Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Fundacja warta wsparcia

5 marca 2021 r.

chop poziom.jpg

W drugiej połowie 2020 roku powstała w Zielonej Górze Fundacja Chirurgii i Onkologii Polskiej cHOP im. Pawła Murawy (http://www.fundacja-chop.pl). 

 

Od momentu pojawienia się w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze wybitnego w skali europejskiej, chirurga - prof. Dawida Murawy oddział chirurgii onkologicznej stał się jednym z najlepszych ośrodków leczenia raka w Polsce. Do prof. D. Murawy przyjeżdżają pacjenci z całej Polski. By skutecznie ich leczyć prof. D. Murawa potrzebuje najnowocześniejszego sprzętu. 

 

Celem fundacji jest zbieranie środków na zakup najnowocześniejszego sprzętu, który będzie wykorzystywany przy operacjach onkologicznych w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Założyciele fundacji chcą doprowadzić do sytuacji, by profesjonalny lekarz wraz z nowoczesnym sprzętem czekał na pacjenta onkologicznego, a nie odwrotnie. Szybkość i skuteczność podjętego leczenia jest bowiem najczęściej warunkiem wyleczenia raka. W przyszłości Fundacja Chirurgii i Onkologii Polskiej cHOP im. Pawła Murawy chce wysyłać najzdolniejszych młodych chirurgów na praktyki do renomowanych, specjalistycznych ośrodków chirurgii onkologicznej w Europie. W planach Fundacji jest, by działała w całej Polsce. Ze środków założycieli fundacji (spółki Centrum Komina Daniela Hrehoreckiego oraz Arpol Kamilli i Grzegorza Mowczan), a także pierwszych darowizn udało się zakupić pierwsze urządzenie IC-Flow (około 130 tys. złotych), które pracuje już w zielonogórskim szpitalu uniwersyteckim. 
 

Kolejna zbiórka pieniędzy oraz wsparcie marszałek Elżbiety Anny Polak doprowadziły do pozyskania kolejnego sprzętu tzw. noża wodnego, który został także użyczony Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Zielonej Górze (około 180 tys. złotych). Obecnie Fundacja  rozpoczęła zbiórkę środków na kolejne, zaawansowane technicznie, urządzenie HIPEC COMBAT PRS+ do przeprowadzania chemioterapii śródoperacyjnej, którego cena wynosi około 275 tys. zł. Byłby to czwarty w Polsce HIPEC, a w tak nowoczesnym wariancie - pierwszy. HIPEC jest ratunkiem dla pacjentów, u których wystąpiły przerzuty nowotworowe w jamie brzusznej. Standardowa chemioterapia na ogół nie pomaga niestety w takich przypadkach - pacjenci umierają po kilku miesiącach. Jak pokazują badania, pacjenci po operacjach przy użyciu HIPEC żyją nawet po 10 lat, a czasami dochodzi do całkowitego wyleczenia.

Działalność Fundacji zmierza w bezpośredni sposób do poprawienia jakości leczenia nowotworów w Lubuskiem.  Działania Fundacji są przedstawiane na bieżąco na facebook’u - https://m.facebook.com/FundacjaChirurgiiiOnkologiiPolskiejChop

Pytania do fundacji można kierować drogą e-mailową: d.hrehorecki@fundacja-chop.pl . Poniżej podajemy numery kont bankowych fundacji:

 

PLN - PL58 1140 2004 0000 3602 8049 5283
 

EUR - PL08 1140 2004 0000 3712 1196 9674.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT