Fascynujący Świat Roślin 2017 w Ogrodzie Botanicznym UZ

18 maja 2017 r.

 

indeks.jpg

Zapraszamy do udziału w czwartej edycji międzynarodowej akcji Fascynujący Świat Roślin 2017, która odbywa się na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO – European Plant Science Organization). Celem tej akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa. Znajomość świata roślin ma nie mniejsze znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia, czy farmaceutyki. Bardzo ważnym przesłaniem akcji jest również wskazanie znaczenia roślin dla zachowania środowiska.


Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego już po raz trzeci włącza się do akcji i  dziś, 18 maja br. zaprasza do Ogrodu Botanicznego przy ul. Botanicznej, gdzie odbędą się spacery edukacyjne z przewodnikiem i dyskusja o kształcie Ogrodu (w charakterystycznym wigwamie w centrum Ogrodu). Pierwszy spacer już o godz. 11.00.

 

PROGRAM:

11.00 - wycieczka pt. Problemy roślin i inwazje roślin
Czyli chwilę o kłopotach roślin z człowiekiem i ze sobą, jak i o inwazyjnych roślinach, wojujących ze światem i walczących skutecznie z florą rodzimą


12.00 - wycieczka pt. Dlaczego paprocie przegrywają?
Nasiono to niesamowita zdobycz ewolucyjna, którą nie dysponują paprocie (jak i mszaki, skrzypy). Co dało nasiono roślinom? Dlaczego paprocie nie są w stanie ponownie zapanować nad królestwem roślin, jak miało to miejsce dawno temu, miliony lat wstecz?


13.00 - dyskusja z gośćmi Ogrodu Botanicznego
Czym jest ogród botaniczny i czym nie powinien być?

 

Link do głównej strony Akcji: http://www.plantday.com.pl/jednostka.php?nazwa=zielonagora

http://ogrod.uz.zgora.pl/pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Fopd180517

 

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT