Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Dziś na UZ podpisano trójstronną umowę o realizacji doktoratu wdrożeniowego

18 października 2021 r.

 

DSC_4060r.jpg

od lewej: dr Piotr Leżyński z Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ, doktorant – Piotr Tetlak, dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UZ, wiceprezes zarządu RELPOL S.A. Krzysztof Pałgan; fot. K. Adamczewski

Dziś na Uniwersytecie Zielonogórskiego została podpisana trójstronna umowa o realizacji doktoratu wdrożeniowego. Ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego umowę podpisał dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UZ, firmę RELPOL S.A. reprezentował wiceprezes zarządu Krzysztof Pałgan. Trzecią stroną umowy jest doktorant – Piotr Tetlak. W uroczystości uczestniczył też dr Piotr Leżyński z Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ.

 

Firma RELPOL S.A. z Żar jest znaczącym producentem przekaźników elektromagnetycznych w Polsce i na świecie. Zadaniem doktoranta będzie opracowanie rozwiązań technicznych poprawiających efektywność energetyczną przekaźników elektromagnetycznych, co pozwoli uzyskać znaczną redukcję zużycia energii, a to z kolei przełoży się na korzyści ekologiczne i finansowe nie tylko dla firmy. Takie będzie praktyczne znaczenie zrealizowanego projektu, ale ważne jest też znaczenie naukowe. Głównym wyzwaniem jest przygotowanie i wdrożenie rozwiązań, które będą mogły być bezpośrednio integrowane z przekaźnikami i będą kompatybilne z obecnymi standardami sterowania przekaźników.


Światowa produkcja przemysłowych przekaźników elektromagnetycznych przekracza 100 mln sztuk rocznie, zatem poprawa ich sprawności jest niezwykle istotna ze względów technicznych, ekonomicznych i prawnych. Jeżeli projekt zakończy się powodzeniem, to taki zintegrowany przekaźnik elektroniczny nakierowany na minimalizację zużycia energii byłby nowatorskim rozwiązaniem, zarówno z punktu widzenia stanu literatury naukowej, jak i rynku.

 

Doktorat wdrożeniowy to ministerialny projekt pozwalający przedsiębiorcom na zatrudnienie młodego, zdolnego naukowca, którego zadaniem jest rozwiązanie konkretnego problemu technologicznego. Doktorant jest zatrudniony w dwóch miejscach - w przedsiębiorstwie i jednostce naukowej. Ma także dwóch opiekunów merytorycznych – jednego wskazanego przez pracodawcę, drugiego – pochodzącego z jednostki naukowej. Wszystkie zainteresowane strony czerpią z takiego układu bardzo wymierne korzyści.


Program został wprowadzony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2017 r. Jego głównym założeniem jest przygotowanie rozprawy doktorskiej, która pomoże funkcjonować danemu przedsiębiorstwu. Doktoraty wdrożeniowe to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora przeznaczona dla osób, które – chcąc rozwijać swoją karierę naukową – nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią.


Jest to drugi doktorat wdrożeniowy, jaki będzie realizowany na Uniwersytecie Zielonogórskim.

 

 

 

DSC_4056r.jpg DSC_4057r.jpg DSC_4058r.jpg
1. od lewej: dr Piotr Leżyński z Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ, doktorant – Piotr Tetlak, dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UZ, wiceprezes zarządu RELPOL S.A. Krzysztof Pałgan; fot. K. Adamczewski 2. od lewej: dr Piotr Leżyński z Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ, doktorant – Piotr Tetlak, dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UZ, wiceprezes zarządu RELPOL S.A. Krzysztof Pałgan; fot. K. Adamczewski 3. od lewej: dr Piotr Leżyński z Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ, doktorant – Piotr Tetlak, dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UZ, wiceprezes zarządu RELPOL S.A. Krzysztof Pałgan; fot. K. Adamczewski
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT