Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Projekt budowy największego publicznego teleskopu na świecie nabiera coraz bardziej realnych kształtów

teleskop wszyscy.jpg

Siedzą od lewej: K. Haładyn, prof. G. Melikidze, K. Westphal, A,. Błaszczyk, prof. A. Maciejewski, M. Marcinkowski. Fot. Kazimierz Adamczewski

18 października 2018 r.

 


Dzisiaj, to jest we czwartek, 18 października 2018 r. w rektoracie UZ odbyła się konferencja prasowa w której wzięli udział:  prof. Giorgi Melikidze – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UZ; prof. dr hab. Andrzej Maciejewski, dyrektor Instytutu Astronomii im. prof. Janusza Gila na Wydziale Fizyki i Astronomii UZ; studenci UZ, którzy odbyli dwumiesięczną praktykę w firmie Uroborus SL na Teneryfie: Kamil Haładyn, III roku student astrofizyki komputerowej - przewodniczący koła naukowego UZ Space Club; Mateusz Marcinkowski, student IV roku informatyki, wiceprzewodniczący koła naukowego UZ Space Club oraz przedstawiciele firmy Uroborus SL: Aleksandra Błaszczyk i Karol Westphal.
 


Praktyka zielonogórskich studentów na Wyspach Kanaryjskich była pierwszym przedsięwzięciem podjętym w ramach Konsorcjum Astronomy and Science Centre na Teneryfie. Przypomnijmy. Konsorcjum zostało powołane w ubiegłym roku przez dwie instytucje z Hiszpanii:  Uroborus SL, Wyspy Kanaryjskie; Wydział Fizyki Uniwersytetu Madryckiego (Universidad Complutense de Madrid), trzy instytucje z Polski: Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku, Uniwersytet Zielonogórski, gminę Sztutowo oraz Travel Foundation z Anglii. Konsorcjum zostało powołane w celu realizacji projektu budowy największego publicznego teleskopu na świecie, który ma stanąć w Polsce, w gminie Sztutowo.

 


Prof. G. Melikidze powiedział, że budowa największego publicznego teleskopu na świecie jest bardzo ciekawą ideą. Z jednej strony społeczeństwo otrzyma interesujący końcowo produkt, a z drugiej jest szansa, by młodzi ludzie podejmowali studia na kierunku astronomia, oferowanym przez UZ.

 


Prof. A. Maciejewski  podkreślił, że dwumiesięczna praktyka 2 studentów z UZ na Teneryfie, to nie był zwykły wyjazd. Kamil i Mateusz mieli okazję poznania miejsc, skąd prowadzone są najlepsze obserwacje astronomiczne na świecie. Pojawił się nowy trend w turystyce – turystyka astronomiczna, więc skoro jest taka możliwość, warto ją promować i z bliska obserwować, jak się rozwija.

 


 Aleksandra Błaszczyk poinformowała, że finalizowany jest projekt budowy największego publicznego teleskopu na świecie wraz z otaczającą go infrastrukturą. Zarówno pod względem architektonicznym, jak i kosztorysu przedsięwzięcia. Najważniejsze jest to, że partnerzy projektu tworzą skonsolidowaną grupę i świetnie współpracują. 

 


Uzupełniając Karol Westphal dodał, że dzięki temu projektowi astronomia przestanie być postrzegana wyłącznie jako nauka ścisła, a stanie się nauką interdyscyplinarną. Do projektu bowiem zostali także zaproszeni naukowcy z UZ reprezentujący sztuki piękne, socjologię i zarządzanie.

 


Kamil Haładyn opowiedział o 2. miesięcznej praktyce na Teneryfie. Obszerną jego relację zamieściliśmy na stronie UZ, vide http://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?dwa-miesiace-pod-gwiazdami-na-teneryfie .

 


Zebrani poinformowali, iż planowane są kolejne, tym razem krótsze, bo 2.tygodniowe praktyki studentów astronomii UZ na Teneryfie.

 


                 *                        *                        *

 


Zapraszamy dzisiaj, to jest we czwartek 18 października br. na godz. 18.00 do Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus (ul. gen. Władysława Sikorskiego 10) na czwartkowe spotkanie z nauką zatytułowane „Gwiazdy należą do wszystkich”. W programie: Misja Voyager czyli „list w butelce” oraz laserowy pokaz nieba.

 

Spotkanie poprowadzą: Karol Westphal przedstawiciel firmy Uroborus SL na Teneryfie oraz Kamil Haładyn i Mateusz Marcinkowski, studenci UZ, członkowie studenckiego koła naukowego „UZ Space Club”, którzy w lipcu i sierpni br. pracowali obserwatorium astronomicznym, położonym na zboczu wulkanu Teide  na Teneryfie.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT