Dobre praktyki – współpraca UZ i LUMEL ALUCAST

6 lipca 2018 r.

 


Obróbka ręczna detali to jeden z najbardziej czasochłonnych procesów w produkcji niewielkich precyzyjnych odlewów ciśnieniowych. Jak zautomatyzować ten proces, by skrócić czas i obniżyć koszty produkcji?

 

 

Zwycięski zespół LUMEL właściwy.jpg

Zwycięski zespół. Stoją od lewej: Jakub Sykała, Adam Łokaj, Anna Belica, Natalia Szczotkarz, Dominik Radzik (kierownik grupy). Pierwszy po prawej Łukasz Kremens, dyrektor techniczny LUMEL ALUCAST.

Kilka miesięcy temu takie zadanie przed studentami Instytutu Budowy i Eksploatacji Maszyn Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego postawili: dr hab. inż. Piotr Kuryło, prof. UZ z Zakładu Automatyzacji Procesów Produkcyjnych IBEM WM UZ oraz kierownictwo LUMEL ALUCAST sp. z o.o.

 


Wyzwanie, choć niełatwe, zostało podjęte przez grupę 20 studentów, którzy zostali podzieleni na 4 niezależne zespoły. Podczas zajęć na uczelni i w przedsiębiorstwie żacy mieli możliwość „na żywo” poznać specyfikę procesu i zweryfikować swoje pomysły. W czwartek 28 czerwca br. odbył się finał konkursu zatytułowanego Koncepcja zrobotyzowanego stanowiska do oczyszczania odlewów.  Każda z zaangażowanych w konkurs grup, przedstawiła prezentację i  autorską koncepcję automatyzacji procesu obróbki ręcznej detali. Zdaniem jury najciekawsze rozwiązanie przedstawił zespół w składzie: Anna Belica, Dominik Radzik, Natalia Szczotkarz, Jakub Sykała i Adam Łokaj.

 

 

„Realizacja projektu dla LUMEL ALUCAST sp. z o.o. w ramach zajęć uczelnianych na Wydziale Mechanicznym UZ to innowacyjne i przełomowe przedsięwzięcie, dzięki któremu mogliśmy zmierzyć się z prawdziwymi problemami oraz realiami zakładu przemysłowego. Dodatkową korzyścią płynącą z takich zajęć jest poznanie firmy od środka oraz nawiązanie kontaktów, które pomogą nam w przyszłości zaleźć pracodawcę. Konkurs pozwolił nam również wcielić się w rolę konstruktorów oraz pokazał wszystkie aspekty zawodu od strony praktycznej. Tego rodzaju ciekawe współzawodnictwo to według mnie najlepsza metoda do poruszenia inwencji twórczej studentów, czego efektem były przedstawione projekty automatyzacji stanowiska oczyszczania odlewów aluminiowych” - powiedział Dominik Radzik, student I roku studiów magisterskich, kierownik grupy.
 

 

 

LUMEL uczestnicy konkursu właściwy.jpg

W środku Dinesh Musalekar – prezes Lumel Alucast i LUMEL SA w otoczeniu studentów, uczestników konkursu.

Wszyscy studenci uczestniczący w konkursie otrzymali upominki firmowe, a laureaci obok nagrody finansowej, zostali zaproszeni na płatne praktyki w tym przedsiębiorstwie.

 


Już w sierpniu br., koncepcja wybrana przez jury, będzie wdrażana w życie. Jeżeli sprawdzi się w praktyce, kolejne stanowiska montażu będą automatyzowane zgodnie z jej założeniami.

 


Na zakończenie spotkania Dinesh Musalekar – prezes Lumel Alucast i LUMEL SA powiedział: „Serdecznie dziękuję całemu gronu naukowemu z Zakładu Automatyzacji Procesów Produkcyjnych Instytutu Budowy i Eksploatacji Maszyn Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Naszym priorytetem jest jeszcze bliższa współpraca z utalentowanymi studentami oraz jednostkami naukowymi na wielu obszarach m.in.: rozwoju i automatyzacji procesów produkcyjnych. Jestem bardzo zadowolony z tego co dotychczas osiągnęliśmy i pewny, że kolejne wyzwania które stoją przed Lumel ALUCAST i LUMEL SA również pokonamy wspólnie. Dziękuję wszystkich studentom i życzę udanych wakacji”.

 

 

Opracowano na podstawie informacji : http://www.odlewy.lumel.com.pl/aktualnoscii/art80,dobre-praktyki.html​             

 

Zdjęcia pochodzą ze strony: //www.facebook.com/LUMELPOLAND/photos  i zostały wykorzystane za zgodą ich właściciela.

 

 

 

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT