Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Rody szlacheckie na pograniczu brandenbursko-wielkopolsko-śląskim i ich związki z Klępskiem

24 września 2019 r.

PTH KONFERENCJA KLEPSK Zaproszenie internet-2.jpg

W najbliższy piątek, 27 września br. w kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Kępsku (gmina Sulechów, Powiat Zielonogórski) odbędzie się konferencja naukowa pt. „Rody szlacheckie na pograniczu brandenbursko-wielkopolsko-śląskim  i ich związki z Klępskiem”.



Konferencja rozpocznie się o godz. 13.00 odsłonięciem pamiątkowej tablicy „Sto pomników historii na stulecie Państwa Polskiego”, co nastąpi przed kościołem.



O rodzie von Troschke opowie prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, a o rodzinie von Kalckreuth w zachodniej Wielkopolsce – Andrzej Kimiel. Natomiast rodzinę von Unruh i jej związki z Klępskiem przedstawi dr hab. Bogumiła Burda, prof. UZ. Dzieje kościoła w Klępsku oraz rolę  portretów trumiennych omówi dr Iwona Peryt-Gierasimczuk.



Konferencję uświetni koncert organowy dr. Jarosława Tarnawskiego z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Warto dodać, że organy w kościółku w Klępsku zbudował sam Ludwig Hartig, organmistrz z XIX w.



                                          *                               *                         *

 

wł.  kościólek w Klępsku.JPG

Fot. Ołtarz Mistrza z Gościszowic w kościele w Klępsku. Fot. Tomasz Gawałkiewicz ZAFF

Niewiele osób poza historykami sztuki i mieszkańcami dawnego województwa zielonogórskiego wie, że w maleńkiej wsi Klępsk (gmina Sulechów) można oglądać prawdziwe cudo.


Drewniany kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, perłę XIV-wiecznej architektury sakralnej. Poewangelicki kościół o szachulcowej konstrukcji zachwyca gotycko-renesansowym wystrojem wnętrz i unikalną polichromią. Wewnątrz znajdują się m.in.: ołtarz Mistrza z Gościszowic z ok. 1500 r., drewniana chrzcielnica z 8 napisami z 1581 r., malowidło z 1613 r. ze sceną Sądu Ostatecznego, ambona z 1614 r., empory z 1593 r. i 1600 r. oraz drewniane organy, które wybudował sam Ludwig Ludwig Hartig, organmistrz z XIX w.


Od 1990 r. kościółkiem opiekuje się ks. Olgierd Banaś, proboszcz parafii p.w. św. Stanisława Biskupa w Łęgowie Sulechowskim. Kościół w Klępsku jest bowiem kościołem filialnym. 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT