Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Światowy Dzień Chorego na UZ

14 lutego 2022 r.

uczestnicy konferencji.jpg

Uczestnicy konferencji, Fot. Kazimierz Adamczewski

Od 30 lat corocznie 11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. To święto zostało ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Chorego są słowa z Ewangelii św. Łukasza „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. W Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej główne obchody miały miejsce w miniony piątek w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wzięli w nich udział: wicewojewoda lubuski dr Wojciech Perczak,  przedstawiciele wojewódzkich i powiatowych władz samorządowych, dyrektorzy lubuskich szpitali i instytucji działających na rzecz ludzi chorych oraz duchowni. Uniwersytet Zielonogórski reprezentowali: prof. Andrzej Pieczyński – prorektor ds. rozwoju i finansów, Katarzyna Łasińska – kanclerz UZ, prof. Agnieszka Ziółkowska – dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UZ oraz studenci kierunków medycznych.


Do panelu dyskusyjnego otwierającego obchody zaproszono: biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego, p.o. dyrektora LOW NFZ Ewę Skrbeńską, dr. hab. n. med. Jarosława Hiczkiewicza, prof. UZ, dr n. biol. Justynę Jasik-Pyzdrowską - pielęgniarkę, edukatora cukrzycowego i Piotra Rozpędowskiego - ratownika medycznego i pielęgniarza. 


Wszyscy paneliści podkreślali, że najważniejsze jest holistyczne spojrzenie na osobę chorą. Niezwykle istotne jest dowartościowanie cierpienia chorych na płaszczyźnie ludzkiej, ale też, co jest równie ważne - na płaszczyźnie duchowej. Przez 30 lat w polskiej służbie zdrowia wiele zmieniło się na lepsze, medycyna rozwija się z każdym rokiem i radzi sobie coraz lepiej z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby serca czy nowotwory. Ale pandemia, podczas której od dwóch lat miliony ludzi na świecie umierało i w dalszym ciągu umiera w samotności, uświadamia nam, jak ważna jest w tych najtrudniejszych chwilach obecność osoby wspierającej. 

Światowy dzień chorego.jpg

Stoi W. Perczak. siedzą od lewej: P. Rozpędowski, J. Jasik-Pyzdrowska, J. Hiczkiewicz, E. Skbeńska, bp T. Lityński. Fot. Kazimierz Adamczewski

Na zakończenie każdy z uczestników panelu zwrócił się do obecnych na sali studentów:

bp Tadeusz Lityński: - bardzo ważna jest nauka, doświadczenie, cała wiedza i przygotowanie do zawodu, ale dla mnie lekarz, pielęgniarka czy ratownik to nie tylko zawód, ale też powołanie. To jest służba drugiemu człowiekowi w sytuacji dla niego bardzo trudnej. Chciałbym podkreślić, że inspiracją, która stała u podstaw ustanowienia przed 30 laty tego właśnie dnia, i we wszystkich kolejnych edycjach – jest miłosierdzie. Chciałbym Wam życzyć, żebyście nie zatracili tej wartości, nawet przy całym wysiłku związanym z codzienną pracą, procedurami, systemem – żeby nigdy nie zabrakło wam po prostu zwykłej miłości do chorego człowieka.
 
dr. hab. n. med. Jarosław Hiczkiewicz, prof. UZ: – dzisiaj młodzi lekarze są to najczęściej bardzo dobrze wykształceni i bardzo mądrzy ludzie. Posiadają doskonałą wiedzę z zakresu całej medycyny, anatomii, czy farmakologii, tylko muszą zawsze pamiętać - a jak się jest młodym lekarzem, to się często o tym zapomina - że najważniejszy jest człowiek. Nawet nie sama choroba, ale właśnie człowiek. Żeby pacjent czuł naszą bliskość. […] To jest bardzo ważne, żeby rozmawiać z pacjentem jak z człowiekiem, a nie jak z „obiektem”, posiadaczem narządów, czy chorób, tylko z człowiekiem. I tego wam życzę, żebyście tak potrafili postępować z pacjentami.
 
p.o. dyrektora LOW NFZ Ewa Skrbeńska: – każdy system, żeby działał musi mieć stworzone realne ramy i zasady funkcjonowania. Musimy pamiętać o tym, że system ochrony zdrowia jest olbrzymi – interesariuszy jest wielu, ale oczywiście najważniejszy jest pacjent. W momencie kiedy mówimy o zdrowiu i życiu, w grę wchodzą duże emocje. Ale my nie możemy kierować się emocjami, a wyłącznie danymi. Zapewniam, że jest to podejście, u podstaw którego leży dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. 
 
dr n. biol. Justyna Jasik-Pyzdrowska: – chciałabym podkreślić rangę całego zespołu terapeutycznego w leczeniu. Powinniśmy wytężyć wszystkie siły, aby przeciwdziałać osamotnieniu, a zwłaszcza osamotnieniu w chorobie, które stało się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Mówi się o tym coraz więcej, zwłaszcza po doświadczeniach w pandemii. 
 
Piotr Rozpędowski - ratownik medyczny: – chciałbym młodym ludziom rozpoczynającym pracę w zawodzie powiedzieć dwie rzeczy – po pierwsze, kiedy nie wiadomo jak wybrnąć z jakiejś sytuacji, bo nie ma odpowiedniej procedury, a takie sytuacje często zdarzają się na dyżurze, to przede wszystkim zadbajmy o pacjenta. Dopiero kiedy pacjent zostanie zaopatrzony, zastanawiajmy się jak to ująć w systemie. I druga rzecz – rozmawiałem kiedyś ze swoim przyjacielem, również ratownikiem medycznym, który powiedział takie zdanie: Dla nas, to jest kolejny wyjazd, kolejny pacjent. Ale dla chorego to może być jego najstraszniejszy dzień w życiu. I o tym pamiętajcie.
 

W ramach obchodów Światowego Dnia Chorych także w piątek, 11 bm. bp Tadeusz Lityński odprawił mszę św. w intencji osób chorych, odbył się też koncert Antoniny Krzysztoń dedykowany osobom chorym i ich rodzinom. Tego samego dnia rejonowi kapelani służby zdrowia oraz inni wyznaczeni duchowni przewodniczyli obchodom Światowego Dnia Chorego w ważniejszych miejscowościach diecezji.


Natomiast w sobotę (12 lutego br.) w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się panel edukacyjny, którego tematem były:

- opieka nad chorym w domu,

- pierwsza pomoc przedmedyczna,

- rola rodziny w chorobie osoby bliskiej.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT