Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

„Dzień Dawcy Szpiku - Pomóż Hani i Innym!”

19 marca 2015 r.

 

Zapraszamy do udziału w akcji „Dzień Dawcy Szpiku - Pomóż Hani i Innym!”

Akcja odbędzie się 28 i 29 marca 2015 r. w godz. 12.00–18.00 na zielonogórskim deptaku przy pomniku Bachusa oraz w Galerii Focus Mall.

 

Podczas Dni Dawcy Szpiku będzie można się zarejestrować do bazy potencjalnych dawców komórek macierzystych DKMS.

 

Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, jako wolontariusze, już po raz kolejny przystąpili do współorganizacji w naszym mieście Dni Dawcy Szpiku, włączając się tym samym w poszukiwanie dawcy! Głównymi organizatorkami imprezy są studentki UZ należące do Koła Naukowego INFO ARCHE (Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego) -  Dorota Gomółka i Agnieszka Gomółka oraz  Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska i Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej.

 

Organizację Akcji wspierają: Urząd Miasta Zielona Góra, Galeria Focus Mall, Fabryka Formy z Zielonej Góry.

 

W Zielonej Górze zarejestrowanych jest 5,5 tys. dawców szpiku kostnego. Aż 10 osób zostało już dawcami szpiku i uratowało życie drugiej osobie!

 

Dawcą może zostać zdrowa osoba w wieku od 35 do 55 lat. Baza danych dawców szpiku jest udostępniona na cały świat. Pobranie szpiku następuje jednak w kilku ośrodkach w Polsce, a następnie w ciągu 70 godzin szpik zostaje przetransportowany do biorcy. Fundacja DKMS ponosi wszelkie koszty z tym związane i otacza dawcę opieką. Oddanie szpiku jest bezpieczne  dla zdrowia.

 

Hania Wałęsa (zbieżność nazwisk przypadkowa J), na rzecz której akcja jest organizowana, jest 3-letnią dziewczynką, która boryka się ze wznową białaczki limfoblastycznej (po raz pierwszy jej organizm pokonał chorobę, kiedy miała 8,5 miesiąca). Dzisiaj, żeby Hania mogła żyć, potrzebny jest przeszczep szpiku. Cała Polska zaangażowała się w poszukiwania genetycznego bliźniaka dla małej Hani.

 

DSC_0181.jpg DSC_0185.jpg
DSC_0186.jpg DSC_0201.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT