Zapraszamy na Koncert Jesienny w ramach Koncertów Uniwersyteckich

30 października 2017 r.

 

UZ_jesienny_www.JPG

Uniwersytet Zielonogórski i Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze "Cantores" zapraszają na Koncert Jesienny w ramach Koncertów Uniwersyteckich.


Koncert odbędzie się w niedzielę, 12 listopada br., o godz. 17.00 w auli Rektoratu przy ul. Licealnej 9.

 

Podczas koncertu wystąpią:

Sylwia Olszyńska - sopran

Stanisław Stanicki - wiolonczela barokowa

Michał Kocot - pozytyw

 

W programie usłyszymy utwory m.in.:

G.F. Handel, M.J. Żebrowski, W.A. Mozart, J. Haydn, G. Rossini, S. Lanzetti.


Kierownikiem artystycznym wydarzenia jest Jerzy Markiewicz.

 

Koncert poprzedzi wykład dr Małgorzaty Zuchowicz Życie i działalność organmistrza Samuela Gottloba Meinerta w zarysie.

 

Bilety: normalny w cenie 20 zł i ulgowy w cenie 10 zł będą do nabycia przed koncertem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S. Olszyńska.JPG

Sylwia Olszyńska, sopran liryczny z koloraturą, ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie u profesor Moniki Swarowskiej-Walawskiej. Jest także absolwentką Studiów doktoranckich na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem profesor Henryki Januszewskiej- Stańczyk.

 

Jest laureatką oraz finalistką wielu konkursów, otrzymała m.in.: Grand Prix Międzynarodowego Kursu Wokalnego w ramach Festiwalu Oper Oder- Spree (2008), pierwszą nagrodę w XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina (2009), wyróżnienie w XVI Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (2015). Była finalistką oraz otrzymała nagrodę im. Ady Sari dla najlepszego sopranu koloraturowego w IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki (2016) oraz otrzymała przyznaną przez dyrygenta Richarda Bonynge’a Nagrodę Specjalną im. Joan Sutherland na II Międzynarodowym Konkursie im. Evy Marton (2016).

 

W 2008 roku wzięła udział w Projekcie Oper in der Scheune w ramach Międzynarodowego Festiwalu Oper-Oder-Spree in Beeskow w Niemczech, podczas którego wystąpiła w rolach Pierwszego chłopca w operze Czarodziejski flet W. A. Mozarta oraz Rusałki w operze Rusałka A. Dworzaka. Rok później zadebiutowała na scenie operowej rolą Kleopatry w Juliuszu Cezarze w Egipcie G. F. Händla w ramach XV Sądeckiego Festiwalu Iubilaei Cantus. W roku 2009 w Filharmonii Krakowskiej wykonała partię sopranową w polskiej premierze dzieła współczesnego angielskiego kompozytora – Karla Jenkinsa: The Armed Man – A Mass for Peace.

 

Od 2011 roku Sylwia Olszyńska współpracuje z zespołem Capella Cracoviensis, wraz z którym wzięła udział w nagraniu płyty Te Deum: Charpentier & Lully pod dyrekcją Vincenta Dumestre’a (Paryż – Wersal 2013). W 2011 roku we Wrocławiu, wraz z Orkiestrą Kameralną Orfeusz, dokonała prawykonania utworów dwóch amerykańskich kompozytorów: Johna Sarkissiana The Lovers’ Garden oraz Dosi McKay Farewell Dream Garden. W 2013 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Operowym w Aix-en-Provence we Francji jako Despina w operze Tak czynią wszystkie oraz Papagena w Czarodziejskim flecie. W 2015 roku na scenie Filharmonii Krakowskiej kreowała postać Clarice w operze Księżycowy świat J. Haydna.

 

Od lipca 2015 roku współpracuje z Krakowską Operą Kameralną, na deskach której wystąpiła w Misterium Stabat Mater Pergolesi/Vivaldi oraz La Festa di Carnevale Monteverdi/Haendel/Rameau/Gluck. W roku 2016 wystąpiła na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu w roli Drugiej kobiety, w realizacji Dydony i Eneasza H. Purcella. W sezonie 2016/2017 Sylwia Olszyńska zadebiutowała na deskach Opery Wrocławskiej jako Pamina w Czarodziejskim flecie. W sezonie 2017/2018 powróciła z tą rolą na deski Opery Wrocławskiej oraz zadebiutuje na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie w produkcji Czarodziejskiego fletu w realizacji Barrie Kosky’ego dla Komische Oper w Berlinie. Została zaproszona przez Filharmonię Węgierską do zaśpiewania koncertu pieśni z towarzyszeniem fortepianu i wiolonczeli w marcu 2018.

 

Sylwia Olszyńska od 2012 roku pracuje jako pedagog śpiewu na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT