Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Niemieckie i polskie kryminały kobiece – porównanie - międzynarodowa konferencja literaturoznawcza

5 maja 2022 r.

Poster Plakat A3_Kryminał_Kobiecy_01_wers_DRUK.jpg

W dniach 19-21 maja 2022 roku w słubickim Collegium Polonicum odbędzie się międzynarodowa konferencja literaturoznawcza pt. Deutsche und polnische Frauenkrimis im Vergleich / Niemieckie i polskie kryminały kobiece – porównanie, która organizowana jest przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego we współpracy z Christian-Albrechts-Universität zu Kiel.

 

Projekt wspierany jest przez Deutsch-Polnische Wissenschaftsstiftung / Polsko-Niemiecką Fundację na Rzecz Nauki. Językami trzydniowej konferencji będą języki: niemiecki oraz polski. 



Tematyka będzie oscylować wokół kwestii kryminału kobiecego, który ciągle stanowi niezapełnioną treścią literaturoznawczą lukę. Mimo tego, że w obszarze anglosaskim powstały studia oraz pojedyncze przyczynki pochylające się nad aspektami gatunkowymi oraz poetologicznymi kryminału kobiecego, do feminine crime fiction nie przywiązuje się większego znaczenia. Być może spowodowane jest to zasadniczym problemem definicyjnym. Czym charakteryzuje się kryminał kobiecy? Czy musi być napisany przez kobietę? Czy adresowany jest wyłącznie do czytelniczek? Czy jako śledczy, ofiary, przestępcy mogą występować w nim jedynie kobiety? Czy kryminał kobiecy musi być od razu kryminałem feministycznym czy zorientowanym na tematykę gender? Czy w ogóle potrzebne są takowe wewnątrzgatunkowe kategorie różnicujące, których wynikiem jest swoista ghettoizacja literatury?

 

Projekt „Deutsche und polnische Frauenkrimis im Vergleich / Niemieckie i polskie kryminały kobiece – porównanie” chciałby odpowiedzieć na wyżej wymienione oraz im podobne pytania. Podgatunek zostanie poddany nie tylko analizie z perspektywy synchronicznej (kryminały współczesne, kryminały o teraźniejszości), ale również diachronicznej (historia gatunku). Celem jest wypracowanie w bilingualnej kooperacji (społecznej) roli i statusu kryminału kobiecego po obu stronach Odry oraz Nysy (Łużyckiej), zwrócenie uwagi na jego funkcje narracyjne oraz skontekstualizowanie go z punktu widzenia historii literatury oraz uwarunkowań polityczno-społecznych.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT