1. Międzynarodowa Konferencja o Bocianie Białym na UZ

1.09.2014 r. 

 

Katedra Ochrony Przyrody Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza w czwartek, 4 września 2014 r. na 1. Międzynarodową Konferencję o Bocianie Białym. Otwarcie konferencji odbędzie się o godz. 12.00 w s. 115 w siedzibie WNB (bud. A-8) przy ul. prof. Z. Szafrana 1 (Kampus A). Współorganizatorami konferencji są: Sekcja Ornitologiczna PTZool., proNatura, Liga Ochrony Przyrody.

 

Jakkolwiek bocian biały jest znanym i łatwo rozpoznawalnym ptakiem, to dopiero od pewnego czasu skupiono się na szczegółowych badaniach nad tym gatunkiem (dotychczas zajmowano się głównie liczeniem gniazd).

Tymczasem bocian biały jest doskonałym bioindykatorem (gatunek wskaźnikowy – gatunek o wąskim zakresie tolerancji względem niewielkiej liczby czynników ograniczających. Wykorzystuje się go np. do oznaczania stopnia zanieczyszczenia powietrza). Jest długo żyjącym i migrującym zwierzęciem. Prowadząc szczegółowe badania nad jego migracjami, fizjologią, zachowaniami zaczynamy rozumieć mechanizmy sterujące równowagą w świecie organizmów żywych. Jako ptak lubiany i pozytywnie odbierany przez ludzi - doskonale nadaje się też na symbol działań w ochronie przyrody.

W Polsce prowadzonych jest wiele ważnych badań nad tym gatunkiem. Jest to możliwe, gdyż co czwarty urodzony bocian jest Polakiem.

Dotychczas na świecie odbywały się jedynie spotkania bądź seminaria dotyczące bociana białego. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego postanowili uruchomić regularne konferencje międzynarodowe, na których będą spotykać się osoby badające ten gatunek. Ta będzie pierwszą.

Dlaczego w Zielonej Górze? Dlatego, żeby blisko mieli zarówno badacze ze wschodu jak i z zachodu. Nie bez znaczenia są także koszty.

 

white_stork_conference_map.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT