Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Dr Agnieszka Słowikowska zdobywczynią prestiżowego grantu!

Agnieszka Słowikowska - Tajlandia 2.jpg

Dr A. Słowikowska podczas wykładu, który miał miejsce 2 sierpnia 2013 r. w NARIT (National Astronomical Research Institute of Thailand, czyli Narodowym Instytucie Badań Astronomicznych Tajlandii). Fot. dzięki uprzejmości NARIT

4 marca 2015 r. 

 

Dr Agnieszka Słowikowska z Instytutu Astronomii UZ otrzymała grant z programu SKILLS - eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i  jest jednym z jedenastu laureatów III edycji tego konkursu.

Wyniki konkursu można znaleźć na stronie: http://www.fnp.org.pl/laureaci-trzeciej-edycji-konkursu-engage

Serdecznie gratulujemy.

 

Głównym celem konkursu SKILLS - eNgage jest rozwój umiejętności dotyczących popularyzacji nauki lub prezentacji wyników badań naukowych wśród różnych grup odbiorców nie będących naukowcami, przede wszystkim wśród młodzieży i studentów. W ocenie wniosków liczyły się innowacyjne pomysły o charakterze popularyzatorskim, przy czym wnioskodawcy nie mieli żadnych ograniczeń co do wybranej metody popularyzacji. Mógł to być cykl wykładów lub spotkań, blog popularnonaukowy lub też aplikacja na smartfona służąca do popularyzowania wiedzy.

 

Projekt dr A. Słowikowskiej zakłada spotkania z przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz liceów, a także z miłośnikami astronomii w każdym wieku. Dla przedszkolaków  planowane są zajęcia w ramach projektu ,,Świadomi Wszechświata” (Universe Awarness http://www.unawe.org). Ten projekt jest koordynowany przez XXV komisję Międzynarodowej Unii Astronomicznej zajmującą się  popularyzacją astronomii. Starszym dzieciom oraz młodzieży szkolnej zostanie zaproponowana zabawa w astrofotografię, warsztaty z projektów dostępnych na platformie Zooniverse oraz wykłady o tematyce astronomicznej. W realizacji projektu będzie pomagał mgr Michał Żejmo, doktorant w Instytucie Astronomii UZ. Na realizację projektu dr A. Słowikowska otrzymała 45 tys. zł.

 

 

Jak powiedziała dr A. Słowikowska: ten projekt to również ukłon w stronę zmarłego nagle w październiku ubr. prof. dr hab. Janusza Gila, Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UZ. To dzięki Jego staraniom, determinacji i pasji powstał w Zielonej Górze Instytut Astronomii, a za kilka miesięcy zostanie otwarte w naszym mieście największe cyfrowe planetarium w zachodniej Polsce. To było marzenie Profesora, o realizację którego zabiegał od ponad dwudziestu kilku lat. Poprzez swoją działalność popularyzatorską prof. J. Gil był znany chyba każdemu Lubuszaninowi. To właśnie On przyniósł ze sobą astronomię do Lubuskiego. Astronomię na światowym poziomie naukowym, ale również zaangażował się w astronomię miłośniczą, popularyzatorską. Ponadto był pomysłodawcą zbudowania w województwie lubuskim astrobaz czyli małych przyszkolnych obserwatoriów. Będą one elementem popularyzacji nie tylko astronomii, ale nauk ścisłych w ogóle, poprzez astrochemię, astrofizykę, matematykę oraz informatykę. Stało się to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Zielona Góra (beneficjentem budowy planetarium jest Zielonogórski Ośrodek Kultury - jednostka organizacyjna UM), a budowa astrobaz jest finansowana z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, rozdanie 2007 - 2013.  

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT