Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jazzu, a niebawem ukaże się monografia zielonogórskiego jazzu

 

30 kwietnia 2021 r.

 

Monografia jazzu - okładka 2.jpg

 

Międzynarodowy Dzień Jazzu w tym roku obchodzimy po raz 10. W założeniach UNESCO i w skali globalnej Dzień Jazzu ma podkreślać znaczenie muzyki jazzowej jako ważnej części historii światowej kultury muzycznej ostatnich ponad 100 lat. W sensie lokalnym idea ta realizuje się równie znacząco. Przypomina, że w wielu większych i mniejszych ośrodkach miejskich naszego kraju także tętni jazzowe życie. W Zielonej Górze doczekało się ono obszernego opracowania i udokumentowania. Dzięki temu historia ta nie zaginie. Powstająca książkowa monografia zielonogórskiego jazzu ma w założeniu dokumentować 60-letni okres historii lokalnego ruchu jazzowego w latach 1958-2018. Znajduje się tu wiele wątków związanych nie tylko z życiem jazzowym w Zielonej Górze ale także ważnych ośrodków kultury jak Nowa Sól, Sulechów, Kostrzyn, Krosno Odrzańskie, Gubin, Żagań czy Żary.


W wydawnictwie, jednym z najważniejszych wątków jest historia zielonogórskich Big Bandów prowadzonych ponad 4 dekady przez Jerzego Szymaniuka, które w znaczącym stopniu wpływały na jazzowy krajobraz Zielonej Góry. Nie brakuje tu wspomnień muzyków i gwiazd polskiego jazzu, które współpracowały z jazzowymi orkiestrami J. Szymaniuka i obszernego omówienia zwłaszcza historii Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przy okazji na stronach monografii krótko wspomniane są także Big Bandy, działające w regionie lubuskim jeszcze w latach 70. w Kostrzynie (Jerzy Zwierzchowski), Nowej Soli (Tadeusz Rozynek) i Gorzowie Wlkp. (Kazimierz Kamiński).

 

Bogato ilustrowana fotografiami, dokumentami, historycznymi plakatami, a przede wszystkim relacjami świadków wielu minionych wydarzeń monografia, stanowić będzie rzadkie źródło wiedzy na temat jazzowych dziejów Winnego Grodu. Jej ukazanie planowane jest na jesień (listopad). Autorem publikacji jest Andrzej Winiszewski, a wydawcą Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe.

  

Monografia jazzu 1.jpg Monografia jazzu 2.jpg
Monografia Jazzu. Zielona Góra Monografia Jazzu. Zielona Góra
Monografia jazzu 3.jpg Monografia jazzu 4.jpg
Monografia Jazzu. Zielona Góra Monografia Jazzu. Zielona Góra
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT