Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Fundacja Edukacyjna PERSPEKTYWY ogłosiła wyniki Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich

10 grudnia 2020 r. 

Fundacja Edukacyjna PERSPEKTYWY ogłosiła wyniki Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich (European Ranking of Engineering Programs), w skrócie EngiRank http://engirank.eu/wp-content/uploads/2020/12/Engi-Rank-2020-12-09.pdf  .


Jest to pilotażowa wersja rankingu, który jako pierwszy w tym obszarze nie jest „wyciągiem” z ogólnego rankingu szkół wyższych, lecz opiera się na wskaźnikach ważnych dla edukacji inżynierskiej, mającej na celu kształcenie kompetentnych i kreatywnych inżynierów świadomych skutków społecznych swoich działań. Ranking obejmuje uczelnie i programy inżynierskie w uczelniach 13 krajów tzw. Nowej Europy, czyli tych, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku i później (Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry, Bułgaria, Rumunia , Chorwacja).


W rankingu głównym sklasyfikowano 81 uczelni technicznych. Najlepsze okazały się polskie uczelnie - Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Uniwersytet Zielonogórski, który ze względu na swoją strukturę klasyfikowany jest również w rankingach uczelni technicznych, znalazł się na 42. pozycji (16. wśród 27 klasyfikowanych polskich uczelni technicznych). Kryteria i wskaźniki, według których oceniano uczelnie, to: skuteczność badań, innowacyjność, jakość nauczania i umiędzynarodowienie.


Równolegle z rankingiem głównym opracowano również 7 rankingów w głównych dyscyplinach wchodzących w skład obszaru „Engineering & Technology” (rankingi by subject). Tutaj liczba uczelni klasyfikowanych w rankingach jest dużo większa, bo dyscypliny z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych są również na uniwersytetach tzw. klasycznych czy w akademiach. 


Uniwersytet Zielonogórski został sklasyfikowany w pięciu dyscyplinach:

• Electrical, Electronic & Information Engineering - inżynieria elektryczna, elektroniczna i informacyjna (UZ – 13. miejsce/101 uczelni),

• Materials Engineering – inżynieria materiałowa (UZ – 44. miejsce /139 uczelni),

• Mechanical Engineering – inżynieria mechaniczna (UZ – 38. miejsce/106 uczelni),

• Civil Enginering - inżynieria lądowa (UZ – 25. miejsce/47 uczelni),

• Chemical Enginering – inżynieria chemiczna (UZ – 54. miejsce/117 uczelni).



 

WIEA_marek_lalko-8058.jpg WbudŚrodowiska.jpg w sumie nie wiem gdzie to_9292r.jpg
Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki UZ. Fot. Marek Lalko. Wydział Budownictwa, Architektury i Ochrony Środowiska. Fot. Mamert Janion. Wydział Mechaniczny. Fot. Mamert Janion.

Ranking został zainicjowany i zrealizowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), będąca w Polsce narodową agencją programu Erasmus+, a partnerem wspierającym IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence – międzynarodowa organizacja twórców i analityków rankingów akademickich. Istotnego wsparcia w przygotowaniu rankingu udzieliła firma Elsevier.
 

Od wielu lat Fundacja „Perspektywy” prowadzi rankingi edukacyjne. Od ponad 20 lat publikuje Ranking Szkół Wyższych w Polsce, a także rankingi liceów, techników i programów MBA. Uczestniczy też aktywnie w działaniach IREG Observatory na rzecz poprawy jakości rankingów na świecie.
 

Misją Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich jest wypełnienie luki w zakresie aktualnej i wiarygodnej informacji o studiach technicznych w Europie - powiedział Waldemar Siwiński, inicjator i szef projektu EngiRank, prezes „Perspektyw”. - Mam nadzieję, że doświadczenie zebrane przy opracowaniu EngiRank oraz bliższa współpraca z przemysłem, pozwoli nam w niedalekiej przyszłości zrealizować ambitny projekt, jakim będzie przygotowanie rankingu studiów inżynierskich we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
 

Dzięki EngiRank studenci uczestniczący w wymianie w ramach programu Erasmus+ będą mieli możliwość lepszego, bazującego na faktach, wyboru uczelni na której chcą pogłębiać wiedzę w interesującej ich dyscyplinie inżynierskiej - podkreśla Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE.

 

Istotną rolę w przygotowaniu EngiRank odegrała Międzynarodowa Rada Programowa projektu, w skład której – obok profesorów z Belgii, Francji, Niemiec, Czech, Estonii, Polski, Węgier i Rumunii – wchodzą także przedstawiciele europejskich organizacji inżynierskich. Kierownikiem naukowym EngiRanku jest prof. Tomasz Kuszewski. Prace nad rankingiem poprzedziły międzynarodowe seminaria z udziałem przedstawicieli przemysłu (Airbus, Rosatom), jakie w Bremie, Moskwie i Warszawie zorganizował IREG Observatory.

 

Dane do rankingu pochodzą z bazy Scopus, Europejskiego Urzędu Patentowego PATSTAT, programu Horizon2020, organizacji akredytujących studia inżynierskie (ABET, ENAEE, RIBA i inne) oraz baz Erasmus+.

 

Strona rankingu: http://www.EngiRank.eu

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT