Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Ekscerpcja – wystawa Sławomira Brzoski w Galerii Rektorat

14 czerwca 2022 r.

Brzoska wernisaż.jpg

Podczas wernisażu. Stoją od lewej: Sławomir Brzoska i dr Jarosław Jeschke. Fot. Kazimierz Adamczewski.

Od piątku, 10 czerwca br. w Galerii Rektorat Uniwersytetu Zielonogórskiego jest dostępna wystawa EKSCERPCJA Sławomira Brzoski. Jej otwarciu towarzyszył wykład autora pt. Sztuka w Drodze. Wystawa będzie czynna do 8 lipca br.
 
 
Kuratorem wystawy jest dr Jarosław Jeschke, który powiedział podczas wernisażu: Sławomir Brzoska jest znany przede wszystkim z instalacji site-specific, czyli takich instalacji, które buduje, w przestrzeni galerii. Powstałe prace stają się częścią tej przestrzeni. Instalacje powstają z gęsto rozpiętego sznurka, który rozciąga od ściany do ściany, formując geometryczne formy. Na tej wystawie autor zdecydował się podsumować swoje ostatnie 6 lat działalności w obszarze obiektów, w obszarze rzeźby. Mamy też sznurek, który pełni trochę inną formę – w tym przypadku sznurek możemy spotkać w pracach rzeźbiarskich, oraz sznurek, który jest otuliną dla książek, które zostały owinięte przez autora. Najnowsze prace to prace rzeźbiarskie, geometryczne, które powstały w stolarni. Autor użył do nich drewna, które jest pomalowane. Użyte kolory to te podstawowe – błękit, czerwień, biel, szarość. Również w nowych pracach autora pojawia się sznurek, wprowadzając pewien spokój do tych obiektów, ale też nawiązuje do jego instalacji w galeriach.
 


 
Sam autor tak opisuje swoją działalność: Sznurek pojawił się u mnie pierwszy raz w 1996 roku, kiedy zrobiłem instalację w Galerii nad Wisłą w Toruniu. Tam sznurek łączył formę kwadratu leżącą na posadzce z formą koła wiszącą na ścianie. Całość miała proporcje greckiej kolumny. Pomyślałem wtedy, że jest to ciekawy kierunek i zacząłem go rozwijać.

 Na początku prezentowałem elementy oparte głównie o koło czy kwadrat, które ze sobą łączyłem poprzez obwody. Później zacząłem opierać instalacje bezpośrednio  o ściany galerii i łączyć je ze sobą. Takie prace były trudniejsze do wykonania, ale przez to, że wypełniały całą przestrzeń i kojarzyły się kosmologicznie. Tworzenie prac jest dla mnie rodzajem podróży – dużo podróżuję  w realnych przestrzeniach, ale też konstruowanie instalacji w przestrzeniach jest takim rodzajem podróży. Żeby wykonać instalację na którą składa się parę kilometrów sznurka, muszę z tym sznurkiem wędrować między punktami, które sobie wyznaczyłem.

 

Więcej o autorze wystawy na: http://www.s-brzoska.pl    

 

Poniżej prezentujemy kilka ujęć z piątkowego wernisażu. Fot. Kazimierz Adamczewski.

Brzoska 4.jpg Brzoska 2.jpg Brzoska 1.jpg Brzoska 3.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT