Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Dni Otwarte Funduszy Europejskich również na Uniwersytecie Zielonogórskim

18 maja 2017 r.

 

497.png

Od dziś do 21 maja zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Jest to największe wydarzenie prezentujące projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu. To setki wydarzeń i tysiące odwiedzających, którzy przez cztery dni mogą skorzystać z szerokiej gamy propozycji spędzenia wolnego czasu w całym kraju.  A wszystko dzięki beneficjentom, którzy otwierają drzwi swoich projektów, oferują zniżki, darmowe wejścia lub po prostu prezentują pomysły zrealizowane dzięki środkom unijnym. Do akcji zgłosiło się około 800 podmiotów z całej Polski.

W tegorocznej, czwartej już edycji, nie zabraknie Uniwersytetu Zielonogórskiego. Do swoich siedzib zapraszają: Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o oraz Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego.  

 

 

 

 

 

 

1. Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o zaprasza w piątek, 19 maja, na wycieczkę edukacyjną po laboratoriach Parku zarówno małych odkrywców z rodzicami jak i dorosłych eksploratorów nauki! W programie zwiedzanie unikalnych laboratoriów takich jak: komora kompatybilności elektromagnetycznej, komora bezechowa, laboratorium izolacyjności akustycznej oraz laboratoria biochemiczne. Jest to jedyna okazja w roku, aby móc zobaczyć z bliska czym na co dzień zajmują się naukowcy. Wycieczki będą prowadzone przez pracowników Parku, którzy opowiedzą zwiedzającym o działalności Parku, jak tworzy się nowe technologie oraz co robi się na poszczególnych sprzętach badawczych.


W programie są do wyboru dwie godziny zwiedzania:

9:00 - 11:00 max. 45 osób

12:00 - 14:00 max. 45 osób

 

UWAGA: Wymagane są wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 68 328 21 11.

Pozostałe informacje dot. wycieczki https://dniotwarte.eu/beneficjent/162/wycieczka-edukacyjna

 

 

2. Biblioteka otwarta dla wszystkich
Zapraszamy do Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego 18 i 19 maja 2017 r. Dla naszych gości przygotowaliśmy szereg propozycji.


Step by step… po bibliotece
Proponujemy uczniom młodszych klas poznanie biblioteki w formie interaktywnych działań i praktycznej zabawy, podczas których przedstawimy możliwości, jakie daje nowoczesna biblioteka aby zachęcić do korzystania z jej zbioróww i usług.



V wieków sztuki oprawy książek - zabytkowe eksponaty ze zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej           
Prezentujemy różne przykłady dawnych i współczesnych opraw książki - od drewnianych do papierowych, począwszy od XVI aż po wiek XXI. Książki zgromadzone na wystawie pokazują różne style introligatorstwa w zależności od epoki i kraju, w którym zostały wytworzone. Książki, tak jak i ludzie, przechodziły różne koleje losu, co obrazuje stan ich zachowania.
Czytelnia Zbiorów Specjalnych, IV piętro.


Sztuka a prawo karne
Wystawa prezentuje aspekty zetknięcia sztuki z prawem karnym na przykładzie ilustrowanych i omówionych kazusów - sztuki, wolności, kradzieży, fałszerstwa, znieważenia, bluźnierstwa, zagrożenia państwa, gloryfikowania przemocy, uszkodzenia rzeczy, pornografii, znęcania się nad zwierzętami. Stawia też pytania - Czy osoba biegająca nago na stadionie może odwoływać się do wolności sztuki?  Czy nałożenie burki na pomnik kopenhaskiej Małej Syrenki stanowi uszkodzenie rzeczy? Czy dozwolony jest ubój zwierząt w ramach akcji artystycznej? Zagadnienia te są przedmiotem wieloletnich badań katedry prof. dra Uwe Schefflera z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i od ponad dziesięciu lat stanowią temat jego wykładów.

Sala katalogowa biblioteki, parter. 



Cezary Bednarczyk - Portrety      
Wystawa malarstwa. Autor prac tak mówi o swoich obrazach: „Moje malarstwo to w gruncie rzeczy rozkrok pomiędzy tradycją a nowoczesnością… Wzajemne przenikanie się i nigdy jasne opowiedzenie po jednej ze stron… Nie przedstawiam konkretnych osób. Staram się przedstawić potocznego przechodnia, balansując tym samym na granicy tożsamości i anonimowości”.

Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej, parter.



Czy „piractwo to buractwo”?
Oryginał jest tylko jeden. Piractwo to buractwo. Tworzę więc będę… To przykłady haseł, które można odnaleźć na wystawie plakatów ze zbiorów Urzędu Patentowego RP i zostały nagrodzone w konkursach na plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej.

Zapraszamy na wystawę do strefy wolnego dostępu na I piętrze biblioteki



Wszystko może się przydać – z odzysku
Recykling – to  nie tylko świadomość, która zmierza do ochrony środowiska, to również możliwość wykorzystania odpadów oraz ponownego użycia materiałów dla różnych celów. Może być sztuką, zabawą, pasją. Co z można zrobić ze zbędnych odpadów? Zobacz dzieła z odzysku wykonane przez studentów, strefa wolnego dostępu, III piętro biblioteki.



Biblioteka - science fiction? Oczywiście!  
Nie musisz przechodzić na ciemną stronę Mocy, aby poznać nasze zbiory. Wystarczy że odwiedzisz wystawę poświęconą czasopismom fantastycznym (i nie tylko) w Czytelni Prasy Bieżącej na III piętrze. We Have cookies!

 

 

Program Dni Funduszy Europejskich: https://dniotwarte.eu/

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT