Festiwal Nauki 2017

15 maja 2017 r.

winietkaFN17.jpg

 

 

Już 4 i 5 czerwca zapraszamy na kolejny Festiwal Nauki pod hasłem „Z UZ dookoła świata” organizowany przez Uniwersytet Zielonogórski.  Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla festiwalowych gości. W pierwszym dniu zapraszamy, podobnie jak w ubiegłym roku, na stadion uniwersytecki przy ul. Wyspiańskiego 58. Startujemy o godz. 10.00. Kluczowym wydarzeniem tego dnia będzie II już Bieg dla transplantacji pod honorowym patronatem Konsultanta Wojewódzkiego Transplantologii Klinicznej i członka Krajowej Rady Transplantacyjnej – dr. hab. n. med. Macieja Głydy. (szczegóły na :: http://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?ii-bieg-dla-transplantacji) Równolegle na tej samej trasie odbędą się Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w Biegu Przełajowym zorganizowane przez KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego. Nie zabraknie też biegów i konkurencji sportowych oraz zajęć i konkursów plastycznych dla najmłodszych. Organizacją sportowych wydarzeń w niedzielę zajęło się Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Katedra Sportu i Promocji Zdrowia.


Do organizacji pierwszego dnia festiwalu zaangażował się Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu. Dzięki temu każdy z uczestników festiwalu będzie mógł poddać się  m.in. badaniom fizjologicznym i profilaktycznym, m.in.: ocenie FMS (ocenie wpływu ruchu na nasze ciało), pomiarowi oraz analizie chodu i ocenie sprawności narządu ruchu, pomiarowi składu ciała,  pomiarowi ciśnienia i glukozy. Będzie z nami Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, które zaprasza na  „Szpital Pluszowego Misia”, „Marrow Hero” – rejestrację dawców szpiku we współpracy z DKMS, „Ratowanie na Spontanie” czyli nauka pierwszej pomocy dla dzieci oraz dorosłych, „Think Pink” – akcję dotyczącą nowotworów narządów kobiecych oraz „Movember” – akcję dotyczącą nowotworów narządów męskich.

Istotnym punktem niedzielnego pikniku będzie „Gotowanie na trawie” z udziałem znamienitych kucharzy. Gruzińskie szaszłyki przyrządzać i serwować będzie prof. Giorgi Melikidze - Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.

Obok niego swoje przysmaki zaprezentują uczestnicy programu telewizyjnego. Pojawią się też międzynarodowe przekąski, dzięki uczniom  z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze.

 

na strone prof. Melikidze.jpg na strone Zosia.jpg na strone Mateusz 2.jpg

 

W tym roku do naszych działań włączyła się też Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Sulechowa, która od 1 września tego roku stanie się Wydziałem Zamiejscowym naszej uczelni. W niedzielę pracownicy PWSZ zaprezentują  kuchnię molekularną czyli pokaz możliwości konstruowania potraw z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz żywność liofilizowaną.

 

Na stadionie  wydzielona zostanie „Stefa relaksu z Erasmus+”. Będzie tam  można odpocząć, porozmawiać ze studentami – obcokrajowcami z naszej uczelni, a także skorzystać z zajęć manualnych przygotowanych specjalnie dla najmłodszych uczestników festiwalu.


Chcemy pokazać Uniwersytet Zielonogórski jako uczelnię  otwartą na świat. Co roku studiuje u nas coraz więcej obcokrajowców, którzy przyjeżdżają między innymi z Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Grecji, Rosji, Ukrainy i Wietnamu. Dlatego też do przygotowania naszych projektów zaangażowani byli studenci z zagranicy, którzy studiują na naszej uczelni w ramach Programu Erasmus+. Studenci Ci zostali także zaangażowani na swoich wydziałach do przygotowania pokazów i warsztatów w drugim dniu festiwalu pod hasłem „Wydziały zapraszają”.


Na poniedziałek przygotowaliśmy  wiele atrakcji, w tym wystawy, laboratoria, warsztaty dla zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych. Oprócz dwunastu już istniejących wydziałów naszego uniwersytetu swój program ma także przyszły Wydział Zamiejscowy z Sulechowa.

Program Festiwalu Nauki::  


W tym roku pojawia się jednak nowość – formularz elektroniczny. Tylko i wyłącznie za jego pomocą można się zapisać na konkretny projekt. Formularz zostaje uruchomiony od dzisiaj, tj. od 15 maja. Zatem czekamy na chętnych.

 

Współorganizatorem Festiwalu Nauki jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.


Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marszałek Województwa Lubuskiego, Wojewoda Lubuski oraz Prezydent Miasta Zielona Góra.

 


 

loga_01.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT