Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Legia Akademicka - po raz czwarty na Uniwersytecie Zielonogórskim

3 lutego 2022 r.

 

Legia Akademicka - plakat.jpg

Na Uniwersytecie Zielonogórskim po raz czwarty ruszyła rekrutacja do kolejnej edycji programu Legia Akademicka. Do Legii mogą się zapisać studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich - zarówno kobiety jak i mężczyźni - którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy czy też myślą o wstąpieniu do wojska i służby czynnej.


Wnioski, które są do pobrania na stronie uczelni, można przesłać pocztą lub złożyć osobiście w Biurze Rekrutacji (zgodnie z wytycznymi dotyczącymi reżimu sanitarnego obowiązującymi od 24.01.2022 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim)

 

Rekrutacja zakończy się 18 lutego 2022 r.

 

Legia Akademicka to uruchomiony w 2017 r. - wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji i Nauki - pilotażowy program skierowany do studentów. Uniwersytet Zielonogórski do programu przystąpił w roku akademickim 2018/2019.


Szkolenie dzieli się na część teoretyczną – realizowaną w uczelni w trakcie roku akademickiego oraz na część praktyczną realizowaną w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych w czasie wakacji.


Teoretyczna część ochotniczego szkolenia studentów obejmuje 15 godzin zajęć. W tym roku, jak w ubiegłorocznej edycji, szkolenie teoretyczne realizowane będzie w trybie online.

 

Zakończenie części teoretycznej umożliwia złożenie do komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień wniosku o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych. Do 2020 r. realizowano dwa praktyczne moduły szkoleniowe, z czego każdy trwa trzy tygodnie. Pierwszy z nich, moduł szkolenia podstawowego, kończy się egzaminem i jest przepustką do złożenia przysięgi wojskowej oraz uzyskaniem statusu szeregowego rezerwy. Tym samym zakończenie szkolenia podstawowego dopuszcza ochotnika do odbycia modułu szkolenia podoficerskiego zakończonego egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala, dając mu status podoficera rezerwy.


W ubiegłym roku akademickim wprowadzono dodatkowo moduł oficerski. Tak jak moduł podstawowy i podoficerski składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej, w całości realizowanych w okresie wakacyjnym. O oficerskie szlify w Legii Akademickiej będą mogli się ubiegać ci, którzy mają za sobą ukończony moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach oraz studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT