Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Dzień promocyjny nowego kierunku kształcenia inżynieria lotnicza na UZ

28 października 2022 r.

 

DSC_1914r.jpg

Dzień promocyjny nowego kierunku kształcenia inżynieria lotnicza na UZ; fot. K. Adamczewski

27 października na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego zorganizowany został dzień promocyjny nowego kierunku kształcenia inżynieria lotnicza. Wzięło w nim udział ponad 300 uczniów ze szkół z Zielonej Góry, Nowej Soli, Głogowa, Bolesławca, Szprotawy, Wolsztyna i Sulechowa. Rozpoczęcie nauki na kierunku inżynieria lotnicza (studia stacjonarne I stopnia prowadzące do tytułu inżyniera) planowane jest na rok akademicki 2023/2024.


W dniu promocyjnym kierunku inżynieria lotnicza uczestniczyli również wicemarszałek - Marcin Jabłoński, wiceprezydent miasta Zielona Góra - Krzysztof Kaliszuk, dyrektor departamentu infrastruktury i komunikacji Urzędu Marszałkowskiego - Sławomir Kotylak, jego zastępca - Mariusz Stokłosa, prezes Spółki Lotnisko Zielona Góra/Babimost Sp. z o.o. - Maciej Pawliński, dyrektor Aeroklubu Ziemi Lubuskiej - Artur Haładyn, jego zastępca - dr inż. Jarosław Gniazdowski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Zielonej, władze Uniwersytetu Zielonogórskiego, reprezentowali prorektor ds. współpracy z gospodarką - dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą - dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ, dziekan Wydziału Mechanicznego - dr hab. inż. Władysław Papacz, prof. UZ dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej - dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ oraz pracownicy Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ.


Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów szkół średnich. Kierunek inżynieria lotnicza wychodzi naprzeciw aktualnym zapotrzebowaniem na rynku: - Patrząc na obecną sytuację na pewno będzie to zawód popularny. Kadry w obszarach technicznych jest ciągle za mało i pracownicy w tych zawodach są poszukiwani. To jest nowy pomysł, który może pobudzić kształcenie nie tylko na tym kierunku, ale też na innychtłumaczył prof. M. Mrugalski jednocześnie dodając, że uzyskana przez Instytut Inżynierii Mechanicznej kategoria A podczas ostatniej ewaluacji pozwala na utworzenie kierunku bez konieczności otrzymania zgody z MEiN. - To bardzo skraca proces przygotowania i całą procedurę. – dodał prof. Mrugalski.


Bardzo ważny jest kontakt z młodzieżą ze szkół średnich i pozyskiwanie przyszłych studentów poprzez współpracę ze szkołami, o czym wspomniała prof. Maria Mrówczyńska: - Dużym sukcesem jest podjęcie współpracy z Zespołem Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze. Pracownicy Instytutu Inżynierii Mechanicznej prowadzą zajęcia na kierunku związanym z lotnictwem. Podziękowania dla dziekana, że jest to tak dobrze realizowane. Oprócz wsparcia merytorycznego również wykorzystywane są nasze laboratoria. To też jest dla nas dobry kierunek promocji, ponieważ uczniowie widzą co możemy im zaoferować, już na etapie kształcenia w szkole. Gratuluję dyrektor Instytutu tego, co do tej pory osiągnęli.
 

Dla uczniów i gości przygotowano wiele atrakcji, m.in.: lot na uwięzi pełnowymiarowym balonem, prezentację budowy szybowca, loty dronami Straży Pożarnej oraz AZL, bicie monet okolicznościowych Wydziału Mechanicznego, możliwość rozmowy z pilotami z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, zwiedzanie infrastruktury dydaktycznej Instytutu Inżynierii Mechanicznej.


Kierunek inżynieria lotnicza tworzony jest z inicjatywy m.in. Aeroklubu Ziemi Lubuskiej przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Część kwoty przeznaczonej na uruchomienie nowego kierunku została przeznaczona na zakup nowoczesnego sprzętu – jest to m.in. optyczny system do pomiaru przemieszczeń i odkształceń.


Ponieważ uniwersytecka baza dydaktyczna nie wystarczy dlatego Ośrodek Kształcenia Lotniczego przy Aeroklubie Ziemi Lubuskiej buduje Centrum Szkolenia Mechaników Lotniczych, gdzie studenci inżynierii lotniczej będą mieli zajęcia praktyczne.


W Instytucie Inżynierii Mechanicznej UZ prowadzone są już kierunki – bezpieczeństwo i higiena pracy, mechanika i budowa maszyn oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. Studia stacjonarne I stopnia na inżynierii lotniczej będą trwać 8 semestrów, z czego cały 7. semestr będzie poświęcony na praktykę. Po 5 semestrach będzie możliwość wyboru specjalności – mechanika i obsługa lotnicza lub bezzałogowe statki powietrzne.


Dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej – prof. Justyna Patalas-Maliszewska bardzo podziękowała pracownikom za dotychczasową pracę przy tworzeniu kierunku, a przybyłych uczniów serdecznie zaprosiła do kontynuacji swojej edukacji na UZ i podjęcia studiów właśnie na inżynierii lotniczej.

 

 

DSC_1907r.jpg DSC_1911r.jpg DSC_1923r.jpg DSC_1945r.jpg
DSC_1947r.jpg DSC_1955r.jpg DSC_1962r.jpg DSC_1963r.jpg

fot. K. Adamczewski

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT