Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

50 twórczych lat Haliny Maszkiewicz

6.12.2013

Zielonogórska starówka - akwarela1.jpg

Zielonogórska Starówka - akwarela 9 x 13 cm

Halina Maszkiewicz jest niezwykłą osobą. Bardzo konsekwentną i zdyscyplinowaną, a przy tym pełną pasji i kreatywności.

W latach 1957 - 1963 studiowała na Wydziale Malarstwa i Rysunku w pracowni prof. Marii Dawskiej i doc. Mieczysława Hoffmana oraz w pracowni malarstwa architektonicznego prof. Stanisława Pękalskiego. Specjalizację z architektury wnętrz uzyskała w pracowni prof. Władysława Wincze w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu.   Podczas studiów uzyskiwała doskonałe wyniki w wioślarstwie, zarówno na zawodach krajowych, jak i podczas Mistrzostw Europy. Dlatego w 1960 r. otrzymała Złotą Odznakę AZS. W latach 1961 - 1963 otrzymywała stypendium naukowe za wybitne osiągnięcia w nauce i w sporcie. W 1963 r. z wyróżnieniem obroniła dyplom magistra sztuki. Od 1963 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 1971 r. jest członkiem zwyczajnym ZPAP.

Musia - akwarela1.jpg

Milusia - akwarela, 20 x 24 cm

W 1970 r. wraz z rodziną przyjechała do Zielonej Góry. W latach 1972 - 1979 była starszym wykładowcą na Wydziale Budownictwa Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze.

Przez 5 lat prowadziła zajęcia malarskie z niepełnosprawnymi dziećmi.

Na Jej sztukę składają się liczne opracowania z dziedziny architektury wnęrz, działania wystawiennicze i projektowe. Stosuje różne techniki, od malarstwa ściennego, przez mozaiki, po malarstwo sztalugowe. Specjalizuje się w akwareli, temperze i oleju. Maluje portrety, pejżaże, martwe natury, kwiaty, ilustracje i miniatury.

Swój dorobek artystyczny prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. 

Wystawa ,,50 lat pracy twórczej Haliny Maszkiewicz'', którą honorowym patronatem objął JM Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński będzie czynna do 28 lutego 2014 r.

et

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT