Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Żegnamy prof. Wojciecha Dzieduszyckiego - archeologa, badacza pradziejów i średniowiecza, nauczyciela akademickiego

 

30 listopada 2020 r.

 

Prof. Wojciech Dzieduszycki.jpg

Z przykrością informujemy, iż 27 listopada zmarł prof. Wojciech Dzieduszycki (1946-2020), archeolog, badacz pradziejów i średniowiecza, nauczyciel akademicki.


Profesor Wojciech Dzieduszycki jeszcze na studiach rozpoczął pracę w poznańskim Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk, gdzie zdobywał kolejne stopnie naukowe – doktora (1977) i doktora habilitowanego (1996). Następnie przez wiele lat, aż do emerytury, pracował na stanowisku profesora w Instytucie Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. W naszych sercach pozostanie jako niezwykle życzliwy człowiek, zarażający humorem, wspaniały współpracownik i Nauczyciel, którego wykłady stanowiły piękną podróż w najdawniejsze dzieje ziem polskich.


Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół problematyki związanej z archeologią pradziejową i średniowieczną, dziejami kultury materialnej i duchowej, zagadnieniami systemów wartości i wymiany, rolą symboliki w dziejach społeczeństw pradziejowych i średniowiecznych, ekologią historyczną oraz dziejami ośrodków wczesnopaństwowych w Polsce.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT