Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

„Eureka! DGP” – głosuj na wynalazek z UZ

2.06.2014 r.

 

Dziennik Gazeta Prawna 17 stycznia 2014 r. rozpoczął publikację wynalazków nadesłanych przez polskie uczelnie na konkurs „Eureka! DGP”. Celem akcji jest promocja polskiej nauki oraz potencjału twórczego młodych wynalazców, poprzez przedstawienie szerokiej publiczności ich imponujących osiągnięć.

Do konkursu zaproszono polskie uczelnie, które w latach 2011-2012 zgłosiły do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej swoje wynalazki. Z zaproszenia skorzystało 17 uczelni, które nadesłały łącznie 58 zgłoszeń spełniających wymogi formalne.

W okresie od stycznia do końca maja w piątkowych wydaniach „Dziennika Gazety Prawnej” opublikowane zostały 24 wynalazki wybrane przez redakcję na podstawie oceny komisji weryfikacyjnej.


Wśród zgłoszonych jest wynalazek  Uniwersytetu Zielonogórskiego - Sposób przekształcenia energii dwóch źródeł napięcia stałego na energię prądu przemiennego (Energetyka – źródła odnawialne, układ napędowy pojazdów elektrycznych). Autorami wynalazku są: dr hab. inż Adam Kempski i mgr inż. Piotr Leżyński z Wydziału Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji.


Szczegóły dotyczące wynalazku:: 

 

Pozostałe wynalazki::

 

Zespoły wynalazcze, które znalazły się w gronie wybranych do publikacji będą zapraszane do audycji „Czwarty Wymiar” w Czwórce Polskiego Radia oraz audycji telewizyjnej „Świat się kręci” w TVP1.

Nagrodą w konkursie jest 30 000 zł dla zespołu, który pracował nad zwycięskim wynalazkiem ufundowane przez Mecenasa Polskiej Nauki – firmę Polpharma oraz kampania promocyjna o wartości 50 000 zł w mediach INFOR Biznes (wydawcy „Dziennika Gazety Prawnej”) dla uczelni, która zgłosiła zwycięski wynalazek, ufundowana przez Organizatora.

 

Wszystkie nadesłane do redakcji wynalazki zamieszczone zostały na stronie internetowej. Każdy z nich ma szansę na nagrodę specjalną – dzięki głosowaniu Internautów, które rozpocznie się na Facebookowym profilu Dziennik.pl od 28 maja do 6 czerwca.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT