(Do)wolność czytania - Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – 8 -15.05.2018

tydzień bibliotek.jpg

7 maja 2018 r.

 

 

W Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek (8-15.05.2018) zespół Biblioteki Uniwersyteckiej przygotował dla swoich Czytelników wiele atrakcji. Będą wystawy, prelekcje, spotkania.

 


 (Do)wolność czytania

 

 

Celem XV edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek jest zainteresowanie książką, podkreślanie roli czytania oraz znaczenia bibliotek dla nauki, edukacji oraz jakości życia.

 

Biblioteki naukowe to wielofunkcyjne centra wiedzy i zasobów, ale też miejsca działań artystycznych oraz kulturalnych. Nowoczesność bibliotek, ich atrakcyjna przestrzeń, technologie informacyjne, wyposażenie, wolny dostęp do zbiorów, swoboda korzystania ze środków przekazu, zapewniają dobry klimat do nauki i pracy, sprzyjają również twórczym działaniom.

 


Zespół Biblioteki Uniwersyteckiej przygotował dla swoich Czytelników szereg propozycji – oto one!

 

 


7 maja (poniedziałek)


(Do)wolność zwiedzania

 

Atrakcyjne pogranicze. Wycieczka edukacyjna do Bibliotek Collegium Polonicum w Słubicach oraz Biblioteki Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

 

Viadrina jest uczelnią  leżącą na styku Brandenburgii i województwa lubuskiego. Powstała w 1991 roku jako spadkobierczyni pierwszego uniwersytetu w Brandenburgii, założonego w 1506 roku. Studiowali tu m.in. uczeni: Alexander i Wilhelm von Humboldtowie, Thomas Münzer, jeden z twórców reformacji oraz Heinrich von Kleist - pisarz, dramaturg i poeta. Viadrina jest dzisiaj centrum dydaktycznym i naukowym, w którym życie akademickie toczy się głównie wokół dialogu międzykulturowego i polsko-niemieckiej współpracy. Collegium Polonicum jest wspólną naukowo-badawczą placówką uczelni partnerskich: Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nowoczesne biblioteki obu uczelni pozwolą nam zobaczyć to, co je wyróżnia spośród innych bibliotek akademickich.

 

 

8 maja (wtorek )

Dzień Bibliotekarza to święto, które przypada w pierwszy dzień Tygodnia Bibliotek. Zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i jest obchodzone od 1985 roku.  

 

(Do)wolność działania

 

9:00Raz, dwa, trzy... bibliotekarzem jesteś TY! – Biblioteka Uniwersytecka.
Akcja edukacyjna z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej w Świdnicy.

 

11.00 – Naukowy PESEL. ORCID, Researcher ID (WoS), SCOPUS Author ID – numery identyfikacyjne dla naukowców - aula Biblioteki Uniwersyteckiej.


Jak uzyskać numery identyfikujące autora prac naukowych w sieci i jak z nich korzystać? Indywidualny numer autora prac naukowych pozwala łatwo zidentyfikować autorów oraz ich publikacje w bazach danych oraz repozytoriach. Ważne jest to przede wszystkim dla osób, które stosowały różne formy zapisu nazwiska, mają wiele afiliacji oraz dla autorów o takim samym imieniu i nazwisku publikujących w podobnych dyscyplinach nauki.


Numer ORCID (Open Researcher and Contributor ID) będzie obowiązkowy podczas kolejnej oceny jednostek naukowych.

 

(Do)wolność świętowania


13.00 –  Toast za bibliotekarzy i pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej.

 

 

9 maja (środa)

 

(Do)wolność działania

 

8:30 – Raz, dwa, trzy… bibliotekarzem jesteś TY! - Biblioteka Uniwersytecka
Akcja edukacyjna z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze.

 

 

(Do)wolność słuchania


10.00 – Historia dźwięku – od wałków Edisona do plików komputerowych. Jak nagrywano i wydawano… 100-lecie fonografii – na multimedialną prezentację zaprasza Andrzej Winiszewski, dziennikarz muzyczny – aula Biblioteki Uniwersyteckiej.

 

Jak nagrywano i wydawano muzykę u progu XX wieku? Jak brzmiały muzyczne dźwięki sprzed stulecia? Jak wyglądało i działało studio nagraniowe? Na czym nagrywano muzykę i jak ją publikowano?


To pytania, które poprowadzą nas w podróż do początku XX wieku. Prześledzimy dziesięciolecia rozwoju w tle pojawiających się muzycznych gatunków i postępu technicznego. Dowiemy się, gdzie podziewała się muzyka zanim znalazła swoje miejsce w komputerowym pliku.


Zatem w drogę ku przeszłości…

10 maja (czwartek)

 

 

(Do)wolność czytania

 

10.00 – Czytanie pogranicza. Spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą, laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2017 za powieść Wendyjska winnica. Cierpkie grona – aula Biblioteki Uniwersyteckiej.

 

Lata 1938-1945, malutka miejscowość Chwalim na pograniczu  polsko-niemieckim, dziś na wschodzie województwa lubuskiego. Jak przeżyją ten trudny czas jej mieszkańcy – Niemcy, Polacy i Wendowie (potomkowie Słowian mówiący własnym językiem, kultywujący odrębna kulturę)? Co stanie się z ich światem wciągniętym w wir wojny i  dylematy moralne? Czy rodziny będą miały na tyle determinacji, aby oprzeć się złu i okazać solidarność? Zapraszamy na rozmowę z autorką.

 

10.00 – Książka z autografem… ze zbiorów biblioteki i zbiorów prywatnych zaproszonych gości - Biblioteka Wydziału Zamiejscowego w Sulechowie - filia Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Armii Krajowej 51, Budynek B, Czytelnia Ogólna.


Spotkanie z udziałem gimnazjalistów z Zespołu Szkół w Sulechowie oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Kusocińskiego, także w Sulechowie.

 

 

11 maja (piątek)

 

 

(Do)wolność inspiracji

 

9.30-11.00 – Wizyta studyjna pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej w Parku Naukowo-Technologicznym sp. z o.o. w Nowym Kisielinie.


PNT UZ sp. z o.o. to miejsce, w którym spotyka się nauka, nowoczesny przemysł oraz szeroko rozumiana przedsiębiorczość. Biblioteka UZ to nowoczesna przestrzeń,  zasoby wiedzy naukowej  i ucząca się organizacja. Co łączy te dwa inspirujące miejsca?

 

10.00-12.00 – Od Steinbarta do Uniwersytetu Zielonogórskiego. 300 lat tradycji edukacyjnych Sulechowa - Biblioteka Wydziału Zamiejscowego w Sulechowie - filia Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Armii Krajowej 51, Budynek B, Czytelnia Ogólna.


Prezentacja dotycząca historii powstania obiektów edukacyjnych w Sulechowie z udziałem uczniów Liceum Ogólnokształcącego  nr 1 w Sulechowie.

 

 

14 maja (poniedziałek)

 

 

10:00 (Do)wolność zabawy

 

 

Idzie Miś - Akcja edukacyjna z udziałem przedszkolaków zakończona czytaniem bajek w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej.


„Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła” - to słowa Wisławy Szymborskiej. Czy da się bez niej żyć – spytaj malucha!

 

 

(Do)wolność odkrywania

 

11.30 – Sezamie otwórz się. Zbiory Specjalne jako warsztat dla humanistów.


Spotkanie ze studentami polonistyki UZ – Czytelnia Zbiorów Specjalnych, IV piętro, Biblioteka UZ

 

 

(Do)wolność działania

 

12:00 – Raz, dwa, trzy… bibliotekarzem jesteś TY!  - Biblioteka Uniwersytecka
Akcja edukacyjna z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej z Żar.

 

 

15 maja (wtorek)

 

(Do)wolność edukacji

 

 

9.00 – Zerówka-majówka… akcja-edukacja i czytanie bajek – Biblioteka Uniwersytecka


Spotkanie z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze.

 

 

Nie przegap:

 

Jarosław Łukasik We wnętrzu/Inside -  wystawa w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej.


Jego obrazy, przy stosowaniu tradycyjnych środków, cechuje tendencja do swoistego kodowania artystycznego i intelektualnego przesłania – do prowadzenia dialogu z tradycją i podejmowania bardzo osobistego dyskursu z bliskimi mu malarzami (Wróblewski), do wpisywania w surowość malarskiej formy wcale niedyskretnej ironii. Najczęściej te obrazy są wyrazem kontemplacyjnego stosunku do otaczającej rzeczywistości: tej bezpośrednio doświadczanej i przeżywanej, pośród najprostszych rzeczy i najzwyklejszych zdarzeń. W malarskich rozstrzygnięciach Jarosława Łukasika nie jest to tylko rejestracja faktów (układy przedmiotów) i spostrzeżeń. Na ogół jest to subtelne przesunięcie granicy rzeczywistości w stronę poetyckiego zadziwienia „stanem rzeczy”, próba nadania owym „stanom” niejednoznacznej często interpretacji, a nawet filozoficznej wobec nich refleksji – ze wstępu prof. Stanisława Kortyki.

 

 

Marek Lalko Odcisk  – wystawa w Galerii Grafiki Biblioteki Sztuki.


Autor eksperymentuje z technicznymi możliwościami fotografii. Interesują go takie zjawiska jak bezkamerowa technika fotograficzna (luxografia/rayogram) oraz  ingerencja chemiczna w obraz. Do swoich prac wykorzystuje np. fragment  taśmy filmowej,  przeterminowany papier fotograficzny, części aparatu, soczewki czy negatywy. Oprócz przedmiotów pozostających w pewnym związku z fotografią stosuje również elementy oderwane od tej materii, takie jak szkło, popiół, wstążki, telefon. Prezentowane prace składają się na cykl zatytułowany Odcisk. Słowo to rozumiane jest tu dwojako. Po pierwsze w sposób stricte semantyczny i słownikowy  jako odbicie, odciśnięcie, pewnego rodzaju ślad. Takie odczytanie odnosi się bezpośrednio do technicznego i procesowego wymiaru prezentowanych prac. Równie istotne wydaje się drugie ze znaczeń, związane w sposób bezpośredni z kategorią pamięci – ze wstępu dr Katarzyny Grabias Banaszewskiej.  

 

 

Od gramofonu do telefonu. Mediateka wehikułem czasu! Wystawa sprzętu grającego – Mediateka, I piętro, Biblioteka Uniwersytecka.


Mediateka to nie tylko miejsce, w którym możesz posłuchać muzyki z czarnej płyty, CD czy wypożyczyć nuty. W Tygodniu Bibliotek Czytelnia Multimedialna zamieni się w wehikuł czasu. Zapraszamy na wystawę sprzętu grającego i odtwarzającego. Jesteś ciekawy, na czym muzyki słuchał Twój rówieśnik 20, 30 czy 50 lat temu? Pragniesz odkurzyć wspomnienia? Zapraszamy w sentymentalną podróż na pierwsze piętro Biblioteki UZ. Zasiądź w naszym kąciku pełnym nostalgii i zasłuchaj się w kojące dźwięki.


 

Był jazz… wystawa plakatów muzycznych - parter Biblioteki Uniwersyteckiej.


Jazz kojarzony jest z muzyką wolności, nieobliczalną siłą, geniuszem i (do)wolnością interpretacji. Prezentujemy wystawę plakatów inspirowaną muzyką, która narodziła się w Nowym Orleanie. Zapraszamy do obejrzenia prac najwybitniejszych artystów-plastyków.

 

 

Od „Acta…” do „Świerszczyka”, od dziennika do rocznika, czyli co możesz poczytać w Czytelni Czasopism,  III piętro.

 

 

Bookcrossing Na drodze (do)wolności. Kontynuujemy ideę dzielenia się książką – Biblioteka Uniwersytecka, III piętro.


Akcja wymiany historycznych książek naukowych. Projekt związany jest z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wpisuje się w ogólnopolskie obchody tej rocznicy i ma na celu upamiętnienie tego wydarzenia. Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana…

 

 

Dążenie do wolności jest wielką siłą człowieka. Wystawa książek niezwykłych – Biblioteka Uniwersytecka, III piętro.


Zapraszamy na wystawę książek pod hasłem: Dążenie do wolności jest wielką siłą człowieka (A. Kępiński). Ekspozycja prezentuje książki z zakresu architektury, malarstwa, medycyny, psychologii oraz szeroko pojętej sztuki. Jest znakomitą okazją do zapoznania się z różnorodnością tematyczną i edytorską książek znajdujących się w posiadaniu Biblioteki Uniwersyteckiej, wśród których znajdują się także perełki sztuki wydawniczej. Wystawa wzbogacona jest sentencjami pochodzącymi z czasów starożytności, jednakże aktualnymi do dzisiaj.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT