Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Ruszyły zapisy do wzięcia udziału w próbie bicia rekordu Polski w miganiu

29 sierpnia 2022 r. 

miganie.JPG

Fot. Siedzą od lewej: dr Grzegorz Hryniewicz i dr Katarzyna Kochan. Fot. Mamert Janion.

Od dzisiaj, 29 sierpnia br. pod linkiem https://odn.zgora.pl/proba-bicia-rekordu-polski-w-sztafecie-migania-roz-migaj-sie-w-zielonej-gorze/ można rejestrować się, aby wziąć udział w próbie bicia rekordu Polski w sztafecie migania. Wydarzenie odbędzie się 23 września br. o godzinie 11.00 na placu przed Filharmonią Zielonogórską (letni amfiteatr, pl. Powstańców Wielkopolskich 10), a organizowane jest ono z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego. Stanowi też element obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.



Podczas próby bicia rekordu wszyscy uczestnicy będą mieli za zadanie mignąć zdanie „Zielona Góra wita”. Wcześniej wszyscy chętni przejdą szybkie szkolenie z języka migowego. Od dzisiaj jest również dostępny krótki film promocyjny na platformie YouTube https://youtu.be/r0BzRT6xFC8. Celem sztafety jest m.in. popularyzacja języka migowego i kultury osób niesłyszących, propagowanie postawy szacunku i akceptacji oraz edukacja lokalnej społeczności przez upowszechnianie wiedzy na temat komunikowania się osób głuchych.

 

Do wzięcia udziału w próbie bicia rekordu zapraszają pracownicy Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy Collegium Medicum UZ – dr hab. Ewa Skorek, prof. UZ (kierownik Katedry), dr Katarzyna Kochan i dr Grzegorz Hryniewicz. Organizatorzy podkreślają, że będzie to wydarzenie historyczne nie tylko dla Zielonej Góry, ale dla całej Polski. Pierwszy raz w historii naszego kraju zostanie podjęta próba pobicia rekordu w miganiu. 

 

Podczas konferencji prasowej dr K. Kochan powiedziała: To wydarzenie, na które Państwa zapraszamy jest podsumowaniem naszej wieloletniej działalności. Już od 2005 r. prowadzimy nauczanie języka migowego na Uniwersytecie Zielonogórskim jako przedmiotu obowiązkowego lub do wyboru na wielu kierunkach i specjalnościach. 

 

Poza przeszkoleniem z języka migowego studentów i nauczycieli akademickich w ramach projektu „UZ dostępny dla wszystkich”, pracownicy Katedry od wielu lat organizują też konferencje naukowe i realizują projekty, których celem jest nie tylko nauka języka migowego, ale też szkolenia uświadamiające potrzebę znajomości tego języka czy promujące język migowy wspólnie z partnerami zewnętrznymi, m.in. z Urzędem Miasta Zielona Góra oraz Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego. Dzięki tej współpracy przeprowadzono na przykład kurs języka migowego wśród uczniów klas pierwszych i ich nauczycieli oraz urzędników miejskich w ramach Projektu „Porozumienie bez barier”

 

 

 

Plakat sztafeta migania.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT