Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Czwartek Lubuski z prof. Zbigniewem Izdebskim

15 czerwca 2021 r.

prof. Z. Izdebski.jpg

Prof. Zbigniew Izdebski. Fot. archiwum Biura Promocji UZ.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze (al. Wojska Polskiego 9)  zaprasza w  czwartek 17 czerwca br., o godz. 18.00, do sali im. Janusza Koniusza na spotkanie z prof. Zbigniewem Izdebskim, seksuologiem i pedagogiem, specjalistą w zakresie poradnictwa rodzinnego, wykładowcą akademickim. Spotkanie połączone jest z promocją książki Siedem grzechów przeciwko seksualności (Wydawnictwo Poradnia K).


Prowadzenie dr Kaja Rostkowska-Biszczanik.
 


Wydarzenie hybrydowe – z udziałem publiczności oraz transmisja live  .

 
Prof. Zbigniew Izdebski – polski pedagog i seksuolog, doradca rodzinny, wykładowca akademicki. Inicjator i organizator Ogólnopolskich Debat o Zdrowiu Seksualnym. Od 2010 roku jest stałym współpracownikiem naukowym Instytutu ds. Badań nad Seksem, Płciowością i Prokreacją im. Alfreda Kinseya na Indiana University. Autor licznym polskich i międzynarodowych badań dotyczących seksualności człowieka. Łączy działalność badawczą, dydaktyczną i kliniczną z popularyzacją wiedzy z zakresu zdrowia seksualnego w prasie, radiu i telewizji.


Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego uzyskiwał stopnie doktora (w 1993 r. na podstawie pracy Zmiany w obyczajowości seksualnej młodzieży a problemy wychowania seksualnego) i doktora habilitowanego (w 2001 r. w oparciu o rozprawę zatytułowaną Wiedza, przekonania HIV/AIDS w społeczeństwie polskim. Zachowania seksualne). 3 lipca 2012 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.


Kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Profesor w Katedrze Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego.


Jest autorem badań stanowiących część międzynarodowego projektu badawczego Światowej Organizacji Zdrowia Evaluation of National Programme of AIDS. Projekt jest realizowany w Polsce cyklicznie co cztery lata, począwszy od 1997. Badania dotyczą zachowań seksualnych Polaków, ich wiedzy i przekonań o HIV/AIDS, zachowań zdrowotnych. Zbigniew Izdebski był przewodniczącym zarządu głównego Towarzystwa Rozwoju Rodziny w latach 1999–2003, współpracował z seksuologiem Andrzejem Jaczewskim. Był członkiem Zespołu Doradczego przy Ministrze Edukacji Narodowej i Sportu ds. wprowadzania przedmiotu Wiedza o życiu seksualnym człowieka. Jest stałym współpracownikiem WHO i International Planned Parenthood Federation (Międzynarodowej Federacji Planowania Rodziny) w zakresie edukacji seksualnej i profilaktyki HIV/AIDS. Posiada certyfikaty edukatora seksualnego, edukatora w zakresie psychospołecznych aspektów epidemii HIV/AIDS, doradcy rodzinnego oraz seksuologa. Jest autorem podręczników i książek adresowanych do młodzieży z zakresu problematyki seksualnej. W 2002 r. znalazł się wśród założycieli Stowarzyszenia do Walki z Dziecięcą Prostytucją i Pornografią Pro-Ecpat z siedzibą w Zielonej Górze. W 2010 r.  jako jedyny polski naukowiec został współpracownikiem Naukowego Instytutu Kinsey'a do Badań nad Seksem, Płcią i Reprodukcją (Kinsey Institute for Research in Sex, Gender, and Reproduction).
 

Siedem grzechów przeciwko seksualności
Seks to nie grzech!


 

A jednak – często robimy coś nie tak. Nie wiemy, czego się wystrzegać w relacjach z partnerem i… samym sobą. Jak pokonać własne lęki, fobie, uprzedzenia i ograniczenia, by seks dawał czystą przyjemność?
Na te pytania odpowiada profesor Zbigniew Izdebski, wybitny polski seksuolog, autor największych badań dotyczących zachowań seksualnych Polaków, wykładowca, pisarz i badacz, w rozmowie z dziennikarką i pisarką Małgorzatą Szcześniak. Rozmowie ciepłej, zabawnej i wyważonej, pełnej anegdot i historii z bogatej, wieloletniej praktyki profesora. Nie ma dla niego tematów tabu. Wszystkiemu przygląda się ze zrozumieniem i empatią.
(…) naszym największym wstydem narodowym jest mówienie o seksualności, potrzebach, oczekiwaniach. Największym problemem jest proces komunikowania się w związku – podsumowuje autor. Książka jest odpowiedzią na tę bolączkę. Dzięki niej na pewno będziemy mogli zadbać o jak najlepsze, najradośniejsze i długie życie intymne, które ma ogromny wpływ na dobrostan człowieka.



(Informacje podajemy za stroną  ).

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT