Koncert z okazji 15 – lecia kierunku jazz i muzyka estradowa

23 kwietnia 2019 r.

 

Jazz 15 lat.jpg

 

 

Instytut Muzyki  Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza na koncert All That Jazz z okazji 15 – lecia kierunku jazz i muzyka estradowa. Koncert odbędzie się we wtorek, 21 maja o godz. 19.00 w sala MCM Filharmonii Zielonogórskiej.


Honorowy patronat nad koncertem objął JM Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński.
 

Wstęp wolny.


 

Wystąpią m.in.:


Beata Bednarz - śpiew

 

Paulina Gołębiowska - śpiew
 

Warsztat Wokalny Gospel

Warsztat Jazzowy Wokalny pk. Pauliny Gołębiowskiej i Mariusza Smolińskiego
 

Warsztat Jazzowy Instrumentalny pk. Bartosza Pernala
 

Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego pd. Jerzego Szymaniuka
 

Studenci, absolwenci oraz wykładowcy Instytutu Muzyki


 

Prowadzenie koncertu: Andrzej Winiszewski

Kierownictwo artystyczne: Jerzy Szymaniuk

 

Patronat medialny:

Gazeta Lubuska, Radio Zachód, Akademickie Radio Index, TVUZ

 

GL_PORTAL.jpg Radio zachod.jpg TV UZ logo.png akademickie-radio-index.jpg

W 2002 roku muzyka jazzowa została włączona do programu nauczania Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego jako blok przedmiotów fakultatywnych. Natomiast w 2004 r. kierunek jazz i muzyka estradowa został powołany w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na tym kierunku oferowane są studentom zajęcia z teorii muzyki jazzowej, historię jazzu oraz szeroki wybór zajęć praktycznych. Ten kierunek jest przeznaczony dla przyszłych instrumentalistów, wokalistów i aranżerów w zakresie muzyki jazzowej i popularnej. Instrumentaliści mają do wyboru naukę w klasach fortepianu, trąbki, saksofonu, puzonu, perkusji, gitary i kontrabasu.


Kierunek jazz i muzyka estradowa na UZ jest jednym z kilkunastu kierunków w Polsce o podobnym profilu kształcenia. Co roku przybywają nań studenci niemal z całego kraju, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności pod okiem doświadczonych pedagogów w klasie wokalnej i licznych klasach instrumentalnych. Jako zaletę studiowania w Zielonej Górze studenci wskazują często na zajęcia związane z grą zespołową w Big Bandzie Uniwersytetu Zielonogórskiego – orkiestrą, która dała początek wszelkim działaniom edukacyjnym związanym z jazzem w Zielonej Górze. Działaniom, których zwieńczeniem było powstanie 15 lat temu kierunku jazz i muzyka estradowa. Przypomnijmy, że są to studia I stopnia.
 

Wielu absolwentów tego kierunku kontynuowało naukę na studiach magisterskich w akademiach muzycznych w Polsce (m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy, Gdańsku). Obecnie są absolwentami kierunków jazzowych w kraju, a także za granicą (np. Michał Nienadowski studiował w Danii, Tomasz Szczepaniak w Holandii).  Obecnie absolwenci zielonogórskiego kierunku jazzowego są profesjonalnymi muzykami i aktywnie biorą udział w życiu muzycznym. Są liderami swoich zespołów, liderami kilku nowych big bandów działających w Polsce (m.in. Bartosz Pernal, Kacper Wojtkowiak, Damian Kaczmarek). To także autorzy projektów, nauczyciele muzyki (o specjalności muzyka jazzowa) w różnych instytucjach. Niektórzy powracają do Zielonej Góry i pracują teraz jako wykładowcy w Instytucie Muzyki (m.in. Paulina Gołębiowska, Bartosz Pernal, Wojciech Pruszyński, Mariusz Smoliński, Łukasz Matuszewski, Piotr Stepek).


Obecnie wykładowcy związani z jazzem prowadzą badania naukowe w zakresie wykonawstwa i interpretacji muzyki jazzowej, a także działalności wybitnych artystów jazzowych. Włączają się w interdyscyplinarne zadania badawcze prowadzone przez Instytut Muzyki UZ, a prowadzone prace umiejscowione są w obszarach badawczych takich jak wykonawstwo muzyki jazzowej, rozwój muzyki jazzowej w aspekcie historycznym, zagadnienia twórcze, interpretacyjne i dydaktyczne. Okazją do zaprezentowania badań pracowników Instytutu była międzynarodowa konferencja naukowa International Scientific – Methodical Conference Contemporary Teaching in Jazz Music, która odbyła się w dniach 17-18 listopada 2015 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim.


Na koncercie All That Jazz, który odbędzie się 21 maja 2019 r. w Filharmonii Zielonogórskiej w ramach 15-lecia kierunku jazz i muzyka estradowa wystąpią m.in. wykładowcy, studenci i absolwenci kierunku.  Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania dorobku 15-letniej działalności edukacyjnej, której owocem są niezwykłe twórcze osobowości młodych polskich muzyków jazzowych. W specjalnie przygotowanych projektach ze studentami na estradzie pojawią się także wykładowcy od lat związani z kierunkiem (dr Artur Majewski, dr Bartosz Pernal, dr Artur Lesicki, dr Przemysław Jarosz, Paulina Gołębiowska, Wojciech Pruszyński, Mariusz Smoliński, Łukasz Matuszewski, Józef Zatwarnicki, prof. Jerzy Szymaniuk).


W koncercie weźmie także udział absolwentka UZ, znana wokalistka Beata Bednarz, której szczególną domeną działalności artystycznej jest muzyka gospel. W dniach 20 i 21 maja poprowadzi w Instytucie Muzyki Otwarte Warsztaty Wokalne Gospel, a efekt tej pracy zostanie ukazany w finałowej części jubileuszowego koncertu.


Warto jeszcze raz podkreślić, że absolwenci kierunku jazz i muzyka estradowa z powodzeniem realizują swoje autorskie projekty muzyczne. Owocem ich twórczej pracy są liczne koncerty, współpraca ze znanymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, dorobek fonograficzny. Są obecni na rynku muzycznym, odnoszą sukcesy na festiwalach i konkursach. Do grona wcześniej wymienionych absolwentów należy również dołączyć uznane osobowości i zespoły m.in.: Marcin Pendowski, Jakub Osypiński, Michał Maculewicz, Robert Chyła, Jan Adamczewski (płyta Chopin Profanum), Mikołaj Budniak, Piotr Budniak, Marek Wesołowski, Kamil Pełka, Grzegorz Sykulski, Artur Caturian (laureat Grand Prix - Złotego Tukana w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 37. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, 2016), Marek Napiórkowski, Artur Lesicki, Tomasz Jędrzejewski, Paweł Urbański, Daniel Moszczyński, zespół Bibobit, zespół The Conception (płyta Pascha), zespół The Positive, Bartosz Pernal/Michał Szkil Quintet (Grand Prix na Getxo Jazz Festiwal, Hiszpania, 2013), Bartosz Pernal Orchestra (GRAND PRIX na ogólnopolskim festiwalu big bandów XXI Big Band Festiwal, Nowy Tomyśl, 2016), zespół Zielonsi (współpraca z zespołem wokalnym oraz z Urszulą Dudziak i udział w programie telewizyjnym Bitwa na głosy), zespół Trzy Tony Gruzu (I miejsce podczas Festiwalu Artystycznego „Koniugacje” w Rawiczu. Studenci zostali również wyróżnieni nominacją do finału 53 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie) i wielu innych.


Ze względu na ogromny dorobek artystyczny studentów i absolwentów, zostały wymienione tylko przykładowe sukcesy niektórych spośród nich. Większość z wymienionych absolwentów, ze względu na swoją aktywność posiada osiągnięcia, które są ogólnie dostępne na stronach internetowych oraz poprzez promocję za pośrednictwem mediów, programów radiowych i telewizyjnych.


 

BEATA BEDNARZ - fot Anna Górajka. jpg.jpg

fot. Anna Górajka

Przed koncertem odbędą się otwarte warsztaty wokalne gospel, prowadzone przez  Beatę Bednarz, na które zaprasza Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe  oraz Instytut Muzyki.

 

Warsztaty odbędą się:


20 maja (poniedziałek) o godz. 14.00, w budynku  Instytutu Muzyki przy ul. prof. Z. Szafrana 1 w sali 04;
 

21 maja (wtorek) o godz. 11.00, w budynku  Instytutu Muzyki przy ul. prof. Z. Szafrana 1 w sali 04;Wstęp wolny.


Serdecznie zapraszamy.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT