Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

I Lubuski Festiwal Innowacji za nami!

25 maja 2022 r.

 

DSC_7380r.jpg

Od lewej: dr Jerzy Tutaj - Politechnika Wrocławska, marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, profesor UZ; fot. K. Adamczewski

W Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się I Lubuski Festiwal Innowacji zorganizowany przez Uniwersytet Zielonogórski oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.


estiwal był skierowany do przedsiębiorców, naukowców, studentów, samorządowców i wszystkich osób zainteresowanych tematyką rozwoju innowacji w województwie lubuskim. Uczestnicy imprezy mieli okazję zapoznać się z nowatorskimi projektami realizowanymi przez studenckie koła naukowe Uniwersytetu Zielonogórskiego. W holu budynku  A-16 zostały zaprezentowane projekty, które zwyciężyły w dwóch edycjach konkursu Klakson Impuls do innowacji.

 

W wydarzeniu uczestniczyli marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, która przedstawiła ideę powstania tego festiwalu - I Lubuski Festiwal Innowacji został zorganizowany po to, by młodzi ludzie, członkowie kół naukowych uniwersytetu mieli okazję zaprezentować swoje innowacyjne projekty. To jest bardzo dobry kierunek, który nasz samorząd lubuski przyjął w strategii rozwoju województwa. Budujemy zieloną krainę, inteligentnych, innowacyjnych technologii. Zgodny z kierunkiem europejskim, zielony ład, cyfryzacja, innowacja, inteligentny rozwój. Ten festiwal jest częścią programu innowacji. Celem naszego festiwalu jest zachęcenie podmiotów gospodarczych, lubuskie firmy miro/małe/średnie/ duże do realizacji działań w tym zakresie. Chodzi nam przede wszystkim o transfer wiedzy do biznesu, tworzenie innowacyjnych rozwiązań w lubuskiej gospodarce, bo tylko inteligentne rozwiązania dają szansę dla mieszkańców naszego regionu, na dobrze płatne miejsca pracy. To jest rozwój. (…) Musimy również tworzyć jako liderzy regionu lubuskiego warunki do rozwoju przyszłości dla młodych pokoleń. Dlatego dzisiaj w czasie naszego festiwalu jest głos młodego pokolenia studentów, jak i też klastrów, które już powstały a to jest sygnał, że w regionie lubuskim nasza wizja spełnia się naprawdę.

 

Prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, powiedziała o znaczeniu festiwalu, jako elementu promocyjnego nauczycieli i studentów naszego uniwersytetu:
- jako największa jednostka naukowa, ale też kształcąca na poziomie wyższym w regionie, jesteśmy bardzo zainteresowani rozwojem nowoczesnych technologii, ale również staramy się, aby ten rozwój był zrównoważony. By innowacje były prowadzone zarówno pod kątem technologii, techniki, ale też innowacji społecznych czy procesowych. Tak jak powiedziała pani marszałek - stawiamy na młodych – prace naszych studentów realizowane w ramach projektów finansowanych ze środków własnych, ale i też ze środków ministerialnych, samorządu województwa czy miasta Zielona Góra. Są to projekty, które idą zarówno w trend nowoczesnych technologii cyfrowych, przemysłu 4.0, ale również projekty, które związane są z transformacją energetyczną, zrównoważonym rozwojem transportu, czy też z nowoczesnym rolnictwem. Nasi studenci, jak i pracownicy, rozwijają się w tych kierunkach, ale warto podkreślić również działalność naszych parków naukowo-technologicznych, których mamy 3 i wszystkie współpracują z małymi, średnimi przedsiębiorstwami, realizują ogromną liczbę projektów i też zgłaszają wynalazki w postaci patentów, wzorów użytkowych czy też wzorów przemysłowych. Mamy nadzieję, że ten pierwszy Festiwal Innowacji będzie początkiem bardzo dobrej inicjatywy pokazującej to co dzieje się na Uniwersytecie Zielonogórskim,  co potrafią zrobić nasi studenci i nasi pracownicy.

 

Przyjęliśmy innowacje, jako bardzo istotny element rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przyjęliśmy, że wdrażamy innowacje zarówno w zakresie badawczym, poprzez współpracę z gospodarką, poprzez prowadzenie projektów badawczych zamawianych z przemysłu, ale również z podstawowych badań, finansowanych z Narodowego Centrum Nauki czy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Mamy też innowacje edukacyjne i organizacyjne – dodał prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, profesor UZ.

 

 

 

 

 

DSC_7429r.jpg

prof. Maria Mrówczyńska, prorektor ds. współpracy z gospodarką, przedstawiciele nagrodzonych kół naukowych, oraz marszałek Województwa Lubuskiego - Elżbieta Anna Polak; fot. K. Adamczewski

Podczas pierwszego dnia I Festiwalu Innowacji wręczone zostały nagrody „Innowacja warta zachodu”. Laureatami zostali:

 

  • Koło Naukowe Akademicki Związek Motorowy - laureat II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji” organizowanego przez Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego przy wsparciu UMWL - za projekt „Innowacyjne stanowisko do testowania silników małej mocy”.
     
  • Studenckie Koło Naukowe MedCare - laureat II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji” za projekt „Optymalizacja składu chemicznego oraz modyfikacja postaci innowacyjnych biodegradowalnych opatrunków hydrożelowych dla regeneracji skóry o nazwie Advanced Hydrogel System for Skin AHS4S”.
     
  • Koło Naukowe JAVA UZ - za osiągnięcia w branży IT - laureat I edycji konkursu „Klakson-Impuls do Innowacji” za projekt „Elektroniczna Obsługa Pacjenta”.
     
  • Koło Naukowe Dev&Games - laureat II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji” za projekt „Rapid 3D Flow”.
     
  • Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej UZ - laureat II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji”  – za projekt „Przedwdrożeniowe prace koncepcyjne w zakresie systemów nawigacyjnych i łącznościowych dla projektu łazika autonomicznego”.

 

Uczestnicy Festiwalu jak i studenci mogli obejrzeć nagrodzone projekty na wystawie znajdującej się w holu budynku A-16 przy al. Wojska Polskiego - rower trójkołowy dla osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych, hamownię silnikową, skaner 3D, drukarkę 3D, łazik, czy sterowane roboty.

 

Gościem specjalnym drugiego dnia Lubuskiego Festiwalu Innowacji był Jan Pirowski – dziennikarz telewizyjny, który przedstawił młodym ludziom jak wygląda współcześnie droga do sukcesu, jaki wpływ mają obecnie social media i czym kierować się w realizacji swoich planów.

 

 

 

 

 

Fotogaleria z wydarzenia; fot. K. Adamczewski. K.Doszczak, CPTT;

DSC_7384r.jpg DSC_7386r.jpg DSC_7404r.jpg DSC_7407r.jpg
DSC_7414r.jpg DSC_7419r.jpg DSC_7424r.jpg DSC_7434r.jpg
DSC_7435r.jpg DSC_7438r.jpg DSC_7440r.jpg DSC_7443r.jpg
283981355_427507189378730_1447877651656056749_n.jpg 284237671_427507102712072_945473838812241705_n.jpg IMG20220525100926.jpg IMG20220525101018.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT