Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Rekomendacje dla systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus – polsko – niemiecki projekt na UZ

21 lutego 2022 r.

PNT Logotyp [wersja podstawowa].jpg

W najbliższy poniedziałek, 28 lutego br. w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego sp. z o.o. w Nowym Kisielinie w willi przy ul. A. Syrkiewicza 6 odbędzie się seminarium otwierające polsko-niemiecki projekt: Rekomendacje dla systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus. 

 

W ostatnich latach poważnym problemem obu miast - Zielonej Góry i Cottbus - jest ich wyludnianie (problem demograficzny, związany z odpływem młodych ludzi do dużych ośrodków). Tymczasem od jakości powietrza zależy w dużej mierze zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Dlatego naukowcy proponują, aby poprzez monitorowanie jakości powietrza promować Zieloną Górę i Cottbus jako miejsca o wysokiej jakości życia. Celem ma być odwrócenie złych tendencji demograficznych. Ponadto w dłuższym horyzoncie czasowym, realizacja projektu pozwoli na ocenę i analizę porównawczą wpływu rozwoju elektromobilności i  alternatywnych źródeł ogrzewania na jakość powietrza w obu miastach.


Proponowana inicjatywa wpisuje się w cele koncepcji inteligentnego miasta, która wskazuje na konieczność projektowania i wdrażania zmian w systemach miejskich, zarówno pod względem logistycznym, gospodarczym, jak i środowiskowym. 
Celem projektu jest przygotowanie wytycznych dla działań mających zidentyfikować w miastach Zielona Góra i Cottbus obszary o najniższym stopniu jakości powietrza oraz wskazać sposoby ich minimalizacji poprzez odpowiednie działania balansujące. 
 

Partnerami projektu są: Uniwersytet Zielonogórski (kierownik dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ) oraz Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg (prof. Uwe Meinberg).

 
Program:
 
9.00-9.15 – powitanie uczestników:
 
prof. Marcin Mrugalski, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, Uniwersytet Zielonogórski;
Stefan Korb, kierownik Wydziału Gospodarki, Cyfryzacji i Rozwoju Strukturalnego Cottbus;
Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent miasta Zielona Góra;
 

9.15-10.00 – przedstawienie założeń projektowych:

 – prof. Justyna Patalas-Maliszewska, Uniwersytet Zielonogórski,
prof. Uwe Meinberg, Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg;
 

10.00-10.30 – przerwa kawowa;

 
10.30-11.15 – system publicznego transportu miejskiego w Cottbus;

 
11.15-12.00 – system publicznego transportu miejskiego w Zielonej Górze;

 
12.00-12.30 – systemy do monitorowania jakości powietrza/ Lumel S.A.;

 
12.30-14.00 – przerwa obiadowa;

 
14.00-16.00 – przygotowanie koncepcji dla stacjonarno-mobilnego systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus.


Projekt jest finansowany z Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Brandenburgia - Polska 2014-2020. 
 

Logo_Kombi_interreg V A 2014-2020 Z HASŁEM.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT