Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Dni Kultury Słowian Wschodnich na UZ

19 kwietnia 2016 r.


Jak już informowaliśmy, w dniach 12 i 13 kwietnia br. odbyła się XII edycja Dni Kultury Słowian Wschodnich. Organizatorem tego wydarzenia było Koło Naukowe Rusycystów UZ, którym opiekuje się  dr Nel Bielniak. Uroczystość otworzył prorektor d/s studenckich prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski. Wzięli w nim także udział: dyrektor Instytutu Neofilologii prof. dr hab. Andrzej Ksenicz, doradca prezydenta miasta Zielona Góra Zygmunt Stabrowski oraz przedstawiciel „Stowarzyszenia Polska-Wschód” Michał Pepiński, studenci i pracownicy Katedry Filologii Wschodniosłowiańskiej, a także młodzież z I LO im. Bolesława Prusa w Żarach pod opieką Elżbiety Gesing.

 


Podczas otwarcia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Kijów, Mińsk lub Moskwa widziane oczami licealistów”, na który nadesłano 17 prac z Krosna Odrzańskiego, Wolsztyna i Żar. I miejsce zdobyła Karolina Matuszewska z I LO im. B. Prusa w Żarach; II miejsce – Ewa Wolnik z Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie, III miejsce – Malwina Welke z I LO im. B. Prusa w Żarach, natomiast wyróżnienie otrzymały: Jagoda Stachuła z Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie oraz Aleksandra Durys z I LO im. B. Prusa w Żarach.

 


Podczas swojej wizyty na UZ uczniowie z I LO im. B. Prusa w Żarach zobaczyli także prezentację multimedialną „Kolej transsyberyjska” przygotowaną przez Arkadiusza Kniaziuka, studenta II roku kierunku komunikacja biznesowa w języku rosyjskim oraz wzięli udział w konkursach przygotowanych przez przewodniczącą Koła Ewelinę Gumienną. Ponadto spotkali się z rosyjskimi studentami, którzy przebywają na UZ w ramach programu Erasmus. Pierwszy dzień Kultury Słowian Wschodnich zakończył pokaz rosyjskich filmów krótkometrażowych.

 


Drugiego dnia, to jest w środę, 13 kwietnia br. w Collegium Neophilologicum pojawiły się dzieci z przedszkola nr 34 w Zielonej Górze, które usłyszały podstawowe informacje o Białorusi, Rosji i Ukrainie, kolorowały flagi narodowe tych państw. Wzięły także udział w grach i zabawach, obejrzały pokaz bajek w rosyjskiej wersji językowej, wysłuchały rosyjskiej bajki ludowej „Rzepka” czytanej przez Annę Ptaszyńską w oryginale. Na pożegnanie dzieci zostały obdarowane ukraińskimi i rosyjskimi słodyczami, owocami, materiałami promocyjnymi UZ oraz województwa lubuskiego, których fundatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Kolejnymi gośćmi byli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Broniewskiego w Krośnie Odrzańskim. Obejrzeli pokaz filmów krótkometrażowych, usłyszeli informacje o możliwościach, jakie daje studiowanie na UZ. Również otrzymali materiały promocyjne UZ oraz województwa lubuskiego.


Wieczorem w studenckim klubie „WySPa” odbyła się impreza taneczna.


Podczas dwóch Dni  Kultury Słowian Wschodnich wszystkie uczestniczące w nich osoby miały możliwość degustacji kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej. Ponadto odbyły się: kiermasz książek, wystawy: zdjęć z wyjazdów studentów UZ do Sankt Petersburga i Witebska, „Rosyjska kolej w miniaturze”, kosmetyków, „Rosyjscy nobliści” oraz wystawa rękodzieła autorstwa Aleksandry Lubańskiej.

 


Fot. Mamert Janion i Inna Yankovska

wystawa prac.jpg przedszkolaki.jpg moja moskwa.JPG
Wystawa prac konkursowych. Przedszkolaki na UZ. Wystawy, wystawy ....
kiermasz książek.JPG kuchnia wschodniosłowiańska ok.jpg rękodzieło.JPG
Kiermasz książek. Wschodnie pyszności. Rękodzieło Aleksandry Lubańskiej.
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT