Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Egipcjanie zainteresowani lubuską technologią - konferencja prasowa na UZ

2 marca 2017 r.

 

We wtorek, 7 marca br. odbędzie się konferencja prasowa rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusza Kuczyńskiego i Grzegorza Szulca – prezesa zarządu ITEO Sp. z o.o. Tematem konferencji będzie wizyta delegacji inwestorów z Egiptu (firma ADG Healthcare), którzy są zainteresowani współpracą w projekcie LUKON (Lubuskiego Konsorcjum Innowacyjnych Technologii Energii Odnawialnych).

 

Delegacja z Egiptu przyjeżdża do ITEO już 6 marca, aby omówić ewentualne inwestycje w projekt LUKON na terenie Polski i omówienie wykonania kilku projektów LUKON w państwach arabskich.

 

Kilkudniowe spotkanie odbędzie się w Dworze Kolesin i ma na celu zaprezentowanie delegacji z Egiptu lubuskiego projektu i przedstawienie produktu końcowego jakim jest biomasa algowa, a dokładniej proteina (białko) algowe.

 

Przedstawiciele firmy z Egiptu chcą się dowiedzieć czy produkt lubuskiego konsorcjum (proteina algowa) może być stosowany na przykład w odżywkach dla dzieci. Dlatego w konferencji uczestniczą też reprezentanci zespołu badawczo-naukowego z różnych europejskich uniwersytetów: Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu z Karlsruhe, Uniwersytetu Bielefeld, Instytutu Zdrowia z Worms, technolodzy instalacji technicznych z Wasserburg.

 

Projekt i technologię zaprezentuje gościom z Egiptu twórca całego projektu – Grzegorz Szulc, szef ITEO, rektor UZ prof. T. Kuczyński przedstawi współpracę nauki z przemysłem i zaangażowanie Uniwersytetu Zielonogórskiego w projekcie LUKON, a naukowcy z zagranicznych placówek naukowych powiedzą o hodowli alg i ich zastosowaniu.


Egipcjanie będą mówić o możliwościach zastosowania proteiny algowej w zaspokojeniu głodu krajów obecnie objętych wojną (Syria, Afganistan i inne).


W spotkaniu w Kolesinie wezmą udział także profesorowie pracujący w branży farmaceutyczno-spożywczej w tej grupie firmy ADG.

 

Projekt LUKON to powiązane technologie produkcji energii odnawialnej. Stworzony system powiązanych technologii pracuje na zasadzie wzajemnego wykorzystania powstałych produktów i jest pierwszym tego rodzaju systemem na świecie. System został zgłoszony przez ITEO jako patent na wynalazek w Urzędzie Patentowym RP. Do jego realizacji powołano konsorcjum.


W skład Konsorcjum LUKON wchodzą:

  • ITEO Sp. z o.o. - lider Konsorcjum

    oraz partnerzy:

- uczelnie:

  • Uniwersytet Zielonogórski;

- firmy:

  • Firma MAZEL M.H. Mazurkiewicz Sp.J.;
  • Biogas Hochreiter GmbH;
  • SAO GmbH & Co.KG;
  • Rudiger Hein;
  • Sewald GmbH & Co.KGma.

 

ITEO Sp. z o. o. powołała w grudniu 2014 r. spółkę córkę ITEO GREEN, która przy współpracy z Parkiem Naukowo Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego rozpoczęła wdrażanie koncepcji „systemu powiązanych technologii wytwarzania i wykorzystania energii odnawialnej w układzie zamkniętym ściśle ze sobą powiązanych i wzajemnie się uzupełniających technologii z wykorzystaniem biomasy algowej

Projekt realizowany jest na terenie gminy Sulechów na działce o pow. 11,7 ha w miejscowości Nowy Świat. Koszt projektu skalkulowano na kwotę 44,5 mln PLN

 

Na rynku energetycznym energii odnawialnej znanych jest wiele technologii wytwarzania energii elektrycznej, cieplnej, peletu z biomasy, biopaliwa, itp. Spółka ITEO opracowała projekt powiązanych technologii, który pozwoli w bardzo znaczny sposób obniżyć koszty wytwarzania energii. Przy współpracy partnerów z Niemiec i naszego rynku, w najbardziej ogólny sposób to ujmując, opracowano tzw. „kombajn energetyczny”, który nazwano LUKON.


Implementacja powyższej technologii i uzyskanie innowacyjnych produktów w postaci paliw o szerokim spektrum zastosowań, pozwoli otrzymać wysoki tzw. efekt ekonomiczny. Efekt ten jest ściśle powiązany z efektem ekologicznym, ponieważ zachodzi istotne pomniejszenie masy odpadów. Powiązanie efektów ekonomicznych z efektami ekologicznymi to bardzo racjonalna metodyka myślenia i działania, a jej wdrożenie znajdzie w krótkim czasie szereg naśladowców, przyczyniając się tym samym do optymalizacji rozwiązań służących ochronie środowiska, w którym żyjemy. Powstanie prawdziwy proekologiczny produkt polski.


ITEO Sp. z o. o. powołała w grudniu 2014 r. spółkę córkę ITEO GREEN, która przy współpracy z Parkiem Naukowo Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego rozpoczęła wdrażanie koncepcji „systemu powiązanych technologii wytwarzania i wykorzystania energii odnawialnej w układzie zamkniętym ściśle ze sobą powiązanych i wzajemnie się uzupełniających technologii z wykorzystaniem biomasy algowej”. Koncepcja systemu powiązanych technologii OZE, którą potocznie nazwano „kombajnem energetycznym”  została objęta zgłoszeniem patentowym na terenie PL i EU. Koncepcja ta jest obecnie jedyna w swoim rodzaju i oznacza innowacyjne rozwiązanie, którego daremnie jest szukać w jego obecnej formie.


Projekt realizowany jest  na terenie gminy Sulechów na działce o pow. 11,7 ha w miejscowości Nowy Świat. Koszt projektu skalkulowano na kwotę 44,5 mil. PLN

 

 

Konferencja odbędzie się we wtorek, 7 marca br. o godz. 11.30 w auli UZ przy ul. Licealnej 9 (sala 205, II piętro).

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT