Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Studenci UZ stypendystami ministra nauki i szkolnictwa wyższego

25 stycznia 2018 r.

 

 

W drugiej dekadzie grudnia ubr. minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznał studentom i doktorantom stypendia za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2017/2018. Wnioskowali o nie rektorzy poszczególnych uczelni. Łącznie zgłosili 1 275 wniosków dotyczących studentów i 586 wniosków dotyczących doktorantów. Te dokumenty zostały ocenione przez zespół do spraw oceny wniosków o przyznanie stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, w skład którego weszło 24 ekspertów reprezentujących siedem obszarów nauki i sztukę. Na podstawie indywidualnych protokołów oceny zostały sporządzone listy rankingowe wniosków uszeregowane według liczby punktów. Na ich podstawie minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął decyzję o przyznaniu 645 stypendiów studentom i 78 stypendiów doktorantom. W roku akademickim 2017/2018 wysokość stypendium ministra wyniosła 15 000 zł – w przypadku studentów oraz 25 000 zł – w przypadku doktorantów. Stypendia są wypłacane studentom i doktorantom przez uczelnię. Wypłata następuje jednorazowo. Wśród wyróżnionych studentów 6. to studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego.  Uroczyste wręczenie stypendiów odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego, w środę 31 stycznia br.

 


Otrzymają je trzy studentki z Wydziału Artystycznego i troje studentów z Wydziału Ekonomii i Zarządzania UZ. Oto ich sylwetki.

 

 

Patrycja Kamola 2-1 mniejsze.jpg

Patrycja Kamola, Fot. Marcin Pietras.

Rekordzistką jest Patrycja Kamola. Stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego przyznano jej po raz trzeci. Jest absolwentką wokalistyki jazzowej na kierunku jazz i muzyka estradowa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie kończy studia magisterskie wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Studium Pedagogiczne oraz równoległe studia magisterskie edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 


Występując na festiwalach jazzowych, obok Stanleya Breckenridge`a czy Jazz Band Ball Orchestra, miała przyjemność współpracować z m.in. Mike Russellem - gitarzystą i zdobywcą statuetki Grammy, Jennifer Batten - gitarzystką Michaela Jacksona, Jackiem J.J. Jagusiem - zdobywcą tytułu „Najlepszego gitarzysty bluesowego w Polsce” oraz Brianem Fentressem - amerykańskim wokalistą gospel.

 


W swoim dorobku ma udział w sesjach nagraniowych pięciu płyt, natomiast w 2016 roku wydała swoją solową płytę pt. Patrycja Kamola „Czekając na miłość”, zawierającą jej autorskie kompozycje. W 2017 r. ten album został nominowany do finału konkursu fonograficznego „Płytowy debiut 2016 roku”, w którym wygrał w kategorii jazz, a także uzyskał status ZŁOTEJ PŁYTY. Utwory z tej płyty emitowane są w wielu polskich rozgłośniach radiowych, m. in. w I Programie Polskiego Radia.

 


Patrycja Kamola stale wpisuje się w kalendarz wielu uroczystości kulturalnych i muzycznych, występując między innymi na ogólnopolskich Zaduszkach Jazzowych czy podczas cyklu „Witelon Music Night”, a także współorganizując cykle koncertów „Vincero z muzyką i poezją”, „Jazz Vocal Night” i „Blues Vocal Night”. Patrycja Kamola włącza się również w działalność społeczną i charytatywną, za co w 2017 roku otrzymała honorową odznakę „Przyjaciel Dziecka”. W ubiegłym roku, jako wokalistka, została wyróżniona tytułem „Jazzowego polskiego debiutu roku” przez Program I Polskiego Radia. Obecnie artystka promuje swój nowy singiel „Nadejdzie lepszy czas”, będący zapowiedzią jej drugiej solowej płyty.
 

 

 

Liwia Litecka jest zielonogórzanką. W 2012 r. ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Zielonej Górze. W 2016 r. uzyskała tytuł licencjata z malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (dyplom w pracowni prof. St. R. Kortyki). Obecnie kontynuuje malarskie studia magisterskie w zielonogórskim Instytucie Sztuk Wizualnych UZ i pracuje społecznie w organizacjach studenckich.

 


Uczestniczka zagranicznych i ogólnopolskich plenerów malarskich. Od najmłodszych lat zajmuje się szeroko pojętą działalnością artystyczną.

 


Uprawia malarstwo olejne na płótnie oraz desce, akwarelę, mozaikę, a także grafikę warsztatową. W jej pracach najczęściej pojawiającymi się motywami są realistyczne przedstawienia postaci ludzkich, autoportrety oraz natura.

 


Udział w ważniejszych wystawach oraz osiągnięcia:


2005 – 2006 – stypendia artystyczne wójta gminy Zielona Góra;


2010 – stypendia artystyczne Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Prezydenta miasta Zielona Góra;


2012 – laureatka nagrody Eurydyki 2012 Zielonogórskiego Ośrodka Kultury za osiągnięcia twórcze;


2013 – indywidualna wystawa „Martwe natury inspirowane malarstwem holenderskim XVII wieku”, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Zielona Góra; międzynarodowa poplenerowa wystawa zbiorowa malarstwa „Kolory Europy 2013”, Niederlausitzer Heidemuseum, Spremberg/Niemcy;


2014 – międzynarodowa wystawa zbiorowa prac plastycznych „Scale Factor”, The Guesthaus, Shandon, Cork/Irlandia; II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym I’UNESCO „Ruch”, Troyes/Francja;


2015 – międzynarodowa poplenerowa wystawa zbiorowa malarstwa „Kolory Europy 2014”, Niederlausitzer Heidemuseum, Spremberg/Niemcy; międzywojewódzka wystawa zbiorowa „Kooperacja”, Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła, Zbąszyń; indywidualna wystawa „Autoportrety”, Gminny Ośrodek Kultury, Siedlec; wystawa zbiorowa „Miesiąc Grafiki Zielonogórskiej”, Galeria Zajezdnia, Lublin; I międzynarodowa poplenerowa wystawa zbiorowa malarstwa „Ludzie, miejsca i kolory”, Gminny Ośrodek Kultury, Siedlec;


2016 – I miejsce w XV edycji międzynarodowego konkursu fotograficznego „PORTRET 2016”, Koło; indywidualna wystawa, LWG Cottbus/Niemcy; wystawa malarstwa „Portret o wielu twarzach", Galeria PRO ARTE, Zielona Góra; ogólnopolska wystawa III edycji konkursu plastycznego „Ulica Themersonów”, Galeria Kreski, subgaleria Płockiej Galerii Sztuki; Grand Prix XXVI Wojewódzkiej Wystawy Fotograficznej Żary 2016; ogólnopolska wystawa XXVI Krajowego Salonu Fotografii Artystycznej, Żarski Dom Kultury; stypendium Klubu Radnych „Zielona Razem”;


2017 – międzynarodowa wystawa zbiorowa „ART an der Grenze”, Frankfurt nad Odrą/Niemcy; III międzynarodowa poplenerowa wystawa zbiorowa malarstwa „Ludzie, miejsca i kolory”, Gminny Ośrodek Kultury, Siedlec; ogólnopolska wystawa malarstwa konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa; III miejsce w XXVII Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej Żary 2017;


2013 – 2017 – stypendium rektora dla najlepszych studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

 

Liwia Litecka mniejszy.JPG Liwia Litecka, Bratanica, Lena Litecka, olej, płótno, 57x41 cm, 2016 mniejszy.jpg
Liwia Litecka, „Bratanica, Lena Litecka" obraz z 2016 roku o wymiarach 57 x 41 cm.

 

 

Izabela Sak – rodowita zielonogórzanka, żona i matka dwóch dorosłych córek. Skończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W 2011 r., po ponad 20- letniej przerwie  w twórczości artystycznej wróciła do malarstwa. Uprawia techniki: olej, akwarela, akryl i grafika cyfrowa. Od 2013 r. tworzy w swojej pracowni połączonej z małą galerią autorską. W 2014 r. rozpoczęła studia na kierunku malarstwo w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obecnie przygotowuje się do dyplomu licencjackiego. Prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Jest uczestniczką wielu wystaw i plenerów malarskich w Polsce i za granicą. Działa też społecznie i charytatywnie na rzecz swojego miasta i województwa.

 

 

Osiągnięcia:


- 2014 – nominacja do nagrody Wacława Garbaja dla zasłużonego Lubuszanina;


- 2015, 2016, 2017 – stypendium rektora UZ dla najlepszych studentów;


- 2015, 2016 – stypendium klubu radnych Zielona Razem dla najlepszych studentów UZ;


- 2015 – wyróżnienie w kategorii malarstwa na wystawie międzynarodowego pleneru malarsko – rzeźbiarskiego w Żarach;


- 2017 – wyróżnienie w ogólnopolskim V konkursie fotograficznym ,,Portret 2017” w Warszawie,


- 2017 – wyróżnienie w konkursie na plakat wigilijny  Wydziału Artystycznego UZ, Zielona Góra.

 

 

Więcej informacji o Izabeli Sak i jej pracach na:  http://www.sztuka.unikatel.com.pl

 

 

Iza2.jpg Rozum I. Sak mniejszy.jpg
Izabela Sak, fot. Magdalena Buk; „Rozum” akryl na płótnie 50 x 70 cm – archiwum prywatne artystki.
logistycy mniejsze.JPG

Obok Ani siedzi Łukasz. Na pierwszym planie Hubert, który jest autorem zdjęcia.

 

 

 

 

Troje studentów z Wydziału Ekonomii i Zarządzania, którzy otrzymali stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego studiuje logistykę. Hubert Gliński jest na III roku, a Anna Sokalska i Łukasz Śliwiński studiują 7. Semestr, bo logistyka to kierunek inżynierski i studia I stopnia trwają 7 semestrów.

 


Cała trójka należy do Koła Naukowego Logistyki „LogUZ” działającego przy Zakładzie Logistyki na Wydziale Ekonomii i Zarządzania. Opiekunami tego koła są: dr hab. inż. Krzysztof Witkowski, prof. UZ, dr Katarzyna Huk, dr Agnieszka Perzyńska oraz mgr Mateusz Kurowski. W 2017 r. ciężko pracowali na swój sukces. Popełnili wiele artykułów naukowych, które następnie zamieścili w monografiach oraz w prestiżowych czasopismach. Chętnie uczestniczą w konferencjach naukowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Współorganizowali II Zielonogórskie Dni Logistyki.

 


W tym roku, wraz z kolegami z koła, organizują kolejną edycję międzynarodowej konferencji naukowej mSVOK 2018. Spodziewają się gości ze Słowacji, Czech, Serbii i Macedonii.

 

 

 


Wszystkim wyróżnionym studentom bardzo serdecznie gratulujemy . :)

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT