od lewej: dr Olaf Ciebiera, prof. Wojciech Strzyżewski, Paweł Ernst, Daria Suchobieska, prof. Leszek Jerzak, dr Mateusz Ciepliński. Fot. Kazimierz Adamczewski.

Dzisiaj w sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego Paweł Ernst - wiceprezes Zarządu Fundacji KGHM Polska przekazał 60 000 złotych na rzecz Uczelnianego Koła Ligi Ochrony Przyrody. Symboliczny czek odebrała Daria Suchobieska – przewodnicząca uczelnianego koła Ligi Ochrony Przyrody, studentka III roku biologii.

 

W spotkaniu wzięli także udział: prof. Wojciech Strzyżewski – rektor UZ, prof. Leszek Jerzak – dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych UZ, dr Olaf Ciebiera – prezes Zarządu Okręgu LOP w Zielonej Górze (pracownik INB UZ) oraz dr Mateusz Ciepliński  z INB UZ. 

 

Za przekazane przez Fundację środki finansowe zostanie zakupionych 20 loggerów do zamontowania na młodych bocianach. To niewielkie urządzenie rejestrujące położenie ptaka za pomocą systemu GPS. Loggery będą umieszczone w niewielkich plecaczkach, a te z kolei trafią na grzbiet bocianów białych. Instytut Nauk Biologicznych UZ dokupi 10 kolejnych loggerów. 


Już w lipcu br. podczas zajęć w terenie studenci najpierw pobiorą krew młodym bocianom, a potem założą im loggery. Dzięki analizie krwi przeprowadzonej w laboratorium Instytutu Nauk Biologicznych UZ studenci i ich naukowi opiekunowie dowiedzą się, w jakiej kondycji fizycznej ptaki wyruszą w pierwszą w swym życiu podróż do Afryki. Okazuje się, że zdarzają się i tacy bociani rodzice, którzy nie przykładają się do starannej opieki nad swym potomstwem. Słabo karmią swoje dzieci, przez co one są słabsze. Podczas przelotu na czarny ląd będą się szybciej męczyć, częściej odpoczywać. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że młode lecą pierwsze i same, bez rodziców! Skąd wiedzą, że mają lecieć np. do Sudanu?! Mają swój „osobisty” GPS  w łepku?


Loggery poprzez zamontowany w nich GPS będą informować zielonogórskich pasjonatów bocianów białych jak szybko one lecą, na jakiej wysokości, jak często odpoczywają podczas podróży, jaka jest ich trasa przelotu i gdzie się znajduje punkt docelowy ich podróży.


Kiedy ptaki pojawią się u nas znów wiosną, będzie okazja, by ponownie pobrać im krew, a otrzymane wyniki badań porównać z tegorocznymi.



Przekazując czek Paweł Ernst powiedział, że w tej sprawie decyzja Zarządu Fundacji była jednomyślna. W województwie lubuskim są duże złoża miedzi i liczymy na to, że kiedyś zajmiemy się jej wydobyciem. Obecnie jest czas na budowanie relacji, między innymi, naukowych. Moim zdaniem to początek dobrej współpracy – dodał. 

 

To wyróżniający się Instytut, który prowadzi ciekawe badania nad ptactwem – stwierdził prof. Wojciech Strzyżewski, rektor UZ.

 

Tego typu obserwacje bocianów, jakie inicjujemy, są jeszcze dość rzadkie wśród ornitologów – wyjaśniał prof. Leszek Jerzak.

 

Dr Olaf Ciebiera podziękował Fundacji KGHM za przekazany czek. Bociany są ważnym gatunkiem ptaków w Polsce, a ich ochrona  ma wpływ na dobrostan innych ptasich gatunków w naszym kraju – powiedział.

 

Lipcowe badania bocianów białych spowodują mobilizację wśród studentów zrzeszonych w uczelnianym kole Ligi Ochrony Przyrody – stwierdziła Daria Suchobieska.


 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z bocianami w roli głównej, pochodzące z archiwum Instytutu Nauk Biologicznych UZ.

przy gnieździe, na wysięgniku.JPG W bocianim gnieździe.JPG bociani dziób.jpg pobieranie krwi.JPG
Nie tak łatwo dostać się do bocianiego gniazda. Czy Państwo byli tu już rok temu? Co bocian ma w dziobie? Pobieranie bocianiej krwi.
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT