Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wyjątkowe odkrycie absolwenta Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego!

7 maja 2015 r.

 

Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego Bartłomiej Gauza odkrył nową planetę, krążącą wokół czerwonego karła, gwiazdy VHS 1256. Naprawdę wyjątkowa jest jednak fotografia, którą udało się wykonać Polakowi. - Dotychczas astronomom tylko kilka razy udało się uzyskać bezpośredni obraz tego typu planety - przyznaje prof. Andrzej Maciejewski, dyrektor Instytutu Astronomii UZ i opiekun naukowy Gauzy.


Na przestrzeni lat astronomowie odkryli wiele planet spoza Układu Słonecznego. Większość z nich to gazowe olbrzymy, bardzo trudne do zaobserwowania, a więc jeszcze trudniejsze do uchwycenia na fotografii. Do tej pory tylko kilku naukowcom udało się uzyskać ich bezpośredni obraz. Do tego panteonu właśnie dołączył Polak wraz z kilkuosobowym zespołem.


Bartłomiej Gauza po ukończeniu astronomii na UZ dostał się na studia w Hiszpanii, na Wyspach Kanaryjskich. W tamtejszym instytucie astrofizyki kontynuuje swoją edukację i odnosi naukowe sukcesy. Teraz dokonał czegoś wyjątkowego.
- Dostaliśmy informację od Bartka, że odkrył nową planetę, co w dzisiejszych czasach nie jest już jakąś wielką rewelacją. Szczególne jednak jest to, że on i jego koledzy zrobili zdjęcie tej planety. Udało się to z pomocą teleskopu o średnicy ponad 4 metrów, który obserwuje promieniowanie podczerwone - chwali swojego ucznia prof. Maciejewski.

 

Planeta.jpg
Kolory na zdjęciu są umowne / fot. Instytut Astrofizyki Wysp Kanaryjskich

 

Jak podają naukowcy, rozmiar gazowej planety porównać można do wielkości Jowisza. Jej gęstość jest jednak o wiele większa, co sprawia, że VHS 1256b (odkryte planety nazywa się tak, jak gwiazdy, wokół których krążą, dodając odpowiednią literę na końcu - red.) jest 11 razy bardziej masywna niż największa planeta Układu Słonecznego, a temperatura jej atmosfery wynosi ok. 1200 stopni Celsjusza. Posiada bardzo czerwony kolor oraz osobliwe cechy atmosfery, takie jak brak metanu, charakterystycznego dla wysokich temperatur.

Jak wskazują naukowcy, orbita, po której krąży wokół gwiazdy, jest szacunkowo 100 razy większa niż odległość między Ziemią a Słońcem. Planeta jest jedną z najjaśniejszych dotychczas zaobserwowanych.

 

- Układ planetarny, w skład którego wchodzi VHS 1256b, jest bardzo ciekawy. Szacuje się, że jest 20-30 razy młodszy niż nasz. Sama planeta znajduje się w odległości jedynie 40 lat świetlnych od Układu Słonecznego i jest najbliższą obecnie znaną planetą pozasłoneczną, której zarówno obraz, jak i widmo, udało się uzyskać - podsumowuje dyrektor Instytutu Astronomii UZ.
 

Źródło: tvn24.pl (http://www.tvn24.pl/polak-odkryl-i-sfotografowal-nowa-planete,539778,s.html)

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT