Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zielonogórski Oddział Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej już działa

14 marca 2016 r.

 

 

W piątek, 11 marca br., na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się spotkanie założycielskie zielonogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej (PTFM). Pierwszym prezesem naszego oddziału została Małgorzata Maciejewska-Witczak – fizyk medyczny, kierownik Zakładu Fizyki Medycznej Szpitala Klinicznego im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Zastępcą prezesa  został Norbert Nowicki – specjalista z inżynierii biomedycznej i informatyk, a członkiem zarządu Joanna Deluga-Mrówka, która jest w trakcie robienia specjalizacji z fizyki medycznej. Zielonogórski oddział Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej jest 11. oddziałem PTFM w Polsce.


Inicjatorami i organizatorami powołania oddziału PTFM w Zielonej Górze byli: Szpital Kliniczny w Zielonej Górze i Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Gościem honorowym był prof. Paweł Kukołowicz - prezes Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej im. Cezarego Pawłowskiego.


Po zakończeniu obrad na Uniwersytecie, goście i studenci fizyki odwiedzili  Zakład Fizyki Medycznej Szpitala Klinicznego, gdzie M. Maciejewska-Witczak zaprezentowała najnowszy i najnowocześniejszy sprzęt w Zakładzie Radioterapii - akcelerator Varian. W kraju jest ok. 140 akceleratorów, natomiast sprzętu tej klasy jest tylko 15 egzemplarzy. Akcelerator ten służy do radioterapii nowotworów. Jest niezwykle precyzyjny, umożliwia nowoczesną terapię 6D, tzn. dopasowuje nie tylko miejsce napromieniania w przestrzeni, ale również czas, w którym terapia następuje. Może się na przykład dostosowywać do fazy oddechu (poruszającej się klatki piersiowej), przez co precyzja aplikacji dawki napromieniowania jest znacznie większa - dawka może być skupiona w mniejszej objętości. Po oddaniu akceleratora do użytku (pierwszy pacjent jest planowany na 22 marca br.). W ub. roku Zakład Radioterapii w zielonogórskim szpitalu obsłużył 1700 pacjentów. Nowoczesny sprzęt pozwoli na zwiększenie tej liczby i zdecydowanie poprawi precyzję i skuteczność diagnostyki oraz leczenia, a także – co jest bardzo istotne – poprawi komfort pacjentów w trakcie badania.


Pracownicy i studenci Instytutu Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego są bardzo zadowoleni z dobrze rozwijającej się współpracy między uczelnią a szpitalem, tym bardziej, że w tym roku zostanie uruchomiony nowy kierunek  na Wydziale Fizyki i Astronomii – fizyka medyczna. Ścisła współpraca pozwoli w przyszłości na zapewnienie ew. staży i praktyk dla studentów, a pracownikom prowadzenie wspólnych badań.

 

 

KAZ_6658.jpg KAZ_6659.jpg KAZ_6667.jpg
KAZ_6674.jpg KAZ_6681.jpg KAZ_6688.jpg
KAZ_6689.jpg KAZ_6702.jpg KAZ_6705.jpg

fot. K. Adamczewski

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT