Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Dzień i Noc w Bibliotece Uniwersyteckiej

DSC_0183.JPG

 

Biblioteka Uniwersytecka zaprasza 9 maja br. (piątek) od godziny 9.00 do 19.00 na europejski dzień i europejską noc.

 

 

Program:

 

Biblioteka Uniwersytecka – Dzień otwarty  dla mieszkańców i uczniów szkół województwa lubuskiego. Zwiedzanie i poznawanie nowoczesnej biblioteki hybrydowej. Atrakcje, ciekawostki, gry, konkursy i zabawy, wirtualny i realny spacer.

W wędrówkach po bibliotece, w odkrywaniu jej tajemnic i magicznych światów przewodnikami będą bibliotekarze. Gości indywidualnych zapraszamy o godzinie 11.00 i 13.00.  Wydarzenia dla grup zorganizowanych powiązane są ze zwiedzaniem biblioteki.

* Biblioteka w Europie – popularyzacja europejskich projektów z udziałem Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego (Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa – Federacja Bibliotek Cyfrowych – Europeana – Manuscriptorium – Dart Europe). Gry i konkursy, atrakcyjne pokazy i prezentacje zorganizowane dla uczniów szkół. Sala komputerowa 2.11, II piętro, godzina 9.00 i 11.00.

Czy wraz z pojawieniem się ebooków, kindli i tabletów kończy się era Gutenberga, zapoczątkowana wynalazkiem i dominacją druku, który zmienił nasze widzenie świata? Czy era cyfrowa zatrze pamięć pięciu wieków kultury drukowanej, czy będzie miała dla nas równie głębokie skutki jak kultura pisana? I choć nie unikniemy cyfrowego huraganu, dbajmy o nasz wielowiekowy dorobek, chroniąc go i popularyzując za pomocą najnowszych technologii!

* Luminarze kultury europejskiej. Czytelnia Zbiorów Specjalnych, IV piętro, godzina 12.15.

Prezentacja zbiorów specjalnych z punktu widzenia twórczości europejskich filozofów, teologów, pisarzy, drukarzy i innych twórców nowożytnego europejskiego dziedzictwa kulturowego.

* Jak w pracowni Gutenberga… Spróbuj sam. Pracownia Konserwacji Książki, IV piętro, godzina 13.00.

Pokaz ręcznego drukowania tekstów, grafiki i ornamentów z oryginalnych matryc oraz próby samodzielnego wykonania odbitek przez uczestników warsztatów.  

* W muzyczną podróż zaprasza Mediateka. Czytelnia Multimediów i Zbiorów Muzycznych, I piętro, godzina 9.30; 10.30; 11.30.

Jeśli chciałbyś przenieść się w świat dźwięków, zadebiutować jako saksofonista, poczuć gwiezdny pył melodii i magię płyt winylowych - przyjdź do Mediateki. W programie konkursy z nagrodami.

* Europejskie standardy – nieznajomość norm szkodzi!  Propozycja Regionalnego Ośrodka Informacji Normalizacyjnej i Patentowej oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska dla uczniów klas profilowanych. Sala dydaktyczna 3.08, III piętro.

Jaki wpływ mają normy na nasze życie i bezpieczeństwo? Zapraszamy uczniów techników na niecodzienne, dynamiczne spotkanie z normami.

* My Lubuszanie - prezentacja filmów reklamujących Ziemię Lubuską, Uniwersytet Zielonogórski i Bibliotekę Uniwersytecką.

 Filmy i spoty reklamowe będą nam towarzyszyć przez cały dzień majowych obchodów. Filmy przygotowała Telewizja Uniwersytetu Zielonogórskiego i Urząd Marszałkowski.   

 

Europejska noc w bibliotece 

 

* Koncert  w bibliotece. Sala koncertowa przy majowym lesie, przestrzeń wypożyczalni, parter, godzina 18.00.

Koncert pracowników i studentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT