Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Do konkursów warto stanąć …

16 lutego 2022 r.


Dział Obsługi Projektów UZ informuje o aktualnie ogłoszonych konkursach na granty:

 

Logo_ministerstwo_poziom_PL.jpg

I. Ministerstwo Edukacji i Nauki

1. Doskonała Nauka


Przedmiotem konkursu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.

Wnioski o dofinansowanie mogą być składane w zakresie dwóch modułów:

1. „Wsparcie konferencji naukowych” – wspieranie organizacji konferencji naukowych prezentujących osiągnięcia naukowe, w tym najnowsze wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych;

2. „Wsparcie monografii naukowych” – wspieranie wydania monografii naukowych o wysokim poziomie naukowym i istotnym znaczeniu dla rozwoju nauki lub wzrostu polskiej gospodarki, prezentujących osiągnięcia naukowe, w tym najnowsze wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych, w celu wprowadzenia wyników tych badań lub prac do obiegu krajowego lub międzynarodowego oraz na udostępnianiu tych publikacji w internecie, w trybie otwartego dostępu, w sposób bezpłatny i bez technicznych ograniczeń.


W ramach konkursu wnioskodawca, którym jest uczelnia może złożyć nie więcej niż 5 wniosków w ramach każdego z modułów.

Termin
składania wniosków: 18 marca 2022 r.

Link do konkursu: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/doskonala-nauka  


2. Nauka dla Społeczeństwa

Przedmiotem konkursu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów umożliwiających im współpracę z podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej.


Program obejmuje finansowanie projektów w trzech obszarach:

• Doskonałość naukowa;

• Nauka dla innowacyjności;

• Humanistyka – Społeczeństwo – Tożsamość.


Sposób i termin składania wniosków:

Nabór wniosków w MEiN prowadzony jest w trybie ciągłym, przy czym jednostka (uczelnia) może złożyć maksymalnie 4 wnioski w danym roku kalendarzowym. Wnioski będzie można składać przez Zintegrowany System Usług dla Nauki − Obsługa Strumieni Finansowania (OSF) na stronie http://osf.opi.org.pl .

Link do konkursu: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nauka-dla-spoleczenstwa--nowy-program-ministra-edukacji-i-nauki


3.  Projekty Międzynarodowe Współfinansowane

Przedmiotem programu jest wsparcie uczestnictwa podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w projektach międzynarodowych obejmujących badania naukowe lub prace rozwojowe, współfinansowanych ze środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, realizowanych we współpracy z partnerami zagranicznymi, w tym w projektach obejmujących badania realizowane przy pomocy wielkich urządzeń badawczych zlokalizowanych poza granicami kraju, zwanych dalej „projektami”, w ramach:

1. programów badawczych Unii Europejskiej;

2. innych międzynarodowych programów, inicjatyw lub przedsięwzięć badawczych.


Termin składania wniosków:
Nabór wniosków w ramach programu rozpoczął się 15 lipca 2019 r. i jest prowadzony w trybie ciągłym.

Link do konkursu: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/ustanowienie-programu-pod-nazwa-projekty-miedzynarodowe-wspolfinansowane  .
 

nawa_pasek.jpg

II. NAWA

1. NAWA PRELUDIUM BIS 1

Celem konkursu jest wspieranie międzynarodowej mobilności doktorantów poprzez umożliwienie im realizacji staży zagranicznych, związanych z uczestnictwem w projektach badawczych.

Staże zagraniczne umożliwią doktorantom zdobycie doświadczenia naukowego w europejskich i pozaeuropejskich ośrodkach akademickich lub badawczych oraz nawiązanie międzynarodowej współpracy naukowej. Będą to działania synergiczne wobec projektów PRELUDIUM BIS 1 Narodowego Centrum Nauki (NCN).

Finansowanie w ramach programu obejmuje koszty utrzymania stypendysty związane z jego pobytem w zagranicznym ośrodku goszczącym oraz dodatek mobilnościowy. W przypadku stypendysty z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kwota stypendium może być podwyższona, jeśli w wyjeździe uczestniczy opiekun.


Termin składania wniosków jest prowadzony w sposób ciągły do 10 grudnia 2024 do godz. 15:00.

Link do konkursu: https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/nabor-wnioskow-do-programu-nawa-preludium-bis-1 .


2. PRELUDIUM BIS 2 

Celem programu jest wspieranie międzynarodowej mobilności doktorantów poprzez umożliwienie im realizacji staży zagranicznych, związanych z uczestnictwem w projektach badawczych.

Staże zagraniczne umożliwią doktorantom zdobycie doświadczenia naukowego w europejskich i pozaeuropejskich ośrodkach akademickich lub badawczych oraz nawiązanie międzynarodowej współpracy naukowej. Będą to działania synergiczne wobec projektów PRELUDIUM BIS 2 Narodowego Centrum Nauki.

Termin składania wniosków jest prowadzony w sposób ciągły do 10 grudnia 2025 r. do godz. 15:00.

Link do konkursu: https://nawa.gov.pl/naukowcy/nawa-preludium-bis/nawa-preludium-bis-2/ogloszenie  .


 

ncbr_logo_z_czerwonym_napisem.jpg

III. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

1. BRIK II

Przedmiotem konkursu jest wspólne przedsięwzięcie NCBR – PKP PLK S.A polegające na wsparciu badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze infrastruktury kolejowej pn. Badania i Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej – BRIK, konkurs II.

Realizacja wspólnego przedsięwzięcia BRIK przyczyni się do poprawy stanu technicznego sieci linii kolejowych, ograniczenia negatywnego wpływu transportu kolejowego na środowisko, sprawniejszego utrzymania i modernizacji infrastruktury kolejowej oraz poprawy bezpieczeństwa. Ponadto realizacja wspólnego przedsięwzięcia umożliwi opracowanie innowacyjnych systemów informatycznych, co wpłynie na wzrost konkurencyjności transportu kolejowego wobec innych środków transportu. Jednocześnie zakłada się, że wdrożenie rezultatów projektów badawczo-rozwojowych realizowanych w ramach wspólnego przedsięwzięcia pozytywnie wpłynie na wyniki finansowe PLK S.A., zapewniając nowoczesne rozwiązania optymalizujące koszty zarządzania infrastrukturą kolejową.

Celem głównym przedsięwzięcia jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności transportu kolejowego do  2033 roku. 

Termin składania wniosków: wniosek musi być wysłany w systemie LSI najpóźniej 31 marca 2022 r. do godziny 16:00.

Link do konkursu: https://www.gov.pl/web/ncbr/brik-ii  .

 

NCN_poziom dobre.jpg

IV. Narodowe Centrum Nauki

1. JPND 2022 (The EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research)

To konkurs na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące mechanizmów oraz podłoża biologicznego leżących u podstaw terapii niefarmakologicznych, mających na celu dostosowanie holistycznego spersonalizowanego podejścia do leczenia chorób neurodegeneracyjnych.
 
O finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z minimum trzech różnych krajów biorących udział w konkursie. Konsorcja nie mogą być jednak złożone z więcej niż siedmiu zespołów badawczych. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.


Termin składania wniosków:

• Termin składania wniosków wspólnych wstępnych (pre-proposal): 1 marca 2022 r., 12:00 CET;

Zaproszenie do składania wniosków wspólnych pełnych (full proposals): maj 2022 r.;

Termin składania wniosków wspólnych pełnych (full proposals): 28 czerwca 2022 r., 12:00 CET;

Termin składania wniosków krajowych w systemie ZSUN/OSF: 5 lipca 2022 r.

Link do konkursu: https://www.neurodegenerationresearch.eu/initiatives/annual-calls-for-proposals/understanding-the-mechanisms-of-non-pharmacological-interventions/


2. JPIAMR (The Joint Programming Initiative on Antimicrobial Resistance) -ACTION Call 2022

Joint Programming Initiative on Antimicrobial Resistance ogłosił kolejny konkurs na międzynarodowe projekty badawcze poświęcone antybiotykooporności pt. Disrupting drug Resistance Using Innovative Design (DRUID). Zaproszenie do udziału w konkursie skierowane jest w szczególności do zespołów, które wykorzystają podejście One Health (Jedno Zdrowie), aby prowadzić badania nad terapią przeciwdrobnoustrojową: poprawą skuteczności, specyficzności, metod dostarczania, łączeniem lub zmianą przeznaczenia leków i środków ochrony roślin w leczeniu zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. 

Termin składania wniosków: 8 marca 2022 r. (14:00 CET) - termin składania pre-poposals;

Link do konkursu: https://www.jpiamr.eu/calls/therapeutics-call-2022/


3. SONATINA 6

Celem konkursu jest wsparcie kariery młodych badaczy poprzez stworzenie możliwości pełnoetatowego zatrudnienia i prowadzenia badań naukowych w Polsce oraz umożliwienie zdobycia wiedzy i doświadczenia podczas realizacji staży w wysokiej jakości zagranicznych ośrodkach naukowych.

Konkurs skierowany jest do osób, które posiadają stopień doktora uzyskany w roku wystąpienia z wnioskiem lub w okresie 3 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem (w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r.) lub którym stopień doktora zostanie nadany do 30 czerwca 2022 r. Okres 3 lat może zostać przedłużony o przerwy w karierze naukowej, szczegółowo określone w § 5 pkt 6 uchwały 

Termin składania wniosków: do 15 marca 2022 r. 

Link do konkursu: http://www.ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/sonatina6 .


4. MINIATURA 6

Konkurs MINIATURA 6, do którego mogą być zgłaszane wnioski na realizację pojedynczego działania naukowego w jednej z wymienionych form: badań wstępnych/pilotażowych, kwerendy, stażu naukowego, wyjazdu badawczego albo wyjazdu konsultacyjnego. Podstawowym celem konkursu jest finansowe wsparcie działania naukowego służącego przygotowaniu przyszłego projektu badawczego planowanego do złożenia w konkursach NCN, innych konkursach ogólnokrajowych lub międzynarodowych.

Termin składania wniosków: (od 1 lutego br.) do 31 lipca 2022 r. Warto jednak przygotować je jak najwcześniej, ponieważ środki są rozdzielane proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których trwa nabór.

Link do konkursu: http://www.ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/miniatura6  .

5. Weave-UNISONO

Międzynarodowy konkurs Weave-UNISONO przeznaczony jest na dwustronne lub trójstronne projekty badawcze dla zespołów z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec i Polski w ramach programu wielostronnego Weave, opartego na Procedurze Agencji Wiodącej (LAP: Lead Agency Procedure)*, w którym NCN nie pełni roli agencji wiodącej.

Sposób składania wniosków:
Wnioski wspólne składane są przez zagraniczne zespoły partnerskie do właściwej agencji wiodącej, zgodnie z wytycznymi tej agencji. Agencja wiodąca może zażądać załączenia wniosku krajowego do wniosku wspólnego.

Wnioski krajowe należy złożyć do NCN wyłącznie w formie elektronicznej poprzez system ZSUN/OSF, w najbliższym możliwym terminie po złożeniu wniosku wspólnego do agencji wiodącej, nie dłuższym niż 7 dni kalendarzowych. Do wniosku krajowego należy załączyć wniosek wspólny – w formie identycznej do tej złożonej w agencji wiodącej.

 

Link do konkursu: https://www.ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/weave-unisono

Link do harmonogramu naboru wniosków w 2022 r.: https://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/konkursy/harmonogram  .

 


 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT