Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Dr hab. Andrzej Tuchowski z Instytutu Muzyki UZ profesorem nauk humanistycznych

prof. A. Tuchowski.jpg

Prof. Andrzej Tuchowski wraz z małżonką Ewą i Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Materiały prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

12 marca 2018 r.

 

 

Miło nam poinformować, że w ostatnią środę, 7 marca br. dr hab. Andrzej Tuchowski z Instytutu Muzy​ki UZ odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację na profesora nauk humanistycznych.

 


Prof. Andrzej Tuchowski, muzykolog i kompozytor, jest absolwentem  Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego  we  Wrocławiu, którą ukończył uzyskując z wyróżnieniem dwa dyplomy w zakresie: teorii muzyki  oraz kompozycji w klasie Ryszarda Bukowskiego. W latach 1981-82 jako stypendysta rządu brytyjskiego odbył muzykologiczne studia podyplomowe na uniwersytecie w Southampton (Wielka Brytania). Stopień doktora (1988) oraz doktora habilitowanego (1997)  w zakresie muzykologii uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Castelfidardo, Włochy, 2000 (za Te lucis ante  terminum na akordeon). Uzyskał również wyróżnienia na dwóch kompozytorskich konkursach krajowych: w Warszawie w 1984 r. ( za Sygnały na zespół kameralny) oraz w Czechowicach-Dziedzicach w 1991 r. (za Sonatę na akordeon). Komponuje muzykę symfoniczną, kameralną, chóralną, teatralną. Utwory na akordeon były wielokrotnie wykonywane w kraju i za granicą, m. in. w: Niemczech, Rosji, na Litwie, we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji, USA.

 


Jest autorem czterech monografii oraz  80  artykułów i rozpraw  poświęconych problematyce estetycznej i techniczno-kompozytorskiej muzyki XIX i XX wieku, publikowanych w Polsce,  USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Belgii, Szwecji i Rosji. Brał również czynny udział w ponad czterdziestu krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, organizowanych w ośrodkach polskich, a także we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii.

 

 

Dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej (1988, 1998), uhonorowany został  również nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (Warszawa 2017) za ostatnią monografię  p.t. Nacjonalizm, szowinizm, rasizm a europejska refleksja o muzyce i twórczość kompozytorska okresu międzywojennego, (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2015). Ukaże się ona w wersji angielskiej nakładem międzynarodowej firmy wydawniczej PETER LANG (Frankfurt n. Menem/Londyn).

 


Serdecznie gratulujemy otrzymanego tytułu   profesorskiego.
 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT