Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wystawa Instytutu Sztuk Wizualnych UZ na 4 Design Days 2022 w Katowicach

31 stycznia 2022 r.

 

1.jpg

Wystawa Instytutu Sztuk Wizualnych UZ na 4 Design Days 2022 w Katowicach; fot. Anna Owsian

 

REDESIGN w sztuce artystycznej i projektowej

 

 

Design jest konsekwencją zainteresowania sztuki światem zewnętrznym. Inspirację do tworzenia artyści znajdują w otoczeniu – odwołują się do gotowych przedmiotów i adaptują je na cele artystyczne za pomocą wypracowanych przez siebie metod pracy. Innym sposobem działania jest przetwarzanie zużytych elementów, artystyczny recykling oraz nadawanie wybranym obiektom nowego życia – w formie małych form meblarskich czy to prac artystycznych. Na prezentowanej wystawie mamy do czynienia także z fascynacją historycznym liternictwem, typografią czy badaniem wybranych przedmiotów przez pryzmat światła. Wśród obecnych na targach prac pojawiają się też te, które są wynikiem zainteresowania i zgłębiania obszaru nauki i biologii. 

Marta Gendera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 27-30.01.2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, na tegorocznej edycji targów 4 DESIGN DAYS określanych, jako największe w tej części Europy święto architektury, designu i nieruchomości, kadra pedagogiczna, pracownie artystyczne i projektowe  Instytutu Sztuk Wizualnych, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprezentowały wystawę zatytułowaną - REDESIGN w sztuce artystycznej i projektowej.

 

Wystawa jest m.in. wynikiem współpracy badawczo-projektowej z firmami zewnętrznymi i prezentuje  projekty z wykorzystaniem nietypowych materiałów recyclingu – np. turbin wiatrowych, we współpracy z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Anmet Andrzej Adamcio. Projekty i prototypy zrealizowano w myśl zasady redesignu. Koncepcje poszukują nowej funkcji dla skrzydeł turbin wiatrowych wykonanych z włókna szklanego i żywic.

 

Na wystawie pojawiły się również projekty zespołu PETarda Design – wzornicze formy z filców PET dla komfortu akustycznego wnętrz, realizowane dzięki konkursowi ”Klakson - Impuls dla Innowacji” organizowanego przez Centrum Przedsębiorczości i Transferu Technologii UZ, przy współpracy z firmą abiLine.

 

Wystawa prezentuje prace artystów, pracujących w Instytucie Sztuk Wizualnych:

 

  • Pawła Andrzejewskiego

Outside” rozmiar: 100 x 70 cm 2022 pianka, druk pigmentowy

 

  • Radosława Czarkowskiego

Projekt Wingsy projekcja jednego z elementów większego cyklu instalacji land art, opartych w swym założeniu na konstrukcji wykreowanej z pojedynczego i powielonego modułu, jakim jest skrzydło turbiny wiatrowej.

 

  • Mirosława Gugały

Realizacja autorska kaligrafii na skrzydle turbiny wiatrowej

 

  • Marka Lalko

Obiekt wykonany z elementu powiększalnika Axiomal Ia Filtr pomarańczowy. Dwie fotografie analogowe okrągłe 6 cm na materiale transparentnym. Źródło światła led.

 

  • Alicji Lewickiej-Szczegóły

„Struktura biologiczna”- obiekt, technika własna, wym. ok. 25x20x30 cm. Złożony z miękkich modułów zawierających transparentne wydruki cyfrowe - obrazy fragmentów ciała i roślin. Obiekt podświetlony wewnętrznym światłem.

 

  • Pauliny Komorowskiej-Birger

"POLSKI KRYSZTAŁ" 20x30x35 cm, szkło ołowiowe, szkło witrażowe kształtowane na gorąco. Praca z obszaru pytań o polską rzeczywistość.

 

  • Anny Owsian

Refurniture -stolik okolicznościowy i siedzisko z elementów skrzydeł turbin wiatrowych” Meble zostały zaprojektowane w myśl zasady redesignu. Do realizacji form użyto materiału recyklingowego- fragmentu skrzydła turbiny wiatrowej. Organiczny kształt skrzydła posłużył jako inspiracja do realizacji mebli. Meble powstały przy współpracy z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Anmet.

 

  • Joanny Legierskiej-Dutczak

Panele i przegrody akustyczne  z kolekcji „Smrek”, inspirowana pejzażami Beskidów - smukłością, rytmem, strzelistością świerków. Panele podwieszane 120x240x0,9 cm, Parawan akustyczny– 180 x 120 cm.

Wraz z nimi zaprezentowano także wybrane prace realizowane przez zespół z Koła Projektowego PETarda Design, autorstwa studentek: Pauli Jarosz, Anna Wojciechowskiej - Panele i przegrody akustyczne z kolekcji „Z inspiracji modernizmem”. Weroniki Paśnik - przegrody akustyczne z kolekcji „Minimal”.

W prezentacji wzięły udział również prace studentek II roku I st. architektury wnętrz, laureatek konkursu na projekt formy architektonicznej z elementów skrzydeł turbin wiatrowych.

I miejsce:Weroniki Paśnik, II miejsce: Nina Strzelecka, III miejsce: Ewa Kulewicz.

 

Ponadto wystawę prezentowali także członkowie Koła Naukowego Studentów „Koła Projektowego” UZ,  studenci III i II roku I st. architektury wnętrz: Klaudia Bigaj, Nina Strzelecka, Martyna Skoczylas, Julia Sytyk, Ewa Kulewicz, Oliwia Olszewska, Wiktoria Mirecka, Jakub Zatwarnicki, opiekun Koła - Joanna Legierska-Dutczak.

 

Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem  wśród wystawców, jak i zwiedzających, a nawiązywane kontakty są niezbędnym elementem rozwoju kształcenia zarówno na kierunkach projektowych, jak i czysto artystycznych.

 

 Anna Owsian

Joanna Legierska- Dutczak

 

 

 

 

24.JPG 28.JPG

fot. Anna Owsian

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT