Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Natalia Haczek z nagrodą za debiut literacki

28 lutego 2022 r.

W miniony czwartek 24 bm. zostały ogłoszone wyniki konkursu Lubuskie Wawrzyny 2021. Miło  nam poinformować, że laureatką nagrody Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za Debiut Literacki (Srebrne Sokole Pióro), została Natalia Haczek, za tomik Głód, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA), na co dzień pracująca w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego. Poniżej rozmowa z nagrodzoną debiutantką. 

 

Natalia Haczek.jpg

Natalia Haczek ze swoim nagrodzonym tomikiem poezji "Głód". Fot. Archiwum prywatne.

Z Natalią Haczek rozmawiała Ewa Tworowska-Chwalibóg.
 

Serdecznie gratuluję Lubuskiego Wawrzynu Literackiego za debiut. Jak się Pani czuje jako laureatka tej nagrody?
Jest to dla mnie bardzo satysfakcjonujące wyróżnienie. Dostałam sporą dawkę motywacji do dalszych działań twórczych. Mam nadzieję, że to nie ostatni tomik.
 

„Głód” to Pani pierwszy tomik poetycki?
Oczywiście, stąd możliwość otrzymania nagrody za debiut.
 

Touché!  Od jak dawna Pani pisze wiersze? 

Od dzieciństwa piszę wiersze. Zanim zaczęłam je zapisywać, zdarzało mi się tworzyć przedziwne rymowanki. Niektóre zostały spisane przez rodziców. Nie pamiętam, w jakim wieku dokładnie zaczęłam je pisać, jednak wiem, że w wieku mniej więcej 14 lat miałam jeden z intensywnych okresów twórczych.
 

To nie jest pierwsza Pani nagroda za poezje. Wcześniej brała Pani udział w innych konkursach poetyckich...
Tak, ale jest to pierwsza nagroda za książkę. Dotychczas brałam udział w konkursach, w których nagradzane były pojedyncze utwory.
 

Jak powstaje wiersz? To spontaniczna sytuacja, czy czeka Pani na wenę, aż przyjdzie?
Bywa różnie. Czasem siadam i od razu piszę, bo akurat jestem w nastroju twórczym, wiele myśli kłębi mi się w głowie. Nie chcę wtedy zmarnować tego stanu umysłu. Niemniej jednak często też stwierdzam, że dobrze byłoby coś napisać dla wprawy. Wtedy siedzę trochę dłużej i szukam pomysłu. Zawsze coś lepszego lub gorszego z tego wychodzi.  To nie tylko kwestia nastroju na pisanie, ale on z pewnością pomaga.
 

Czym się Pani zajmuje zawodowo?

Pracuję w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jestem tu dopiero od kilku miesięcy. Wcześniej przez dwa lata pracowałam w szkole, gdzie uczyłam języka angielskiego.
 

Co sprawiło, że z nauczycielki języka angielskiego (licencjat czy studia magisterskie?) przekwalifikowała się Pani na „panią z biblioteki”? Czym się Pani zajmuje w uniwersyteckiej bibliotece?
Wpłynęło na to kilka czynników. Studiowałam na Uniwersytecie Zielonogórskim przez 5 lat. Ukończyłam tu zarówno studia licencjackie, jak i magisterskie z filologii angielskiej. Bardzo zżyłam się z uczelnią i marzył mi się powrót w jakiejś formie. Teraz pracuję w miejscu, w którym całkiem niedawno uwielbiałam przesiadywać jako studentka i czuję się tu wspaniale. Zajmuję się obsługą czytelników oraz pracuję z książkami. Ponadto są mi powierzane zadania tłumaczeniowe.
 

Co Pani lubi robić po pracy (poza pisaniem wierszy)? Może ma Pani jakieś hobby?
Lubię różnego rodzaju spotkania z kulturą. Chętnie chodzę do kina, na koncerty, wystawy, chociaż w dobie pandemii nie bywam tam często. Ostatnio po dłuższej przerwie byłam w starym kinie Newa na filmie Jima Jarmuscha. Muszę powracać tam częściej, gdyż jest to miejsce niezapomnianych doświadczeń filmowych. 
 

Standardowe pytanie - ma Pani swoich idoli literackich w poezji i w prozie? Kto to?
Kiedyś nawet napisałam wiersz, którego fragment brzmi:
„wszystkie moje idolki umarły nim pierwszy promień słońca obryzgał mi twarz”. Może i nie wszystkie, jednak z Sylvią Plath czy Anne Sexton nie będzie mi już dane porozmawiać, a muszę przyznać, że ich poezja jest mi szczególnie bliska.  Na szczęście Eileen Myles jest jeszcze na tym świecie. Uczestniczyłam w spotkaniu z Eileen na Zoomie. To najlepsza rzecz, jaka przytrafiła mi się dzięki pandemii.
 

Serdecznie dziękuję za rozmowę.

 

Poniżej zamieszczamy pełną listę nagrodzonych Lubuskimi Wawrzynami 2021.
 

Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii proza otrzymał Alfred Siatecki, Szwindel w Grünbergu, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA); 
 

Lubuski Wawrzyn Literacki kategorii poezja otrzymał Jarosław Barańczak, Znak, Zielona Góra 2021 (Wydawca Pro Libris – Wydawnictwo WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze); 
 

Kapituły LWL przyznały dyplomy za opracowanie edytorskie, które otrzymali:

Krzysztof Ziemski, Konteksty nieodległe, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA); 

Igor Myszkiewicz, Ilustrowana kronika Zielonej Góry. The Illustrated Chronicle of Zielona Góra, Zielona Góra 2021 (Wydawca Stowarzyszenie Forum Art.).
 

Kapituły LWL przyznały także Dyplomy Honorowe za całokształt twórczości, które otrzymali: Irena Zielińska oraz Zbigniew Kozłowski.
 

Kapituły LWL postanowiły przyznać Dyplom oraz nagrodę Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za Debiut Literacki (Srebrne Sokole Pióro): Natalii Haczek, za Głód, Zielona Góra 2021 (Wydawca Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA) .
 

Lubuski Wawrzyn Naukowy otrzymał Przemysław Słowiński, W okowach niewoli. Polscy oficerowie w Oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej, Gorzów Wielkopolski 2021 (Wydawca Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim).
 

Kapituła 17. Lubuskiego Wawrzynu Naukowego przyznała Nagrodę Rektora UAM  w Poznaniu za najlepszą książkę popularnonaukową 2021 - (srebrne pióro dla laureata w tej kategorii ufundował Rektor UAM w Poznaniu) Bartłomiejowi Gruszce za Atelier fotograficzne w dawnej Zielonej Górze (Grünberg in Schlesien), Zielona Góra 2021 (Wydawcy Fundacja Tłocznia w Zielone Górze, Fundacja Archeologiczna w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze).
 

Kapituła LWN postanowiła przyznać dyplom za walory edytorskie lubuskiemu wydawcy książki zgłoszonej do Lubuskiego Wawrzynu Naukowego 2021 otrzymało Stowarzyszenie Forum Art za książkę Igora Myszkiewicza Ilustrowana kronika Zielonej Góry.  The Illustrated Chronicle of Zielona Góra, Zielona Góra 2021; 
 

Laureatem Nagrody Czytelników został Edward Jabłoński, Kulturalna Nowa Sól. Z dziejów zakładowych i miejskich domów kultury 1946-2010, Nowa Sól 2021 (Wydawca Muzeum Miejskie w Nowej Soli).
 

Nagrodę specjalną Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak otrzymał Przemysław Piotrowski - za szczególną aktywność twórczą i książki cieszące się uznaniem czytelników, obecne w krajowym obiegu czytelniczym.

 

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT