Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Studenci z Cottbus gościnnie na UZ

8 lipca 2022 r.

 

IMG20220707104329.jpg

Uczestnicy i wykładowcy specjalistycznego kursu w ramach Programu INTERREG - Nowoczesne metody magazynowania energii w regionie Szprewa-Nysa-Bóbr;fot. K. Doszczak

Wczoraj zakończyli swój pobyt na Uniwersytecie Zielonogórskim studenci z Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego (BTU) Cottbus-Senftenberg, którzy przeszli specjalistyczny kurs w ramach Programu INTERREG - Nowoczesne metody kurs magazynowania energii w regionie Szprewa-Nysa-Bóbr.


Pierwszego dnia studenci brali udział w wykładach w Instytucie Inżynierii środowiska UZ. Były to wykłady dotyczące nowoczesnych metod magazynowania energii.  Dr inż. Marta Gortych z Instytutu Inżynierii Środowiska (koordynator polskiej części projektu) wraz z dr inż. Anną Staszczuk, prof. UZ z Instytutu Budownictwa w sposób teoretyczny przedstawiały zagadnienia dotyczące tej tematyki następnie przeprowadziły zajęcia praktyczne z analizy cyklu życia produktu.


Studenci podkreślają, że dla nich ważne są zajęcia praktyczne. Dlatego w tym kursie został wprowadzony dodatkowy element samodzielnej pracy. Polegał on na tym, że studenci wykonywali prace z programem komputerowym, mieli określone zadanie do wykonania i końcowym rezultatem było napisanie raportu. Poszło im dość dobrze jak na tak krótki czas, który mieli na wykonanie tego zadaniatłumaczy prof. A. Staszczuk.


Drugi dzień był dniem zajęć praktycznych, które odbyły się w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie w Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii. - Zwiedzili stanowiska edukacyjne, które powstały w pierwszej edycji projektu, którego byłam koordynatorem. To była współpraca partnerów naukowych w zakresie kształcenia i wymiany wiedzy w dziedzinie technologii i magazynowania energii i efektywności energetycznej w regionie Szprewa-Nysa-Bóbr. Ten projekt jest naturalną kontynuacją tego wcześniejszego - studenci teraz mogli skorzystać z efektów naszej dotychczasowej pracy, zobaczyć co do tej pory udało się zrobić i pewne rzeczy poćwiczyćdodaje prof. A. Staszczuk.

 

Trzeciego dnia studenci zwiedzili produkcję baterii i ładowarek do samochodów w firmie Ekoemergetyka. Uczestniczyli w krótkiej prezentacji, zobaczyli cały proces produkcji prototypowych elementów. Bardzo zainteresowały ich stacje ładowania. Następnie odwiedzili Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie i tam mogli zobaczyć różne typy paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, pomp ciepła i całego zaplecza dotyczącego zmagazynowania energii cieplnej. Dodatkowo – w ramach popołudniowych atrakcji – zwiedzili miasto z przewodnikiem, byli w Palmiarni, w Planetarium Wenus. Oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych mieli też czas wolny, podczas którego przygotowano dodatkowe atrakcjewymienia dr inż. M. Gortych.

 

Jest to już trzecia wizyta studentów z Cottbus na naszej uczelni w ramach tego projektu. Również studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego uczestniczą w kursach na uczelni w Cottbus. Do tej pory w 2 dwóch kursach w BTU wzięło udział 11 studentów z UZ. – Takie wyjazdy są bardzo potrzebne. Nasi studenci, którzy mieli okazję wyjechać w ramach tego projektu do Cottbus, byli bardzo zadowoleni i nauczyli się ciekawych rzeczy, spędzili miło czas, wrócili bardzo zadowoleni – dodaje dr inż. M. Gortych.

 

Tematyka podejmowana podczas tego kursu wychodzi naprzeciw współczesnym potrzebom i podejmuje trudne tematy, z którymi mierzy się świat – To są zagadnienia na czasie, niezwykle ważne z punktu widzenia globalnego ocieplenia. To jest wiedza, która dzisiaj jest niezwykle potrzebna. Zawsze powtarzam studentom, którzy do nas przyjeżdżają, że dzielimy się z nimi swoją najnowszą wiedzą i wynikami naszej pracy. Jest to wartość dodana tych kursów. Nigdzie pewnych rzeczy nie zobaczą, jak np. mini komina słonecznego, który jest instalacją prototypową, czy np. domów doświadczalnych, które znajdują się właśnie w Nowym Kisielinie. Jest to laboratorium w postaci dwóch budynków doświadczalnych jakiego w takiej skali nigdzie nie znajdziemy. Bo zazwyczaj badania porównawcze prowadzi się w boxach, a tu mamy normalne, pełnowymiarowe budynki. To są najważniejsze aspekty tych kursów. Po prostu dzielimy się ze studentami wynikami naszej pracy, naszą wiedzą, tym czym się aktualnie zajmujemy.wyjaśnia prof. A. Staszczuk.

 

Bardzo zadowolony z intensywnego pobytu na Uniwersytecie Zielonogórskim był Amit SehrawatPo pierwsze chciałbym podziękować profesorom za zorganizowanie nam czasu. Pobyt tutaj i nauka były dla nas nowym doświadczeniem. Pochodzę z Indii, dlatego jedzenie, ludzie i rzeczy, których się tutaj nauczyliśmy były inne od tego, co do tej pory poznaliśmy. Wasze podejście do nauki i nowych rozwiązań było dla nas bardzo ciekawe i inspirujące. Zobaczyliśmy nowe urządzenia, metody badawcze, których do tej pory nikt z nas nie miał okazji poznać. Oczywiście bardzo to doceniamy i cieszymy się na kolejne działania w przyszłości. Podczas tego wyjazdu nauczyliśmy się nowych rzeczy oraz propozycji rozwiązań i nie możemy się doczekać, aż zobaczymy je kiedyś w przyszłości na świecie.


Kolejny wyjazd naszych studentów do BTU w Cottbus i przyjazd studentów do Uniwersytetu Zielonogórskiego w ramach projektu INTERREG planowany jest na koniec następnego semestru, czyli w lutym / marcu przyszłego roku – zapowiada dr inż. Gortych.

 

Inicjatorem Programu INTERREG - Nowoczesne metody magazynowania energii w regionie Szprewa-Nysa-Bóbr jest CEBra – Centrum für Energietechnologie Brandenburg e.V., a partnerami są: Uniwersytet Zielonogórski, Miasto Zielona Góra oraz Brandenburski Uniwersytet Techniczny (BTU).

 

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie::

 

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT