Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Inżynierowie z Indii będą studiować na UZ

15 lutego 2022 r. 

Lumel 2.jpg

Moment podpisania umowy. Siedzą od Lewej: prof. W. Strzyżewski i Dinesh Musalekar.

Dzisiaj prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski - rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego i Dinesh Musalekar - prezes Zarządu firmy  Lumel  S.A. podpisali umowę dotyczącą uczestnictwa studentów z Indii w studiach II stopnia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji (Management and Production Engineering). Studia prowadzone są  w języku angielskim przez Instytut Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. 

Przy podpisaniu umowy obecni byli również: dr hab. inż.  Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ -  dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Dariusz Tront – dyrektor ds. rozwoju LUMEL S.A.


 

Pod koniec marca br. do Zielonej Góry przyjedzie 10 inżynierów, którzy I stopień studiów ukończyli w swoim kraju. Studenci z Indii rozpoczną naukę na Uniwersytecie Zielonogórskim w semestrze letnim 2021/2022. Został już zakończony proces nostryfikacji ich dyplomów, załatwiono wszystkie formalności prawne i inne. Tym samym przetarto ścieżki pod kolejne takie przedsięwzięcia. 


Jak podkreślali dzisiaj szefowie obydwu instytucji – nie jest to pierwsza forma współpracy pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a Lumelem. Od wielu lat z firmą współpracowali naukowcy, a studenci UZ (wcześniej Politechniki Zielonogórskiej i WSInż.) zdobywali w Lumelu praktyczne umiejętności podczas  praktyk i na stażach. Obecnie uczyniono kolejny krok –  i jak już zapowiedzieli rektor UZ prof. W. Strzyżewski i prezes Zarządu D. Musalekar – nie ostatni.


Po przyjeździe do Zielonej Góry inżynierowie z Indii będą jednocześnie studiować na UZ i pracować w Lumelu. Będzie to z pożytkiem dla obu stron – Lumel zyska pracowników, a uczelnia studentów obcojęzycznych z innego obszaru kulturowego.


Lumel S.A. od początku uczestniczył w procesie przygotowania tego kierunku, ponieważ dyrekcji firmy nie tyle zależy na podniesieniu kwalifikacji swoich pracowników w zakresie mechaniki czy elektroniki, ale również żeby nauczyli się oni jak zarządza się firmą w Unii Europejskiej. By dowiedzieli się, jak w UE wyglądają procesy: produkcyjny, logistyczny i obsługa firmy, bo są one diametralnie różne od tych w Indiach.
 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT