Wicepremier J. Gowin na Uniwersytecie Zielonogórskim. Konsolidacja UZ z PWSZ w Sulechowie coraz bliżej.

 

 

18 kwietnia 2017 r.

 

 

Dziś na Uniwersytecie Zielonogórskim gościł Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin. Minister spotkał się z Rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeuszem Kuczyńskim i Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie prof. Marianem Miłkiem. Rozmowy dotyczyły konsolidacji uczelni. Rektorzy przekazali Ministrowi wniosek o połączenie Uniwersytetu Zielonogórskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (wraz z uchwałami obu Senatów uczelni) i utworzenie Wydziału Zamiejscowego Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie.

 

 

urektora_02.jpg urektora_03.jpg
fot. M. Janion


Podczas konferencji prasowej, wicepremier Gowin podkreślał, że Uniwersytet Zielonogórski jest bijącym sercem województwa lubuskiego. Jego obecność na naszym uniwersytecie świadczy o tym, iż wniosek nie będzie długo czekał na decyzję i wiadomo jakiej odpowiedzi można się spodziewać.

Jak powiedział: przyjechałem do Zielonej Góry z dobrą nowiną dla całego województwa. Od dziś serce zaczyna bić mocnej. Dziękuje obu Panom Rektorom i społecznościom akademickim. Połączenie uczelni wzmocni potencjał naukowy województwa lubuskiego.

 

Minister wspominał o obawach uczelni regionalnych, jakie się pojawiały, dotyczące nowych zasad finansowania szkolnictwa wyższego. Jak się okazało, obaw na wyrost, gdyż Uniwersytet Zielonogórski  wypadł w nowych kryteriach bardzo dobrze, jest jedną z uczelni, która na tym zyskała. A połączenie obu uczelni da nowy impuls rozwojowy uniwersytetowi.  W Zielonej Górze  doszło do czegoś ważnego. Duch troski o dobro wspólne, jakim jest kształcenie studentów zwyciężył – podkreślił wicepremier.

 

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Tadeusz Kuczyński podziękował Rektorowi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, prof. Marianowi Miłkowi za negocjacje, które trwały prawie 4 m-ce, a także prorektorom naszej uczelni  i kanclerz UZ oraz posłowi Arturowi Zasadzie, który zaangażował się w sprawy połączenia obu uczelni.

W tym roku dotacja z ministerstwa wzrosła, po raz pierwszy od 1999 r. o 3,5 % (ponad 3 mln zł). To, że  się łączymy daje nam pełną stabilizacje kwoty, którą dostajemy do tej pory, plus dodatkowe 3% jako kapitał, z którym strujemy (20 ml zl przez 5 lat). Pozwoli to zrestrukturyzować uczelnię, aby była silniejsza. Jest to znakomity czas,  aby uczelnia spełniła warunki reformypowiedział Rektor Kuczyński.

 

Dobro regionu to jest coś, co kierowało nami (rektorami – przyp. red.) podejmując rozmowy i starając się wypracować taki model, aby był skazany na sukces  - mówił obecny na konferencji prof. Marian Miłek (rektor PWSZ w Sulechowie). Było bardzo trudno dopracować wszystkie szczegóły. Zmiana statusu PWSZ na Wydział Zamiejscowy UZ będzie skutkowała wzrostem liczby młodzieży studiującej. Współpraca z uniwersytetem  będzie obejmowała dopełnienie kadry na poszczególnych kierunkach studiów w Sulechowie.

 

Jak podkreślił poseł Artur Zasada, połączenie to ogromna szansa dla Uniwersytetu Zielonogórskiego, to dodatkowe pieniądze, stabilizacja finansowania i więcej środków finansowych  na rozwój uczelni.

Jesteśmy drugą uczelnią w Polsce, która przeprowadza proces konsolidacyjny.

 

 

 

KAZ_1987r.jpg KAZ_1998r.jpg
fot. K. Adamczewski
KAZ_1999r.jpg KAZ_2005r.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT