Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Otwarte Warsztaty Jazzowe z amerykańskim saksofonistą Gregiem Osby

12 listopada 2014 r.


Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe zaprasza na Otwarte Warsztaty Jazzowe w ramach Akademii Jazzu. Warsztaty poprowadzi amerykański saksofonista Greg Osby.

Warsztaty odbędą się 19 listopada br. (środa) o godz. 11.00 w auli Instytutu Muzyki UZ (04).
Wstęp wolny.

 

Greg Osby, amerykański saksofonista, kompozytor i edukator, wykładowca m.in. Berklee School of Music w Bostonie i nowojorskim Manhattan School of Music. Niezwykle aktywny lider własnych projektów muzycznych jak i współpracownik gwiazd amerykańskiego jazzu. Wśród artystów, z którymi nagrywał i koncertował są m.in.: Herbie Hencock, Dizzy Gillespie, Jack DeJohnette, Andrew Hill, Muhal Richard Abrams, Jim Hall and Jaki Byard.

Osby jest czterokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award i laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Doris Duke Foundation.

Dużą część jego aktywności zawodowej zajmuje działalność edukacyjna. Jest wykładowcą w wielu programach warsztatowych na najważniejszych uczelniach w USA (Uniwersytety w Baltimore, Maryland, Philadelphii i Nowym Jorku). Prócz tego często uczestniczy w warsztatach organizowanych na wielu uczelniach na całym świecie.

Osby nie rezygnuje jednocześnie ze swojej aktywności koncertowej i często występuje ze swoimi stałymi grupami Greg Osby Four i Symbols of Light.

Greg Osby urodził się i dorastał w St. Louis. Swoją profesjonalną karierę rozpoczął w 1975 roku po trzech latach studiów i nauki  gry na klarnecie, saksofonie altowym i flecie. Rozpoczął współpracę z wieloma grupami bluesowymi i jazzowymi. Jednocześnie poszerzał swoje umiejętności podczas studiów w Howard University i Berklee College of Music. Po ukończeniu studiów rozpoczyna współpracę zespołem Jack DeJohnette’s Special Edition a w 1987 nagrywa swoją pierwszą autorską płytę dla niemieckiej wytwórni JMT. Od 1990 roku związany z Blue Note Records dla której nagrywa swoje najważniejsze albumy Art Forum (1996), Zero (1998) i Inner Circle (2002).

Należy na najważniejszych eksperymentatorów i innowatorów współczesnej sceny jazzowej w Stanach Zjednoczonych.

 

Projekt współfinansowany ze środków finansowych Miasta Zielona Góra.

 

fot. Clay Patrick McBride 

GregOsby_05_fot.Clay Patrick McBride.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT