Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

XVII edycja Konferencji „Energetyka przygraniczna – świat energii jutra” - podsumowanie

25 listopada 2021 r.

 

DSC_4703r.jpg

XVII edycja Konferencji „Energetyka przygraniczna – świat energii jutra” w Filii UZ w Sulechowie; fot. organizatora

Rozwój fotowoltaiki w województwie lubuskim i w Polsce, inteligentne oświetlenie dla miast i gmin – efektywność energetyczna i oszczędności ekonomiczne, zmiany w dystrybucji energii elektrycznej – wyzwania i szanse, bezpieczeństwo i możliwości dostaw energii elektrycznej z perspektywy operatora, oczekiwania inwestorów dotyczące dostawy energii elektrycznej w Zachodniej Polsce to tylko niektóre zagadnienia podjęte podczas XVII edycji konferencji „Energetyka przygraniczna – świat energii jutra”, która odbyła się 19 listopada 2021 w Filii Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie.

 

Referat wprowadzający wygłosił Herbert Leopold Gabryś, były wiceminister przemysłu odpowiedzialny za energetykę. W swojej prezentacji zestawił III kwartał 2020 roku z III kwartałem 2021 r. Wskazał na olbrzymią skalę zmian w energetyce, która dokonała się w tak krótkim czasie. Dotyczyła m.in. znacznego wzrostu produkcji energii elektrycznej w stosunku do jej zużycia. Jak podkreślił, wcześniej konsumpcja energii rosła znacznie szybciej niż jej produkcja. Ta nierównowaga była uzupełniania importem.  W podsumowaniu prelegent powiedział m.in., że bez znaczących środków finansowych na rozwój systemów dystrybucyjnych zagrożone będą dostawy energii oraz rozwój ozowej, głęboko rozproszonej generacji prosumenckiej.


Innowacyjne spojrzenie na produkcję zielonej energii zaprezentował Maciej Tomaszewski, prezes zarządu Ekoenergetyka PV Sp. z o.o., dla której troska o środowisko wpisana jest w misję firmy. Zapraszał do współpracy przedsiębiorstwa i gospodarstwa rolne oferując nowoczesne, kompleksowe rozwiązania fotowoltaiczne. Przedstawił też „spółkę matkę” – Ekoeneregtyka – Polska i jej Centrum Strategicznych innowacyjnych rozwiązań na rzecz rozwoju elektromobilności, z której Grupa Ekoenergetyka jest znana nie tylko w Polsce. Już w kilku krajach Europy posiada stabilną infrastrukturę ładowania transportu publicznego, m.in. w Hiszpanii, Francji, Niemczech.


Jak duże ilości energii i tym samym spore kwoty pieniędzy mogą zaoszczędzić gminy przedstawił Mariusz Ejsmont, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. technicznych LUG Light Factory. Jak wiadomo samorządy wydają wielkie środki finansowe na oświetlenie gmin. Rozwiązaniem tego problemu jest inteligentne oświetlenie, które może pełnić również dodatkowe funkcje, jak np. monitoring, czy też być wykorzystane jako infrastruktura dla Internetu 5G.

 

O szansach dla biznesu i udostępnianej infrastrukturze ( w tym warunki dostępności mocy) mówił w swoim referacie Stanisław Iwan, wiceprezes zarządu Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przyznał, że dla inwestora, który potrzebowałby ok. 100 MW mocy, ta wielkość w naszym regionie obecnie jest niedostępna.  Jeśli zapowiadane inwestycje Polskiej Sieci Elektroenergetycznej będą zrealizowane, wówczas takie ilości mocy będą na północy województwa dostępne. Referent wskazywał też na problem, nie zawsze poprawnych, planów zagospodarowania przestrzennego, przygotowanych przez gminy. Podkreślał konieczność poprawy współpracy samorządów z dostarczycielami mediów.

 

Natomiast oczekiwania inwestorów w obszarze elektroenergetyki przedstawił Robert Głowacki, zastępca dyrektora ds. operacyjnych MAZEL SA. Spółka m.in. projektuje obiekty elektroenergetyczne, przemysłowe, fotowoltaicznych, pracuje na rzecz ENEA Operator i Tauron Dystrybucja. Wykonuje sieci i stacje transformatorowe. Prelegent pogrupował problemy z jakimi spotykają się inwestorzy. Podkreślał, jak ważny jest czas, koszty przyłączenia do sieci oraz uwarunkowania procesu przyłączenia. Zaproponował rozwiązania tych problemów: 1. porozumienie pomiędzy instytucjami regulujące proces uzgodnień inwestycji, 2. ujednolicenie interpretacji przepisów, 3. koordynacja planów, 4. wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych upraszczających proces projektowania i uzgodnień.


Na koniec konferencji odbyła się debata, w której uczestniczyli: prof. Paweł Szcześniak (Uniwersytet Zielonogórski), prof. Janusz Lewandowski (Politechnika Warszawska), prof. Marian Miłek (Uniwersytet Zielonogórski), dr Stanisław Iwan (wiceprezes KSSSE), prof. Waldemar Kamrat (Politechnika Gdańska) oraz Marek Szymankiewicz (wiceprezes ENEA Operator). Moderował Herbert Leopold Gabryś (były wiceminister przemysłu odpowiedzialny za energetykę). Rozmówcy dyskutowali m.in. o stojących przed Europą i Polską wyzwaniach i życiu w nowej normalności, w której priorytetem jest  zapewnienie wszystkim dostępu do energii, wody i pożywiania.


Dyskutanci wskazywali na konieczność postawienia na energetykę jądrową do czasu wymyślenia ekonomicznych magazynów energii, zapewniając, że poza awarią elektrowni w Czarnobylu i katastrofą w Japonii (tsunami) innych zagrożeń dla człowieka nie było, od momentu uruchomienia pierwszej elektrowni. 


Podkreślali konieczność zmian w edukacji ogólnej społeczeństwa, by konsument świadomie i oszczędnie korzystał z energii elektrycznej.  Wskazywali ważną rolę prosumenta, ale jednocześnie stwierdzili, że zatracił on wrażliwość oszczędzania energii.


W podsumowaniu moderator zasygnalizował konieczność elastyczności  systemu elektroenergetycznego, elastycznego sterowania popytem oraz elastycznego zarządzania systemami.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT