Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Rekomendacje dla systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus – polsko – niemiecki projekt na UZ

28 lutego 2022 r.
 

Dzisiaj w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie odbyło się seminarium otwierające polsko-niemiecki projekt Rekomendacje dla systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus. 


Wśród uczestników dzisiejszego seminarium znaleźli się m. in.: dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ prorektor ds. wpółpracy z gospodarką, dr hab. inż. Sławomir Kłos, prof. UZ, pełnomocnik rektora ds.przedsiębiorczości akademickiej, dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ, dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ, prof. dr hab. inż. Marcin Witczak z Zakładu Systemów Automatyki i Robotyki w Instytucie Sterowania i Systemów Informatycznych UZ, Stefan Korb, kierownik Wydziału Gospodarki, Cyfryzacji i Rozwoju Strukturalnego Cottbus, prof. Uwe Meinberg, Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg.


Witając gości prof. Marcin Mrugalski podkreślił, że bardzo cieszy się z prowadzenia współpracy polsko-niemieckiej: Będziemy pracować w ramach projektu poświęconemu ochronie środowiska, na rzecz miast: Zielona Góra i Cottbus. Mam nadzieję, że to pierwsze spotkanie, które rozpoczyna niewielki projekt przyczyni się też do stworzenia nowego wniosku, w nowej perspektywie finansowania, ponieważ tematyka, którą chcemy się tutaj zajmować jest niezwykle ważna dla przyszłości obydwu miast. 


W ostatnich latach poważnym ich problemem jest wyludnianie (problem demograficzny, związany z odpływem młodych ludzi do dużych ośrodków). Ponieważ od jakości powietrza zależy w dużej mierze zdrowie i samopoczucie mieszkańców, naukowcy proponują, aby poprzez monitorowanie jakości powietrza promować Zieloną Górę i Cottbus, jako miejsca o wysokiej jakości życia. Celem ma być odwrócenie złych tendencji demograficznych. Ponadto w dłuższym horyzoncie czasowym, realizacja projektu pozwoli na ocenę i analizę porównawczą wpływu rozwoju elektromobilności i  alternatywnych źródeł ogrzewania na jakość powietrza w obu miastach.


Proponowana inicjatywa wpisuje się w cele koncepcji inteligentnego miasta, która wskazuje na konieczność projektowania i wdrażania zmian w systemach miejskich, zarówno pod względem logistycznym, gospodarczym, jak i środowiskowym. 


Podczas spotkania Stefan Korb, kierownik Wydziału Gospodarki, Cyfryzacji i Rozwoju Strukturalnego Cottbus – przekazał list burmistrza Cottbus do władz  Zielonej Góry w którym podkreślono partnerstwo obu miast:  Istnieje ono już od 1975 roku, czyli prawie 50 lat. Podczas ostatniej wizyty prezydenta J. Kubickiego w Cottbus zostało podpisane porozumienie pt. „Wizja przyszłości do roku 2030”. W ramach tej współpracy będą składane wnioski projektowe dotyczące m.in. mobilności, służące także współpracy między naszymi Uniwersytetami. Będzie to otwierało nowy rodzaj współpracy obu miast. Zmiany klimatyczne i społeczne nie zatrzymują się przecież na granicach państw …
 
Celem projektu jest zbudowanie rekomendacji dla działań mających na celu zidentyfikowanie w miastach Zielona Góra i Cottbus obszarów o najniższym stopniu jakości powietrza oraz sposobów ich minimalizacji poprzez odpowiednie działania balansujące. 


Partnerami projektu są:  Uniwersytet Zielonogórski (kierownik dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ) oraz Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg (prof. Uwe Meinberg).


Prof. J. Patalas – Maliszewska przedstawiła założenia projektowe jakimi jest zwiększenie świadomości mieszkańców miast Zielona Góra i Cottbus w obszarze green city i opracowanie rekomendacji dla działań mających na celu zidentyfikowanie w tych  miastach obszarów o najniższym stopniu jakości powietrza oraz sposobów ich minimalizacji poprzez odpowiednie działania balansujące.  Podkreśliła również wieloletnią i owocną współpracę z ośrodkiem w Cottbus: Bardzo dziękujemy za możliwość prezentacji założeń pierwszego kroku szerszego przedsięwzięcia, które przyczynią się do polepszenia tak naprawdę nie tylko warunków środowiskowych, ale warunków życia w obu miastach. Nasza współpraca z prof. U. Meinbergiem trwa już od ponad 20 lat. Bardzo się cieszymy, że może to zaowocować rozszerzeniem obszaru naszej współpracy o tak ważną obecnie tematyką.


W dalszym toku spotkania zostały przestawione systemy publicznego transportu miejskiego Cottbus i Zielonej Góry, systemy do monitorowania jakości powietrza (przy współpracy z Lumel S.A.) oraz koncepcje dla stacjonarnego-mobilnego systemu monitorowania jakości powietrza w obu miastach.
 

Projekt jest finansowany z programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Brandenburgia - Polska 2014-2020.

 

Logo_Kombi_interreg V A 2014-2020 Z HASŁEM.jpg

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z dzisiejszego seminarium. Fot. materiały prasowe UZ. 

seminarium 1.jpg seminarium 2.jpg seminarium 3.jpg
seminarium 4.jpg seminarium 5.jpg seminarium 6.jpg
seminarium 7.jpg seminarium 8.jpg seminarium 9.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT