Czułem się tutaj jak w domu

pierwszy dyplom Robert.1jpg.jpg

Robert Čechovič otrzymał 2 dyplomy - polski i litewski. Fot. Kazimierz Adamczewski

11 maja 2017 r.


Podczas dzisiejszej uroczystości z okazji 20.lecia Zintegrowanych Studiów Zagranicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego i Technische Hochschule Mittelhessen (ZSZ UZ-THM) swój podwójny dyplom odebrał Robert Čechovič. Pierwszy absolwent Zintegrowanych Studiów Zagranicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytetu Technicznego im. Gedymina w Wilnie (Litwa). Dyplomy  wręczyli dr hab. Andrzej Pieczyński, prof. UZ, prorektor d/s rozwoju i prof. Roma Rinkevičiene z Uniwersytetu Technicznego im. Gedymina w Wilnie (Litwa, VGTU).

 


Jest z pochodzenia Polakiem. Studia na UZ były dla niego wyzwaniem. Od domu dzieliło go 1 000 km. Przyjazd do Zielonej Góry potraktował jako wspaniałą okazję do poznania świata i ludzi, a przede wszystkim poszerzenia swojej wiedzy i poznania nowych metod naukowych. Na swoim macierzystym Uniwersytecie uczył się przez 6 semestrów, a u nas przez kolejne 2. W Wilnie studiował automatykę, a w Zielonej Górze automatykę i robotykę. Temat jego pracy inżynierskiej brzmiał: „Układ sterowania mikrosatelitą”.

 


W Polsce ujęli go przyjaźnie nastawieni ludzie. Cieszył się, że podczas zajęć mógł pracować w doskonale wyposażonych laboratoriach i salach ćwiczeniowych, na bardzo nowoczesnych urządzeniach. U nas jeszcze takich nie ma – stwierdził.

 


 W Wilnie pracuje w spółce zajmującej się budową urządzeń chłodniczych. Jest programistą sterowników do tych urządzeń.  Na dzisiejszą uroczystość  przyjechał więc specjalnie.

 


Kiedy odbierał dyplom, podziękował wszystkim za wsparcie, jakie otrzymywał podczas pobytu w Zielonej Górze. Mimo, że od domu dzieliła mnie odległość tysiąca kilometrów, to dzięki życzliwości wszystkich, czułem się tutaj jak w domu. To dla mnie wielki zaszczyt, że jestem pierwszym absolwentem Zintegrowanych Studiów Zagranicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytetu Technicznego im. Gedymina w Wilnie - mówił wyraźnie wzruszony. Pani prof. Romie Rinkevičiene podziękował w języku litewskim.

 

Robert na razie chce popracować, ale marzą mu się studia II stopnia.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT