10. Polsko-Niemieckie Dni Mediów 2017 na Uniwersytecie Zielonogórskim

5 maja 2017 r.

timthumb.php.jpg

 

Od 31 maja do 1 czerwca na Uniwersytecie Zielonogórskim odbędą się X Polsko-Niemieckie Dni Mediów pod hasłem „Nowa polityczna rzeczywistość. Skutki dla relacji polsko-niemieckich”, zorganizowane przy współpracy z naszą uczelnią. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Uniwersytetu. Informujemy, że otwarty został system rejestracji na konferencję. Do udziału zapraszamy przedstawicieli mediów i wszystkie zainteresowane osoby: www.dnimediow.org. Uroczystym elementem konferencji będzie Gala wręczenia XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

 

Na rozpoczęcia oraz na zakończenie konferencji zaplanowano dwie dyskusje panelowe. Wydarzenie rozpocznie debata „Nowa polityczna rzeczywistość. Skutki dla relacji polsko-niemieckich”, która odbędzie się 31 maja o godzinie 13.00. W debacie udział wezmą Lorenz Caffier, Zastępca Premiera, Minister Spraw Wewnętrznych i Europejskich Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, Rolf Nikel, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Andrzej Przyłębski, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Republice Federalnej Niemiec w Berlinie. Powitanie wygłoszą Ines Pohl, Redaktor Naczelna Deutsche Welle oraz Krzysztof Skowroński, Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP). Na zakończenie zaplanowano debatę „Wiarygodność dziennikarska (i walka o nią)”. W dyskusji poruszona zostanie m.in. kwestia tego, jak docierać dziś do odbiorców za pomocą dziennikarskich środków przekazu, oraz jak wygląda krajobraz i krytyka mediów w Polsce i w Niemczech (co mają wspólnego i czym się różnią). Za moderację odpowiadać będzie Witold Jurasz, Prezes Zarządu Ośrodka Analiz Strategicznych.

 

Przy współpracy z dziennikarzami w ramach programu Dni Mediów poruszone zostaną w ramach warsztatów branżowych także następujące proponowane tematy:

 

31 maja 15:00

1.       Kto z kim? Różne struktury na wschód i na zachód od Odry i Nysy — oraz jak dziennikarze mogą sobie z tym poradzić;

2.       Nowe projekty zagospodarowania rzek pogranicza. Odra i Nysa Łużycka;

3.       Dywersyfikacja energetyczna w Europie – interesy Polski i Niemiec;1 czerwca 10:00

1.       Populizm, migracja i czasy postprawdy. Język w nowej rzeczywistości politycznej — szanse i zagrożenia;

2.        Przykłady współpracy Polski i Niemiec w zakresie budowy Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej i poza nią (misje) w świetle reform sił zbrojnych obu państw (tzw. Biała Księga w Niemczech);
/Warsztat w języku angielskim/

3.       Jak w większym stopniu wykorzystać platformy internetowe do wymiany poglądów i informacji?

 

Udział w debatach wezmą prominentni goście, m.in. Jörg Vogelsänger, Minister rozwoju wsi, środowiska i rolnictwa Brandenburgii, Jan Pyś, Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Michał Jarczyński, członek Zarządu Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki, prof. dr Felix Müsgens, specjalista ds. gospodarki energetycznej, Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus-Senftenberg, Justyna Gotkowska, koordynatorka projektu „Bezpieczeństwo i obronność w Europie Północnej” (warszawski Ośrodek Studiów Wschodnich, OSW), dr David Biesinger, zastępca redaktora naczelnego rbb i szef działu informacji multimedialnych oraz dyrektor programowy Inforadio, Piotr Semka, „Do Rzeczy”, prof. dr hab. Magdalena Steciąg, Zakład Komunikacji Językowej, Uniwersytet Zielonogórski, dr hab. Markus Kaim, Senior Fellow w zespole badawczym ds. polityki bezpieczeństwa, Fundacja Nauka i Polityka.

 

Uroczystym akcentem Dni Mediów jest uroczystość wręczenia XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w kategoriach Prasa, Radio, Telewizja oraz „Dziennikarstwo na Pograniczu”. Nagrody zostaną wręczone m.in. przez Elżbietę Annę Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego, gospodarza wydarzenia oraz dr. Dietmara Woidke, Premiera Brandenburgii i Koordynatora rządu federalnego ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej. Przed wręczeniem nagród odbędą się rozmowy z nominowanymi, które moderować będzie Emilia Smechowski, ubiegłoroczna zdobywczyni Nagrody w kategorii Prasa. Tematem dyskusji będą dobre, prawdziwe historie w czasach, kiedy zanika zaufanie mediów.

10.Polsko-Niemieckie Dni Mediów odbędą się na Uniwersytecie Zielonogórskim (al. Wojska Polskiego 69, budynek A16). Gala wręczenia XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego odbędzie się w Winnym Dworku (Górzykowo 22).


Udział w poszczególnych punktach programu konferencji oraz w gali wręczenia Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2017 jest bezpłatny.

Prosimy o potwierdzenie obecności: www.dnimediow.org.   

 

 

Kontakt:

Magdalena Przedmojska

Koordynator projektu

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

ul. Zielna 37, 00-108 Warszawa

Tel.: + 48 22 338 62 73 I Fax: + 48 22 338 62 01

magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl
www.medientage.de

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT