Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

UZ wita studentów zagranicznych i świętuje 35 urodziny Erasmusa+

14 października 2022 r.

 

IMG20221013100943.jpg

Spotkanie ze studentami zagranicznymi, którzy przyjechali na UZ w ramach programu Erasmus+;na pierwszym planie dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ - prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, Kamila Rabiko - kierownik Działu Współpracy z Zagranicą UZ;,fot. K. Doszczak

Wczoraj na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyło się spotkanie ze studentami zagranicznymi, którzy przyjechali na naszą uczelnię w ramach programu Erasmus+. Jednocześnie była to okazja do uczczenia 35 urodzin programu Erasmus+ na świecie. Spotkanie zostało zorganizowane na zaproszenie prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą, dr hab. inż. Marcina Mrugalskiego, prof. UZ.

 

W wydarzeniu pod hasłem „Zróżnicowanie = jedność, zero barier – Erasmus+ otwiera umysły i zmienia życie” wzięli udział studenci z Turcji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Grecji, Bośni i Hercegowiny, Francji i Portugalii. Łącznie na semestr zimowy 2022/2023 na UZ zostało zrekrutowanych 48 studentów i 10 praktykantów, którzy będą studiować na 10 wydziałach – Wydziale Humanistycznym, Wydziale Nauk Biologicznych, Wydziale Fizyki i Astronomii, Wydziale Mechanicznym, Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii, Wydziale Nauk Społecznych, Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Ekonomii i Zarządzania, Wydziale Artystycznym oraz Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.

 

Erasmus+ pełni ważną rolę na Uniwersytecie Zielonogórskim. Studenci są niewątpliwie najważniejszą częścią sukcesu i umiędzynarodowienia uczelni - podkreślił prof. Mrugalski witając się ze studentami. Erasmus+ to najważniejszy program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu od ponad trzech dekad wspiera uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów, umożliwiając również wyjazdy na studia lub praktyki zagraniczne – dodał prof. Mrugalski, jednocześnie życząc miłego pobytu w Zielonej Górze oraz owocnej nauki na Uniwersytecie Zielonogórskim.

 

 

 

Studenci są bardzo zadowoleni z przyjazdu na naszą uczelnię:

 

Ana Sequeiros Ludeiro z Hiszpanii: to mój pierwszy wyjazd w ramach programu Erasmus+. Jeżeli chodzi o destynację to zastanawiałam się miedzy Rumunią, a Polską. Zdecydowałam się na wyjazd do Polski ponieważ nigdy tu nie byłam i bardzo ciekawiło mnie jak tu jest. Jestem bardzo zadowolona, że podjęłam taką decyzję. Zdążyłam już pokochać ten kraj. Studiuję biologię. W przyszłości chciałbym pracować w laboratorium w szpitalu. Miałam już zajęcia na Uniwersytecie Zielonogórskim i bardzo mi się podobało. Forma zajęć była inna niż na mojej matczynej uczelni, ale to jest bardzo ciekawe, kiedy możesz spojrzeć na naukę w inny sposób. Dzięki temu uwielbiam biologię jeszcze bardziej. Co mogę powiedzieć osobom, które jeszcze nigdy nie wyjechały w ramach programu Erasmus+, a zastanawiają się nad tym? Pamiętajcie że żyje się tylko raz, więc powinniście skorzystać z tej możliwości, bo jeżeli nie teraz to kiedy? To niesamowite, że podczas studiów mogę podróżować, poznawać inne kraje i ich kulturę oraz poznawać studentów z innych państw.

 

Nisa Beyoh Denir z Turcji: jest to już mój drugi wyjazd w ramach programu Erasmus+ i po raz drugi jestem w Zielonej Górze. Dlaczego ponownie wybrałam Polskę i Uniwersytet Zielonogórski? Ponieważ bardzo dobrze się tu czuje, niemal jak w domu. Poznałam tu wiele wspaniałych osób, które teraz śmiało mogę nazwać swoimi przyjaciółmi. Atmosfera na uczelni, podczas zajęć, czy w czasie wolnym jest po prostu wspaniała. Studiuję filologię angielską, a jeżeli chodzi o moją przyszłość to marzę o tym, aby zostać koordynatorką Erasmus+ i skupić się na pracy nad tym fantastycznym programem. Bardzo polecam wszystkim studentom skorzystanie i wyjechanie za granicę w ramach programu Erasmus+.

 

Studenci mieli również okazję zapoznać się informacjami na temat formalności związanych z pobytem na UZ i w Polsce oraz zasadami prawidłowej realizacji mobilności zgodnie z założeniami karty ECHE. Posiadanie karty ECHE jest warunkiem niezbędnym jaki muszą spełnić wszystkie instytucje szkolnictwa wyższego z państw biorących udział w programie, które pragną uczestniczyć w realizowanych w ramach programu projektach z zakresu mobilności edukacyjnej osób lub polegających na współpracy na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk.

 

Miłym zakończeniem spotkania był urodzinowy tort z okazji 35-lecia programu Erasmus+.

 

 


 

 

DSC_4772ccc.JPG IMG20221013100743.jpg IMG20221013100806.jpg
1. fot. M.Janion 2. fot. K. Doszczak 3.fot. K. Doszczak
IMG20221013100943.jpg IMG20221013101953.jpg IMG20221013102039 — kopia.jpg
4. fot. K. Doszczak 5. fot. K. Doszczak 6. fot. K. Doszczak
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT