Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Dzień Otwarty Wydziału Mechanicznego

27 marca 2023 r.

 

Post.png

 

Wybierz swoją przyszłość - ZOSTAŃ INŻYNIEREM!

 

 

Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza na Dzień Otwarty, który odbędzie się w czwartek, 13 kwietnia br. w godz. 9.00 – 15.00. Organizatorzy zapraszają do  laboratoriów Wydziału.

 

 

Na wydarzenie obwiązują zapisy poprzez formularz::

 

 

Zapisy do 10 kwietnia br.

 

Po zamknięciu zapisów dla każdej grupy opracowany zostanie indywidualny plan uczestnictwa i każda grupa otrzyma go wejściu do budynku Wydziału Mechanicznego w dniu wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program Dnia Otwartego:

 

 

 • Od modelu do druku 3D - krótki pokaz modelowania 3D w programie inventor, oraz wydruk prostego elementu 3D w technologii FDM.
   
 • Badanie mocy silnika spalinowego -  pokaz Hamowni silnikowej, przeprowadzenie pomiaru mocy silnika samochodowego.
   
 • Systemy wodorotlenkowe stosowane w pojazdach samochodowych - pokaz metod wytwarzania wodoru na potrzeby zasilania samochodów.
   
 • Samochodowe przekładnie i automatyczne skrzynie biegów - pokaz współczesnych automatycznych skrzyń biegów pojazdów samochodowych.
   
 • Systemy diagnozowania samochodów - wyszukiwanie usterek silnika samochodowego. Uczniowie samodzielnie poszukują wprowadzonego uszkodzenia silnika.
   
 • Łatwe programowanie obrabiarek CNC - prezentacja budowy i zastosowań robotów przemysłowych na przykładzie kobotów firmy Unversal Robots. Zapoznanie z interfejsem programowania robotów, demonstracja przykładowych programów, konstrukcja prostej aplikacji typu pick-and-place.
   
 • Druk 3D w metalu - prezentacja wyrobów drukowanych metodą SLM/DSLM. Krótkie omówienia zasad projektowania konstrukcji pod technologię drukowania 3D w metalu. Prezentacja światowych wynalazków wytwarzanych metoda drukowania 3D.
   
 • Symulacja lotu dronem - pokaz.
   
 • Mikroskopia skaningowa i mikroanaliza rentgenowska - omówienie budowy i zasady działania mikroskopu skaningowego i mikroanalizatora rtg. Pokaz wybranych możliwości badawczych: mikrostruktura z analizą składu chemicznego, analiza przełomów.
   
 • Odlewanie do form metalowych - w trakcie pokazu zostanie przedstawiona budowa układu wlewowego formy metalowej. Pokazany zostanie sposób wypełnienia ciekłym metalem (AlSi20) wnęki formy.
   
 • Fantom „Adaś” wykonaj operację laparoskopową  - wykonaj operację chirurgiczną za pomocą techniki endoskopowej: uczniowie za pomocą laparoskopu mogą wykonać operację chirurgiczną na fantomie. Uczniowie mogą poczuć się jak prawdziwy chirurg poruszający się we wnętrzu pacjenta tylko przy użyciu narzędzi chirurgicznych i obrazu z kamery.
   
 • Czy rozpoznasz świat pod mikroskopem? – pokaz na skaningowym mikroskopie elektronowym umożliwiającym obserwację w powiększeniu do 1 miliona razy. Podczas pokazu będzie można zobaczyć z bliska próbki metalowe, polimerowe, nanomateriały, tkanki roślinne i zwierzęce.
   
 • Analiza kationów – efektowne doświadczenia chemiczne - na zajęciach uczestnicy przeprowadzą analizę pojedynczych kationów przy pomocy odczynników grupowych i reakcji charakterystycznych. Zadaniem chemicznej analizy jakościowej jest wykrywanie pierwiastków, jonów i cząsteczek metodami chemicznymi. Jony, które wchodzą w skład badanej substancji lub znajdują się w badanym roztworze wykrywamy najczęściej przeprowadzając je w związki mające jakiekolwiek własności charakterystyczne. W tym celu wykonuje się reakcje chemiczne, którym towarzyszą: efekty barwne, wytrącanie lub rozpuszczanie osadu, wywiązywanie się gazów, charakterystyczny zapach.
   
 • Kościołamacz - mechanika w medycynie  - celem warsztatów jest zapoznanie uczniów z podstawowymi badaniami wytrzymałościowymi stosowanymi w mechanice klasycznej na próbkach pochodzenia naturalnego. Obiektem badań będą tkanki kostne pochodzenia zwierzęcego. Zadaniem uczniów będzie przygotowanie preparatów kostnych, które zostaną poddane testowi ściskania, zginania lub skręcania na maszynie wytrzymałościowej (charakterystyka mechaniczna kości z uwzględnieniem metod optycznych badania odkształcenia). Przedstawiona zostanie również konstrukcja stabilizatora kostnego wraz z możliwością jego montażu we wcześniej uszkodzonej kości.
   
 • Analiza narządu ruchu - celem pokazu jest analiza ruchu przy wykorzystaniu opcji śledzenia punktów (bieżnia + system GOM). W czasie badania uczestnik wykona naturalny ruch chodu z naniesionymi markerami w odpowiednich miejscach w obuwiu jak i boso. Uzyskane wyniki w postaci charakterystyki przemieszczenia punktów w przestrzeni, pokażą różnice w sposobie przenoszenia obciążeń w obu badanych przypadkach.  Uzyskane wyniki wykażą wpływ obuwia na wzorzec ruchu przy naturalnym chodzie. Preferowany strój – czarne legginsy sportowe.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT