Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Na UZ trwają prace nad projektem Green Energy w ramach programu Interreg

 

19 października 2022 r.

 

DSC_1769r.jpg

Spotkanie przedstawicieli wszystkich jednostek zaangażowanych w opracowanie i wdrożenie inteligentnych systemów wieloenergetycznych; fot. K. Adamczewski

Uniwersytet Zielonogórski, Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg oraz CEBra e.V. (Centrum für Energietechnologie Brandenburg) kończą już przygotowywanie wniosku aplikacyjnego projektu pt.: Green Energy - Region Sprewa-Nysa-Bóbr jako innowacyjne pogranicze transferu wiedzy i technologii w zakresie inteligentnego magazynowania energii i gospodarki wodorowej w ramach programu Interreg. Dzisiaj na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyło się spotkanie przedstawicieli wszystkich zaangażowanych w projekt jednostek:

 

  • Dyrektor Instytutu Budownictwa UZ; dr hab. inż. Beata Nowogońska, prof. UZ
  • Dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska UZ; dr hab. inż. Sylwia Myszograj, prof. UZ
  • Dyrektor Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki; dr hab. inż. Robert Smoleński, prof. UZ
  • Prof. dr inż. Hans-Joachim Krautz, CEBra e.V.
  • Prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński, IIŚ
  • dr inż. Anna Staszczuk, prof. UZ, IB
  • dr hab. inż. Paweł Szcześniak, prof. UZ, IAEE
  • dr hab. inż. Piotr Leżyński, IAEE
  • dr inż. Marta Gortych, IIŚ
  • dr inż. Piotr Ziembicki, IIŚ
  • dr inż. Artur Napierala, CEBra e.V.
  • dr Iwona Napierala, CEBra e.V.
  • inż. Piotr Grabas, UZ
  • Silke Goerlich, CEBra e.V., Zarząd
  • Gerd Krautz, CEBra e.V.
     

Spotkanie otworzył dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą. Pan Gerd Krautz (CEBra e.V.) przedstawił uwarunkowania formalne projektu i stan przygotowań do złożenia wniosku, a profesorowie: H. Krautz, T. Kuczyński i R. Smoleński zaproponowali zadania badawcze dla jednostek zaangażowanych w jego realizację.


Projekt zakłada opracowanie i wdrożenie inteligentnych systemów wieloenergetycznych (MES) w oparciu o dostępne już po polskiej i niemieckiej stronie rozwiązania technologiczne, takie jak: dwa niskoenergetyczne domy doświadczalne w Parku Naukowo-Technologicznym i laboratorium magazynowania akumulatorów Uniwersytetu Zielonogórskiego, centrum magazynowania BTU Cottbus-Senftenberg oraz doświadczenia CEBra e.V. we współpracy przy różnych projektach wodorowych oraz bateryjnych. Systemy te będą następnie wykorzystywane i dostosowywane do potrzeb konkretnych obiektów. Pierwszym takim obiektem będą dwa niskoenergetyczne, doświadczalne budynki mieszkalne w Nowym Kisielinie. Kolejne wdrożenia planuje się dla większej ilości obiektów na poziomie miasta i gminy.


W ramach projektu próbujemy krytycznie analizować dostępne obecnie technologie po to, aby spełniać wymagania dotyczące transformacji związanej z wprowadzeniem zielonego europejskiego ładu. W taki sposób, aby możliwa była niezawodna, bezpieczna dostawa możliwie tanich nośników energiipowiedział prof. Robert Smoleński.

 

Uniwersytet Zielonogórski w zakresie energetyki współpracuje z BTU Cottbus już od 10 lat. Przygotowywany projekt jest kolejnym, który naukowcy będą wspólnie realizować. Prof. dr inż. Hans-Joachim Krautz (CEBra e.V.) o współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim powiedział – Wspólnie dążymy do tego, aby dotrzymać kroku nowoczesnemu, stale rozwijającemu się światu w zakresie magazynowania energii i efektywności energetycznej. Chciałbym podkreślić, że mamy dzisiaj bardzo poważną sytuację, ponieważ zmagamy się ze swoistym przewrotem energetycznym dotyczącym zarówno Polski, jak i Niemiec. Jest to moment szczególnie ważny dla młodych ludzi - naszych studentów. Po pierwsze mamy teraz czas, kiedy wprowadza się zupełnie nowe technologie, a przede wszystkim technologię wodorową. Jest to technologia bardzo skomplikowana i żeby ją szybko wprowadzić musimy teraz dobrze się do tego przygotować i odpowiednio wykształcić naszą młodzież. A po drugie kryzys spowodowany przede wszystkim wojną w Ukrainie i odejściem od kopalnych źródeł energii – gazu, węgla. Dzięki temu, że możemy wymieniać się wiedzą i wspólnie korzystać ze swoich doświadczeń, łatwiej będzie nam sprostać temu kryzysowi.

 

Dzisiejsze spotkanie zakończyło się ustaleniem dalszego planu działań w ramach przygotowań do złożenia wniosku.

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT